Milé čtenářky a čtenáři, děkujeme za pozornost, další dění ohledně pandemie koronaviru najdete zde.
Přehled hlavních událostí:
Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze spotřebovali loni průměrně téměř 2 600 respirátorů na den. Zástupci nemocnice dnes na facebooku uvedli, že respirátorů FFP2 bylo loni zapotřebí celkem 890 tisíc a FFP3 56 tisíc kusů. Běžných chirurgických roušek spotřebovali téměř 274 tisíc kusů. V roce 2020 jich však potřebovali více než dva miliony.
Kanadská provincie Ontario dnes vyhlásila nouzový stav kvůli pokračujícím protestům řidičů kamionů proti koronavirovým opatřením. Stovky kamionů, mezi nimiž jsou i dodávky a přívěsy, již dva týdny blokují dopravu v centru kanadské metropole Ottawy, která se nachází v Ontariu. Parkují na hlavních dopravních tepnách poblíž sídel federálních institucí se zapnutými motory a troubí. Protest namířený proti koronavirovým restrikcím a povinnému očkování nazývají organizátoři konvojem svobody.
Antigenní testy na covid-19, které stát pořizoval pro testování ve školách, musí mít použitelnost minimálně devět měsíců od data dodání, řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Ve skladech Správy státních hmotných rezerv jich podle jejího předsedy Pavla Švagra zůstane asi 16 milionů. Testování ve školách skončí 18. února. Testy, které již školy mají a nespotřebují, si mají podle ministerstva školství ponechat pro případné budoucí použití.
Čeští lékaři připravují studii, která má potvrdit účinky laserové terapie na poškozené plíce pacientů po covidu-19. Už v březnu loňského roku s ním ošetřovali i hospitalizované včetně lidí na jednotkách intenzivní péče. Klinická data z ošetření více než 700 pacientů podle něj ukázala zlepšení u více než 90 procent z nich.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) předpokládá, že Sněmovna senátní veto novely pandemického zákona přehlasuje. V opačném případě vládu požádá na 14 dní o nouzový stav. Před novináři dnes zopakoval, že je potřeba pro zachování opatření ve zdravotnických zařízeních a pobytových sociálních službách, která mají před nákazou chránit seniory. Válek také připustil, že vláda i on schvalování novely v Senátu podcenili.
Proti návrhu pandemického zákona bude i klub hnutí ANO. "Není možné abychom schválili takový paskvil, a navíc podle našeho názoru v protiústavním režimu legislativní nouze," uvedla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Vláda má nyní podle ní jediné legitimní východisko, a tím je zákon stáhnout.
Rozsáhlé projevy poslanců SPD, kteří se snažili přijetí novely pandemického zákona zabránit, se budou zřejmě opakovat. "SPD bude opět tvrdě obstruovat pandemický zákon, který se vrací ze Senátu do Sněmovny. Senát pandemický zákon po velkém vytrvalém tlaku SPD zamítl. Plně se potvrdilo tvrzení SPD, které jako jediné tento zákon vládní pětikoalice ve Sněmovně obstruovalo, že je pandemický zákon zmetek a je ho potřeba zrušit," sdělil v pátek předseda SPD Tomio Okamura.
O dalším postupu při projednávání sporné novely pandemického zákona, kterou ve čtvrtek zamítl Senát, by mělo být jasno v úterý, řekla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). O projednávání předlohy s ní v pátek jednali šéfové koaličních poslaneckých klubů. Ke konečnému závěru nedospěli, řekl předseda klubu KDU-ČSL Marek Výborný. K otázce, kterou budou konzultovat i s předsedy koaličních stran, se chtějí vrátit pravděpodobně v pondělí a o den později návrh předložit sněmovnímu grémiu.
Posilovací dávku očkování proti covidu-19 dosud dostalo 14 927 dětí ve věku 12 až 15 let. Je to asi sedm procent z dětí v tomto věku, které mají ukončené očkování. Ministerstvo povolilo přeočkování u těchto dětí od 24. ledna.
Snaha o nulovou toleranci vůči covidu-19 vede v Hongkongu k přetížení nemocnic. Podle dnešní zprávy agentury Reuters jsou hospitalizováni i lidé s pouhým škrábáním v krku, nemocnice jsou naplněny z 90 procent. Dnes Hongkong ohlásil dosud nejvyšší denní přírůstek nákazy - 1325 případů.
"Je třeba pragmaticky přizpůsobit kritéria o propouštění z nemocnic, aby lidé bez symptomů nezabírali lůžka," řekl profesor mikrobiologie na univerzitě v Hongkongu Siddharth Sridhar.
Do přísného testování v Hongkongu jsou zahrnuta i domácí zvířata, do nemocnic se přijímali lidé s nákazou nebo po blízkém kontaktu s nakaženým. Stejně jako nemocnice jsou nyní na hranici kapacity i místa určená k izolaci.
Slovensko třetí den v řadě po sobě oznámilo přes 20 tisíc nových případů koronavirové nákazy. S pozitivním výsledkem skončilo téměř šest z deseti analyzovaných vzorků, vyplývá z informací národního centra zdravotnických informací. Navzdory rychlému šíření nákazy země připravuje uvolnění epidemických restrikcí týkajících se vstupu do obchodů. Hospitalizovaných s covidem-19 bylo ve čtvrtek 2053 lidí, v porovnání s vrcholem předchozí silné třetí vlny nákazy loni v prosinci je jich o zhruba dvě pětiny méně.
Takzvaná mapa cestovatele podruhé za sebou nedozná od pondělí žádných změn. Většina evropských zemí je v kategorii s velmi vysokým rizikem nákazy koronavirem. V páteční tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Nadále platí zpřísněné podmínky pro cizince přijíždějící do Česka.
Na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ministerstvo každý týden aktualizuje seznam zemí podle míry rizika nákazy. K územím s nízkým rizikem patří v Evropě pouze Vatikán. Z mimoevropských zemí to jsou Bahrajn, Chile, Indonésie, Jižní Korea, Katar, Kolumbie, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Peru, Rwanda, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Tchaj-wan a Uruguay. Ze seznamu tak vypadnou Argentina, Austrálie a Kanada. V oranžové a červené kategorii není žádná země.
Současná vlna koronavirové varianty omikron se v Německu blíží k vrcholu, země tak může začít s postupným rozvolňováním. V projevu ve Spolkové radě, která zastupuje německé regiony, to prohlásil kancléř Olaf Scholz. O zmírnění karanténních opatření, které Scholz označil za fungující, bude kancléř jednat s premiéry spolkových zemí příští týden ve středu.
"Vědecké prognózy nám ukazují, že vrchol této vlny je na dohled. To nám umožní příští týden na schůzce spolkové vlády a spolkových zemí učinit první rozvolňovací kroky a připravit další na jaro," řekl. Kancléř nicméně zdůraznil, že uvolňování poměrů bude opatrné a že bude vycházet z doporučení odborníků. "Budeme rovněž připraveni, pokud by čísla infikovaných výrazně vzrostla," dodal.
Po pondělních testech ve školách se potvrdil covid u 10 018 lidí, proti minulému týdnu nakažených o třetinu ubylo. Šíření omikronu podle ministerstva zdravotnictví ustupuje.
Denní přírůstek nákaz koronavirem v Rusku poprvé překročil hranici 200 tisíc. Vládní operativní štáb oznámil, že testy za posledních 24 hodin potvrdily 203 949 případů infekce a 722 úmrtí pacientů s covidem. Počty lidí, u nichž se koronavirus prokázal za jediný den, v Rusku téměř každodenně stoupají od poloviny ledna.
Vyžadování očkování proti covidu po německých zdravotnících a pečovatelích od 15. března prozatím z právního hlediska nic nebrání. Německý ústavní soud oznámil, že ve zrychleném řízení odmítl žádost, která zablokování příslušného zákona požadovala. Povinné očkování pro zdravotníky a pečovatele naráží nejen na odpor části zaměstnanců, ale také spolkových zemí.
"Zavedení povinnosti předkládat doklad o očkování, uzdravení nebo kontraindikaci jako takové nyní nevyvolává ústavněprávní pochybnosti," uvedl ústavní soud. Poznamenal ale, že existují obavy o ústavnosti vybraného regulačního postupu. "Závěrečný přezkum ústavnosti je vyhrazen pro hlavní řízení," dodal soud.
Na Vysočině prokázaly testy covid za poslední týden u 9040 lidí, proti předchozímu týdnu to bylo o 15 procent méně. Zemřelo pět nakažených lidí.
Na jižní Moravě přibylo za týden 23 541 potvrzených případů covidu. Týdenní incidence klesla z 2491 na 1958 nákaz na 100 tisíc obyvatel.