V roce 2020, kdy se v Česku začal koronavirus šířit, přibylo podle ředitele Českého statistického úřadu Marka Rojíčka 15 procent zemřelých oproti předchozímu roku. Loni se počet zemřelých zvýšil meziročně ještě o dalších osm procent. V příčinách úmrtí covid překonal i ischemickou chorobu srdeční.
"Jako základní příčina úmrtí byl covid určen u 14 700 zemřelých mužů a u 10 800 zemřelých žen. Z hlediska věku byl nejčastější příčinou smrti v širokém rozpětí od 40 do 84 let," uvedla vedoucí oddělení demografické statistiky úřadu Terezie Štyglerová.
Vyšší riziko úmrtí kvůli covidu se v minulém roce týkalo i mladší generace. Těžký průběh nemoci byl smrtelný pro sedm procent lidí ve věku 20-25 let, jednalo se přibližně o dvacet případů. Podstatně více ohrožení byli mladší čtyřicátníci, u kterých data prokázala desetiprocentní podíl mezi základními příčinami úmrtí.
U seniorů ve věku 75 až 80 let byl virus uveden jako příčina smrti u téměř pětiny případů. Druhým nejčastějším důvodem smrti byla podle úřadu ischemická choroba srdeční (13 procent), třetím pak cévní onemocnění mozku (pět procent).
Bez vakcíny by bylo mrtvých mnohem víc
"Počty zesnulých by byly výrazně vyšší, kdybychom neměli vakcínu," podotkl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. I proto je podle něj důležité, aby lidé v další vlně koronavirové epidemie nezanedbávali význam očkování. Pravděpodobnost těžkého průběhu nemoci je u plně naočkovaných odhadem desetkrát nižší, dodal Dušek.
Seniorů nad 65 let je naočkováno dvěma dávkami přes 90 procent z nich. V době nejvyššího vzedmutí covidové vlny loni v listopadu podle něj očkování ochránilo před smrtí 86 procent lidí nad 65 let se dvěma dávkami a téměř 99 procent s posilující dávkou. "Rizikový průběh nelze zcela eliminovat, po posilovací dávce se však objevuje pouze u jednotek osob," sdělil Dušek.
K většině úmrtí spojených s koronavirem docházelo v nemocnicích - v roce 2020 šlo o 89 procent případů, vloni o 92 procent. Naopak výrazně se snížil ze sedmi na dvě procenta podíl lidí, kteří zemřeli na covid v sociálním zařízení. Podle Duška za zlepšením stojí důslednější režimová opatření a proočkovanost klientů a zaměstnanců.
Snížení očekávané délky života
Nemoci srdce a rakovina patří podle statistiků mezi nejčastější příčiny úmrtí od doby, kdy se podařilo díky očkování vymýtit smrtelná infekční onemocnění. Dušek očekává, že snížení jejich podílu, které bylo na úkor covidu, nebude dlouho trvat.
"Během covidových let velmi výrazně propadla návštěvnost preventivních prohlídek a v řadě regionů došlo ke snížení dostupnosti péče. Už teď začínají lékaři pozorovat nárůst pacientů ve významně horším stavu nebo s onemocněními v pokročilejším stadiu," dodal.
Už druhým rokem úřad rovněž zaznamenal snížení očekávané délky života, která před rokem 2020 dlouhodobě rostla. "Naděje dožití u mužů je nižší už o dva roky. Ženy se nyní dožívají v průměru o 1,6 roku méně," uvedl ředitel Českého statistického úřadu.