Počet nakažených covidem opět roste. Zatímco minulý týden laboratoře a hygienické stanice registrovaly 548 případů, tento týden je to za první tři dny dvojnásobek. Pondělních 453 potvrzených nákaz je největší denní přírůstek od poloviny dubna.
Reálně je však nakažených mnohem více, protože o spoustě z nich hygienici nevědí. Lidé více využívají takzvané samotesty. Pokud pozitivní výsledek nenahlásí svému praktickému lékaři, což ani nemusí, ve statistikách se neobjeví.
Situace se od doby šíření mutace delta na podzim 2021 výrazně změnila. Aktuálně.cz přináší praktický přehled, co nyní dělat, pokud máte podezření na onemocnění koronavirem.
Necítím se dobře. Jak se můžu otestovat?
Dnes se k testování používají především antigenní testy zakoupené v lékárně, které výsledek odhalí do pár minut. Míst, kde si lze nechat udělat laboratorní PCR test, výrazně ubylo. Pokud o něj přece jen stojíte, seznam míst je k dispozici na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Je potřeba si jej zaplatit, pojišťovny jej přestaly proplácet. Lékaři žádanky na něj vystavují už jen v ojedinělých případech.
Mám pozitivní test, musím do izolace?
Ministerstvo zdravotnictví doporučuje při pozitivním výsledku jakéhokoliv typu testu na covid dát vědět svému praktickému lékaři a domluvit se s ním na dalším postupu. Do izolace nemusíte. Tu vám dnes mohou nařídit jen v případech, kdy pracujete například ve zdravotnictví či sociálních službách, kde byste mohli nakazit rizikové pacienty. Vůči ostatním lidem je ale ohleduplnější zůstat doma, omezit návštěvy a dodržovat hygienická opatření jako častější mytí rukou a zakrývání si úst při kašli a kýchání. Lidé, se kterými se během nemoci setkáte, do karantény nemusí.
Pokud pociťujete příznaky nebo se chcete více chránit, zvažte mezi lidmi nošení respirátoru. Nicméně jejich používání není nikde povinné. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ani žádná protiepidemická opatření nařizovat neplánuje.
Jak se covid nyní projevuje?
Ve světě se začíná šířit nová zmutovaná varianta omikronu zvaná pirola. Virologové ji teprve zkoumají a zatím nevědí, jestli způsobuje nějaký atypický symptom. Podle serveru Daily Mail to ale vypadá, že příznaky jsou podobné omikronu. Mezi nejčastější projevy tedy pořád patří:
- zvýšená teplota,
- bolest v krku,
- bolest hlavy, kloubů či svalů,
- rýma a kýchání,
- únava,
- kašel.
Příznaky jsou u každého individuální. Dříve typická ztráta čichu, chuti, vysoké horečky a problémy s dýcháním se nyní tak často neobjevují.
Jak můžu covid léčit?
Covid ve většině případech vyléčíte doma za pomoci volně prodejných léků, které tlumí příznaky. Na horečku nad 38 stupňů lze použít léky obsahující paracetamol (například Paralen, Panadol), ibuprofen (Ibalgin, Brufen) nebo kyselinu acetylsalicylovou (Aspirin, Acylpyrin). Další rady pro domácí léčbu vydal Ústav zdravotnických informací a statistiky. Zranitelnějším skupinám může lékař předepsat k léčbě antivirotika.
Pokud se váš zdravotní stav začne dramaticky zhoršovat, zavolejte záchrannou službu.
Mám se nechat naočkovat další dávkou?
Ministr zdravotnictví Válek doporučuje očkování seniorům, chronicky nemocným a lidem s oslabenou imunitou. On sám už dříve uvedl, že se nechá přeočkovat vakcínou proti koronaviru i chřipce. K dispozici je vakcína upravená na nejnovější varianty viru, lidé by si o ni měli žádat u praktického lékaře.