Vážení čtenáři. Tento on-line končí. Nové dění okolo pandemie covidu-19 u nás i ve světě můžete sledovat zde.
Řecko v pátek znovu zaznamenalo nejvyšší počet nakažených koronavirem za den od začátku epidemie. Bylo jich bezmála 7000. Země tak podle místního tisku čelí čtvrté vlně epidemie nemoci covid-19. Mírně stoupají i počty nakažených ve Španělsku, které se tak vrátilo do úrovně středního rizika nákazy, uvedly místní zdravotnické úřady.
Ve čtvrtek hygienici zaznamenali v Řecku 6909 nových případů nákazy. Počty rostou třetím dnem za sebou. Na 450 se zvýšil také počet pacientů na jednotkách s intenzivní péči. Přes 80 procent těchto pacientů nemělo očkování proti covidu-19. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo ve čtvrtek 48 lidí, od začátku epidemie je jich 16.200.
Zástupci 11 států USA žalují federální vládu kvůli povinným testům ve firmách. V pátek podali žalobu na administrativu prezidenta Joea Bidena ve snaze zablokovat její pravidla boje proti koronaviru ve firmách s více než 100 zaměstnanci. Informoval o tom na svém webu deník The New York Times (NYT). Stížnost podanou u federálního soudu vede Missouri, připojilo se dalších deset států s guvernéry z Republikánské strany.
Žaloba přišla den poté, co federální vláda představila protiepidemická pravidla, která mají vstoupit v platnost 4. ledna. Větší firmy po celých Spojených státech by podle nich měly povinnost vyžadovat pravidelné testování na koronavirus s týdenním intervalem a nošení roušky od zaměstnanců, kteří nejsou očkovaní na covid-19. Za porušení požadavků hrozí pokuta téměř 14 tisíc dolarů (307 tisíc Kč), ovšem není zcela jasné, jak bude Úřad pro bezpečnost a zdraví na pracovišti (OSHA) schopen regulace vymáhat.
Zrušení možnosti prokázat se při účasti na kongresu nad 1000 lidí antigenním testem, a tedy nutnost předložení dokladu o negativním PCR testu, dokončeném očkování nebo prodělání koronaviru, jejich konání podle expertů nenaruší. Kongresy s takovým množstvím účastníků se nyní uskutečňují výjimečně. Pokud by takové opatření platilo delší dobu, kdy už se s tak velkými akcemi počítá, organizátorům by v některých případech mohly vzrůst náklady. V pátek to řekli Hana Krejbichová z Prague Convention Bureau, Jan Patera za společnost Blue Events a generální ředitelka Kongresového centra Praha Lenka Žlebková.
Neočkovaní v Sasku nebudou smět od pondělí do interiérů restaurací, hospod, klubů a na velké kulturní a sportovní akce. Děti mají výjimku.
Americká společnost Pfizer dnes oznámila, že její experimentální antivirová pilulka určená k léčbě covidu-19 podle předběžných výsledků studií snižuje riziko hospitalizace či úmrtí po nákaze koronavirem o téměř 90 procent. Výsledky jsou tak uspokojivé, že panel nezávislých expertů firmě doporučil zastavit další testy. Pfizer se nyní chystá co nejdříve požádat regulátory v různých zemích o schválení přípravku. Případná registrace je věcí Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), sdělil český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Do USA budou moci čeští turisté od pondělí, podmínkou však kromě dokončeného očkování proti covidu-19 bude také negativní test, uvedlo ministerstvo zahraničních věcí.
Pracovníci jihomoravské hygienické stanice během čtvrtečních kontrol restaurací zjistili několik desítek prohřešků vůči opatřením proti šíření covidu-19. Většinu řešili napomenutím, a to ve 49 případech. Uložili také tři pokuty na místě v celkové výši 10 tisíc Kč, ve dvou případech půjde věc do přestupkového řízení. O výsledcích kontrol v pátek informovala ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví krajské hygieny Lenka Živělová.
Oblastní nemocnice Trutnov, kterou zřizuje kraj, omezila kvůli sílící epidemii covidu-19 plánované výkony. Nemocnice v Rychnově nad Kněžnou přes víkend připraví dalších 20 lůžek pro pacienty s covidem a nevylučuje, že při jejich zaplňování bude muset omezit plánované operace. V pátek to řekla mluvčí hejtmanství Martina Svatoňová. Akutní péče v žádné z nemocnic omezena nebude.
Ze Švédska, Švýcarska, Kypru a San Marina se od pondělí ztíží neočkovaným lidem návrat do Česka, na mapě cestovatele budou tyto země červené, což značí vysokou míru rizika nákazy koronavirem. Změny budou i u dalších států, nemají však vliv na režim při příjezdu do Česka.
V německých pečovatelských domovech v budoucnu čeká očkované návštěvníky i očkovaný personál testování na koronavirus. Požadují to zemští ministři zdravotnictví a také spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn. Spahn s bavorským ministrem zdravotnictví Klausem Holetschekem označili epidemickou situaci v Německu za vážnou a řekli, že v některých nemocnicích již nejsou volná lůžka na jednotkách intenzivní péče.
Tradičních venkovních akcí, jako jsou jarmarky a poutě, se bude moci od 22. 11. účastnit maximálně 1000 lidí, nyní byl limit 2000, uvedlo ministerstvo.
Pravidla pro provoz lyžařských areálů v nadcházející zimní sezoně jsou rozumným kompromisem, střediska jsou schopná při koronavirové epidemii kontroly dokladů o bezinfekčnosti zvládnout. Uvedl to ředitel Asociace horských středisek (AHS) Libor Knot. Při nákupu skipasů se lidé budou muset podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) prokázat dokladem o bezinfekčnosti, v uzavřených kabinách bude nutná ochrana dýchacích cest.
Středočeský kraj nabízí firmám očkovací týmy, lidé se tak budou moci očkovat proti covidu-19 v práci. Pokud se najde dostatek zájemců, mobilní tým přijede přímo na pracoviště. Zaměstnanci tak nemusejí řešit dopravu, volno ani registraci přes webové stránky, informoval dnes mluvčí kraje David Šíma. O očkovací týmy mohou nadále žádat také obce, které mají již od září kontakty na krajské koordinátory mobilních týmů.
V Plzeňském kraji za uplynulých sedm dní potvrdily testy nákazu covidem u 2667 lidí, to je o 58 procent víc případů než v předchozím týdnu, kdy se nákaza prokázala u 1692 lidí, o týden dřív jich bylo 1023, týden předtím 495. Situace v kraji je zatím lepší než před rokem, kdy se za stejné období nakazilo 3978 lidí. Na 100 tisíc obyvatel připadá v kraji za posledních sedm dní 451 nákaz, před týdnem to bylo 286. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V kraji také roste zájem o očkování, některá místa posilují týmy a rozšiřují očkovací hodiny. Nemocnice kvůli zhoršující se epidemické situaci zakázaly nebo omezily návštěvy u pacientů.
Vláda také podle Vojtěcha schválila, že se od 22.11. zkrátí platnost testů pro návštěvy v sociálních zařízeních. Antigenní bude platit jeden den, PCR test pak tři.
"Již nyní přitom platí, že po celou dobu návštěvy v sociálních zařízeních musíte mít ochranu dýchacích cest. Prosím, dodržujte opatření. Jde o naše nejbližší," napsal Vojtěch na Twitteru.
Při nákupu skipasů se lidé budou muset podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) prokázat dokladem o bezinfekčnosti na koronavirus. V uzavřených kabinách bude nutná ochrana dýchacích cest. Vojtěch to napsal na twitteru.
Česká vláda stejně jako jiné země podle Vojtěcha přistoupila s blížící se zimní sezonou ke stanovení kontrol na horách.
Na akcích nad 1000 lidí se nebude možné od 22. listopadu prokazovat antigenním testem, ale jen PCR, očkováním nebo proděláním nemoci, schválila vláda. Venkovních akcí se od stejného data nebude moci účastnit více než 1000 lidí.
Ministr předpokládá, že dnes přijatá opatření by se neměla dva až tři týdny měnit. Pokud se situace zhorší, připadá poté v úvahu další zpřísnění prokazování bezinfekčnosti.
Na Vysočině se v posledním týdnu covidem-19 nakazilo 1537 lidí, tři nakažení zemřeli. V porovnání s předchozím týdnem, kdy testy potvrdily nemoc u 1219 lidí z tohoto kraje, stoupl počet nově zjištěných případů nákazy přibližně o čtvrtinu. Vyplývá to z dnešních údajů ministerstva zdravotnictví.
V Ústeckém kraji za týden přibylo 1967 nákaz covidem, o 834 víc než předchozí týden. Testovat se budou žáci od 15. listopadu zřejmě i na Mostecku.
Slovensko má druhý den po sobě rekordní přírůstek nových případů koronavirové infekce, ve čtvrtek přibylo podle laboratorních testů 6805 nakažených.
Omezení provozu kvůli nárůstu pacientům s covidem se nevyhne ani Dětské nemocnici FN Brno. Lékaři a sestry začnou pomáhat ve FN Brno v Bohunicích.
Česko daruje Lotyšsku desítky plicních ventilátorů s příslušenstvím v hodnotě 8,6 milionů korun, schválila vláda. Země o pomoc žádala kvůli epidemii covidu-19.
Epidemie covidu-19 v Královéhradeckém kraji v uplynulém týdnu výrazně zesílila. V kraji vzrostl za posledních sedm dní počet zjištěných nákaz covidem-19 na 1320 z předchozích 551. Za posledních sedm dní v kraji přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 240 nakažených, před týdnem bylo incidenční číslo na hodnotě 101.
V Moravskoslezském kraji výrazně vzrostl počet lidí, kteří zemřeli v souvislosti s covidem-19. Za týden tam přibylo 53 zemřelých, v celém Česku 207.
V Libereckém kraji za poslední týden přibylo 1081 případů covidu, o týden dříve jich bylo 599. Více než tisíc případů za týden bylo naposledy v dubnu.
V Pardubickém kraji stoupl za týden počet nákaz koronavirem téměř dvojnásobně. Testy odhalily 2004 nově nakažených lidí, před týdnem jich bylo 1014.
Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 3058 případů covidu. Minulý týden jich bylo 1802. V nemocnicích přibývá covidových pacientů.
V Karlovarském kraji přibylo za týden 423 lidí s covidem, v mezitýdenním srovnání je to o 165 více. Na 100 tisíc obyvatel teď připadá 144 nakažených.
Rusko opět hlásí vysoké denní přírůstky nakažených koronavirem i zemřelých s covidem-19. Za poslední den zaznamenalo 40 735 infikovaných a 1192 úmrtí.
V Jihomoravském kraji přibylo za poslední týden 7379 potvrzených nákaz covidem-19, o 3227 více než před týdnem. Zvýšila se i týdenní incidence.
V Praze za sedm dnů přibylo 6022 případů covidu, o 1600 více než o týden dříve. Počet nově nakažených za týden na 100 tisíc lidí tak vzrostl na 451.
V Olomouckém kraji přibylo za týden 4530 nákaz koronavirem,v mezitýdenním srovnání je sedmidenní přírůstek o 2000 nákaz vyšší. Roste počet úmrtí. Nejvíce případů zaznamenali hygienici ve středu, a to 943, což bylo nejvíc od 6. ledna. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel Olomoucký kraj za poslední týden vykazuje 718 potvrzených nákaz koronavirem. Před týdnem tam přibylo 407 a o týden dříve 226 nakažených na 100.000 obyvatel, vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví. Nejhorší situace je na Prostějovsku, kde je za posledních sedm dní potvrzeno 995 případů na 100 tisíc obyvatel, nejvíc z celého Česka.
Jihočeští hygienici zaznamenali za poslední týden 3066 nových případů koronaviru. Je to o něco vyšší nárůst než ve stejném období před týdnem.
Ve středu zemřelo 40 lidí s prokázaným covidem, nejvíc v jediném dni za poslední půlrok. Od začátku epidemie v Česku zemřelo 30 938 lidí s covidem.
Ve čtvrtek přibylo v Česku 8419 nových případů nákazy koronavirem, což je méně než ve středu (9460 případů), ale výrazně více než minulý čtvrtek, kdy bylo potvrzeno 4352 případů.
I dále rostou počty hospitalizovaných. Jen za čtvrtek přijaly nemocnice 270 nových pacientů. Celkem ke včerejšímu dni leželo v nemocnicích 2 489 lidí, z toho 335 na jednotce intenzivní péče, přičemž 152 z nich vyžadovalo plicní ventilaci a jedenáct mimotělní podporu života.
V Německu přibylo 37 120 nových případů koronavirové nákazy, což je další denní rekord za celou dobu pandemie v zemi. Sedmidenní incidence je 169,9, což je více než na vrcholu třetí vlny pandemie 26. dubna, kdy byla na počtu 169,3 nových případů na 100 tisíc obyvatel. Nejvýše - na hodnotě 197,6 - byla incidence za celou dobu pandemie loni 22. prosince během druhé vlny.
Ještě předchozí den bylo sedmidenní incidenční číslo na hodnotě 154,5 a před týdnem bylo 139,2. Předchozí den zdravotní úřady nahlásily 33 949 nových infekcí, což byla také rekordní hodnota. Před týdnem Německo evidovalo 24 668 nově nakažených.
Lotyšský parlament dnes přijal zákon dovolující podnikatelům propustit pracovníky, kteří se odmítají nechat očkovat proti covidu-19, anebo přejít na práci z domova. Pobaltská země se snaží vypořádat s jednou z nejhorších vln pandemie v Evropě, poznamenala agentura Reuters.
Nový zákon stanoví, že zaměstnavatel má právo vyžadovat osvědčení o očkování proti covidu-19, pokud to daná práce vyžaduje. Pokud pracovník v patřičné lhůtě osvědčení neobdrží - tedy nenechá se očkovat - lze jej odeslat na neplacené volno. Pokud osvědčení nepředloží do tří měsíců, lze jej propustit. Totéž platí i v případě, že odmítne práci z domova.
V Evropě vzrostl za poslední měsíc počet případů koronaviru o více než 50 procent. A to navzdory dostatku vakcín proti covidu-19.
Počet nových případů nákazy koronavirem v Evropě roste podle AFP už téměř šest týdnů za sebou a počet nových úmrtí sedmý týden po sobě. Za posledních sedm dní bylo v Evropě a Střední Asii zaznamenáno 1,8 milionu nových případů a 24 000 úmrtí spojených s covidem-19.
Přehled dnešních událostí:
Bez dalších opatření hrozí podle odborníků z Centra pro modelování společenských a biologických procesů BISOP znovu v řádu týdnů zahlcení nemocnic pacienty s covidem-19. Je proto podle nich potřeba omezit kontakty a urychlit očkování, pomůže také větší vymáhání kontroly potvrzení o testu, očkování či prodělané nákaze (O-T-N). Uvedli to v situační zprávě na webu. Počty nových případů rychle rostou, BISOP odhaduje, že za týden se můžou až zdvojnásobit.
Německo bude Českou republiku i přes rychlé šíření nákazy koronavirem nadále považovat za epidemicky bezpečnou zemi, v pátek ji proto i přes dřívější očekávání nezařadí na seznam vysoce rizikových oblastí. ČTK to dnes řekl český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka.
Český ministr vnitra Jan Hamáček v pondělí prohlásil, že Česko se pravděpodobně od příštího týdne dostane na německý seznam vysoce rizikových zemí.
Z hlediska šíření epidemie koronaviru v Královéhradeckém kraji budou klíčové pravděpodobně následující dva týdny, kdy lze očekávat přibývání nových případů a hospitalizovaných v nemocnicích. Růst počtu nových případů nevybočuje z průměru ve všech krajích. Nárůst nákaz v kraji je plošný ve všech věkových kategoriích. ČTK to po dnešním jednání pracovní skupiny krizového štábu Královéhradeckého kraje řekl Martin Červíček (ODS). Tématem bylo i vyhodnocení aktuálního stavu pandemie, připravenost nemocnic, koordinace zdravotní péče v kraji a aktuální situace ve školách a sociálních službách kraje.
Tempo šíření koronaviru v Evropě je velmi znepokojující a mohlo by do února vést k dalšímu půl milionu úmrtí spojených s nemocí covid-19. Uvedla to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO), která ze zhoršení epidemické situace viní mimo jiné kombinaci nedostatečné proočkovanosti proti covidu-19 a rozvolnění preventivních opatření. Počet hospitalizací je vyšší v zemích, kde je očkováno méně lidí, upozornila WHO, podle níž se musí evropské země více snažit, aby dalším přenosům viru zabránily.
Posilující dávku vakcíny proti covidu dostalo 288 000 lidí, tři čtvrtiny starší 65 let. Přes rostoucí zájem je to třetina těch, kteří ji dostat mohou.
Středočeské sklady jsou naplněné vakcínami, ale je třeba většího zapojení praktiků, očkovací centra, kterých je v regionu 21, jsou totiž velmi vytížená. Zájem o vakcinaci v posledních dnech vzrostl, řekl dnes krajský koordinátor pro očkování Martin Polák.
Praktici jsou podle něj už zapojeni víc než v minulosti, stále však méně oproti očekávání. Očkovací centra nyní fungují většinou v nemocnicích a denně podávají i několik stovek dávek. "Fakt to není jednoduché, zvlášť na některých místech, kde se míchá všechno dohromady, to znamená první dávky, druhé dávky, třetí dávky, bez registrace, s registrací," popsal Polák. V regionu také fungují čtyři mobilní očkovací týmy.
Moderna snížila letošní výhled tržeb za vakcínu proti covidu-19 o pět miliard dolarů. Firma za třetí čtvrtletí vykázala nižší zisk, než se čekalo.
Zájem o očkování proti koronaviru v příbramské nemocnici vzrostl, do očkovacího centra na Zdaboři míří o 60 až 70 procent lidí víc než minulý týden. Zdravotníci zájemcům podali přes 2000 třetích dávek, kromě toho dál očkují i první a druhé dávky. Řekl to mluvčí nemocnice Martin Janota.
Řadu z 237 pozitivních antigenních testů, které školákům a studentům vyšly v pondělí při plošném testování na Přerovsku a Prostějovsku, nakonec přesnější PCR testy nepotvrdily. Vyplývá to z vyjádření škol, konečné číslo hygienici zatím nemají. Například na Gymnáziu Jana Blahoslava v Přerově, kde bylo zachyceno antigenními testy 31 případů, se minimálně u 14 případů pozitivita nepotvrdila, řekla dnes ředitelka gymnázia Romana Studýnková. V pondělí se k testování připojí i okres Olomouc a Šumperk, hasiči mají pro tyto školy připraveno 43 000 testů.
Kvůli covidové epidemii v minulém roce proti předloňsku ubylo lidí, kteří si udělali test kvůli riziku rakoviny tlustého střeva a konečníku a přišli na koloniskopické preventivní vyšetření. Testovaných bylo meziročně méně o 17 procent a kolonoskopických kontrol o 12 procent. Výsledky dnes na tiskové konferenci představil šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. V minulých letech díky odhalení případů před vznikem nádoru nových pacientů ubývalo a s včasnou léčbou klesala úmrtnost. Lékaři a statistici se obávají toho, že by se pozitivní trend mohl kvůli epidemii zvrátit.
V nemocnicích v Královéhradeckém kraji se léčí s onemocněním covid-19 zhruba 50 pacientů, většinu tvoří neočkovaní. Více než deset z nich potřebuje intenzivní péči. Nemocnice připravují další lůžkové kapacity pro covid pacienty, péči dosud neomezily. V krajských zařízeních pobytových služeb sociální péče nebyl dnes dopoledne podle hejtmanství žádný nakažený klient, žádný domov pro seniory v regionu není v karanténě.
Británie dnes jako první země na světě schválila použití antivirotika molnupiravir pro léčbu covidu-19. Informovala o tom agentura AP. Pilulku od americké farmaceutické společnosti Merck & Co lze používat i při domácí léčbě covidu. Podle výsledků klinických testů tento lék u nakažených koronavirem snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na polovinu. O jeho schválení aktuálně rozhoduje i Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a americké úřady. Česko podle dnešního vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha čeká na schválení léku evropskou lékovou agenturou.
Na některé zavřené restaurace narazili dnes pracovníci jihomoravské hygienické stanice, kteří po celém kraji kvůli nemoci covid-19 kontrolují bezinfekčnost hostů v gastronomických zařízeních. Ředitel odboru hygieny výživy Milan Šles řekl, že při pochybení mohou hosté i podnik dostat na místě pokutu až 10 000 korun, ve správním řízení může být sankce mnohonásobně vyšší. Výsledky dnešní kontrolní akce zveřejní hygienici v pátek.
Ministerstvo zdravotnictví zvažuje, že by dokoupilo takzvané protilátkové léky, které chrání nakaženého covidem-19 před těžkým průběhem nemoci. Zájem o ně se v posledních dnech zvýšil. Ministerstvo sleduje také to, zda Evropská agentura pro léčivé prostředky (EMA) schválí pro použití lék ve formě tablety, který by byl prvním ústně podávaným lékem proti covidu v EU. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podávání tablet by bylo jednodušší, protilátkové léky jsou ve formě infuze, pacienti kvůli nim musí do nemocnice.
Ministerstvo zdravotnictví zvažuje, že by dokoupilo takzvané protilátkové léky, které chrání nakaženého covidem-19 před těžkým průběhem nemoci. Zájem o ně se v posledních dnech zvýšil. Ministerstvo sleduje také to, zda Evropská agentura pro léčivé prostředky (EMA) schválí pro použití lék ve formě tablety, který by byl prvním ústně podávaným lékem proti covidu v EU. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podávání tablet by bylo jednodušší, protilátkové léky jsou ve formě infuze, pacienti kvůli nim musí do nemocnice.
Nákaza covidem-19 neohrožuje chod pražských radnic. Úřady evidují jednotky zaměstnanců, kteří jsou nakaženi nebo jsou v preventivní karanténě. V některých městských částech nemají v současné chvíli žádného ze zaměstnanců s pozitivním testem na koronavirus. Magistrát eviduje 14 zaměstnanců nakažených covidem.
V Polsku ve středu přibylo 15 515 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší denní přírůstek od dubna. Ve srovnání s úterním počtem jde o skokový třetinový nárůst. V uplynulých 24 hodinách v zemi v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo 250 pacientů, dvakrát víc než v úterý.
Možnosti nechat se bez registrace naočkovat proti covidu-19 přímo na Dole ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku využilo ve středu 72 lidí. Další příležitost budou mít zaměstnanci těžební společnosti OKD i jejich příbuzní ve středu příští týden. ČTK to dnes řekla mluvčí OKD Naďa Chattová. Firma těží už jen ve dvou šachtách Dolu ČSM, kde se má těžit minimálně do konce příštího roku. Pracuje tam přes 3500 lidí, očkovaných je i s dodavatelskými pracovníky zatím přes 70 procent z nich.
"Očkování bez registrace na ČSM Sever využilo celkem 72 lidí. Jsme velmi potěšeni, že této příležitosti využili i rodinní příslušníci. Těch bylo 11," řekla Chattová.
Karlovarská hygienická stanice začala s kontrolami dodržování vládních nařízení o vstupu do uzavřených provozoven služeb. První kontrola hygieniků v Chebu vedla do městské knihovny, kde se ráno pořádala přednáška na univerzitě třetího věku. Pracovníci knihovny byli na kontrolu účastníků přednášky připraveni, ukázalo se ale, že ne všechny doklady jsou akceptovatelné. Například očkovací průkazka s termínem očkování sama o sobě nestačí, návštěvník potřebuje certifikát o očkování.
Vyhlášeným restauracím v Olomouci loni kvůli pandemii koronaviru a následnému dlouhodobému uzavření klesly tržby o miliony korun. Gastronomické provozovny sice čerpaly z vládního programu Antivirus dotace na vyplacené náhrady mezd svých zaměstnanců, dopady pandemie se ale výrazně promítly ve výsledku jejich hospodaření.
Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně za den přibylo 12 pacientů s nemocí covid-19, celkem jich má teď 59. Mluvčí nemocnice Dana Lipovská v tiskové zprávě uvedla, že situace se poměrně rychle zhoršuje, a proto bude muset nemocnice snížit počet sálů, kde se operuje. Zatím neomezuje počet plánovaných operačních zákroků, ale personál z části sálů přesune na pomoc pacientům s covidem-19.
Před dvěma týdny měla nemocnice 13 nakažených pacientů, před měsícem žádného. Loni ve stejnou dobu se starala o 152 pacientů s koronavirem.
Ministerstvo zdravotnictví zatím nemá kompletní výsledky pondělního testování ve školách, podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové má úřad hlášení asi z 92 procent škol. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) se v některých případech čeká na výsledky potvrzujících PCR testů. Řekli to dnes novinářům.
Žáci se ve školách většinou testují antigenními samotesty. Pokud má žák pozitivní výsledek, je potřeba konfirmační PCR test. Právě na tyto potvrzující testy se podle Vojtěcha nyní čeká. Až budeme výsledky mít, budeme je prezentovat, uvedl ministr.
"Znovu doporučujeme všem zaměstnavatelům, aby využili pro své zaměstnance možnost práce z domova. Home office se i mezinárodně osvědčil jako velké snížení sociálních kontaktů v celé společnosti," vyzval dnes ministr vnitra Adam Vojtěch (za ANO). Pokud to typ práce neumožňuje, je podle Vojtěcha nutné alespoň dodržovat základní hygienická pravidla na pracovišti, jako jsou roušky nebo rozestupy.
"Chtěl bych znovu poprosit zejména seniory nad 65 let věku, aby se dostavili ke třetí posilující dávce očkování," řekl dnes na tiskovém konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Čekací doba ke třetí dávce je dnes pouze v rámci dnů a i nadále to pro nás určitě bude priorita, i když se v dnešních dnech zvyšuje zájem i o první dávky vakcíny," dodal Vojtěch.
Lockdown neboli uzavření celé společnosti podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové není v plánu, dokud nebude vyhlášen nouzový stav. Na Vánoce podle ní predikce, že by byl nutný, nejsou. "Případně by se omezily služby jeden na jednoho a hromadné akce," řekla dnes novinářům po jednání centrálního řídícího týmu.
Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je jedním z dalších případných kroků také možnost neuznávat na hromadné akce negativní testy, jen potvrzení o prodělání nákazy nebo očkování. Případné zavedení povinného očkování pro zdravotníky či učitele, které zmiňovala ministrova náměstkyně Martina Koziar Vašáková, bude podle něj až na další vládě.
Testy povinné pro návštěvy v zařízeních sociálních služeb budou mít podle ministerstva kratší platnost. PCR test tři dny, antigenní jeden den. Testování zaměstnanců jednou týdně, které je povinné pro neočkované, se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) změny nedotknou. Jejich testy dál hradí zdravotní pojišťovny.
Ministr také vyzval provozovatele služeb, aby nařízená opatření skutečně kontrolovali. "Nemyslím, že je nutné opatření vršit, ale dodržovat ta, která jsou nastavená," dodal. Poděkoval většině, která podmínky dodržuje. Ti, kdo rebelují, se podle něj chovají nezodpovědně a sobecky.
Při nákupu jízdenek v lyžařských areálech budou podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové pokladní kontrolovat test, očkování nebo prodělanou nákazu covidem. "Potvrzení budou kontrolovat pokladní při nákupu lístků, ale namátkové kontroly by měli dělat také provozovatelé přímo v areálu," popsala na dnešní tiskové konferenci Svrčinová.
Podmínky budou platit od 1. prosince. Nošení respirátoru nebo podobné ochrany dýchací cest bude nutné na lanovkách nebo ve frontách, pokud nebudou dodržovány rozestupy.
Ministerstvo zdravotnictví bude navrhovat, aby na akcích nad 1000 lidí nebyly uznávány antigenní testy na covid-19. Na menších akcích by měly být antigenní testy uznávány i nadále.
Slovensko ve středu prostřednictvím laboratorních testů potvrdilo rekordních 6713 nových případů koronavirové nákazy. Vyplývá to z dnešních údajů Národního centra zdravotnických informací. Třetí den po sobě přibylo více než 30 úmrtí na covid-19 a v nemocnicích znovu stoupl počet pacientů s tímto onemocněním.
Zástupci ministerstva a AntiCovid týmu koalice Spolu se budou scházet pravidelně, zřejmě každý čtvrtek. Po dnešním společném jednání to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Obě strany se podle něj dnes shodly na tom, že jediným řešením současné situace je očkování. Shoda podle Vojtěcha byla i na dalším zapojení armády do Chytré karantény. Nynější dohoda s armádou platí do konce listopadu, podle ministra bude pravděpodobně prodloužena do konce ledna.
Vojtěch řekl, že po jednání centrálního řídícího týmu se online připojili zástupci odborného týmu AntiCovid týmu koalice Spolu včetně Vlastimila Válka, který je kandidátem na ministra zdravotnictví za TOP 09. Jednání bylo podle Vojtěcha velmi korektní. Současné vedení ministerstva zdravotnictví i budoucí se podle Vojtěcha shodují na tom, že jediným řešením epidemie covidu-19 je očkování. Nezaznělo nic, co by to zpochybňovalo, poznamenal. "Věřím, že budoucí vláda bude mít očkování jako jednu ze zásadních priorit," uvedl.
Projděte si výběr osmi zemí Evropy. Některé se s koronavirem popasovaly tak, že už zrušily řadu opatření. Jiné trápí nová vlna.
V Rusku ve středu zemřelo dalších 1195 lidí s covidem-19, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Nakažených přibylo 40 217.
Nemocnice Jihlava spojí pravidelný Den zdraví, který se uskuteční 9. listopadu, s očkováním. Bez registrace se budou moci lidé očkovat proti covidu-19 i proti chřipce. Dávek proti chřipce má nemocnice 50, bude je poskytovat zdarma, i když pro lidi mladší 65 let je očkování běžně zpoplatněné.
Za středu v Česku přibylo 9460 nově prokázaných případů onemocnění covid-19. Bylo to o 450 méně než v úterý, ale o 3600 případů více než před týdnem. Hospitalizovaných je 2300 lidí infikovaných novým typem koronaviru, nejvíc od 5. května. Přibývá také úmrtí. V úterý zemřelo poprvé od půlky května více než 30 lidí s covidem za jediný den. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Na 100 000 obyvatel připadá v Česku za posledních sedm dní 419 nakažených. Takzvané incidenční číslo se tak oproti středě zvýšilo o 33. Nejhorší epidemická situace je i nadále na severu Moravy a ve Slezsku. Naopak nejnižší incidenční číslo vykazuje Karlovarský kraj.
Počet případů nákazy nemocí covid-19 na Ukrajině přesáhl tři miliony, oznámilo dnes ráno ministerstvo zdravotnictví. Zemřelo přes 70 000 nakažených.
Po celém Česku budou dnes hygienici s policisty kontrolovat dodržování opatření, která byla přijata kvůli epidemii covidu-19. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová už dříve řekla, že v každém okrese bude v terénu jedna až dvě kontrolní skupiny. Další rozsáhlou kontrolní akci plánují hygienické stanice na tuto sobotu.
Hygienici by mohli kontrolovat například kavárny a restaurace. Hospodští a restauratéři musí od tohoto pondělka kontrolovat doklady o bezinfekčnosti hostů. Lidé, kteří nejsou očkovaní ani do půl roku po prodělání nemoci, musí mít u sebe při návštěvě restaurace potvrzení o negativním testu, jinak by je personál neměl obsloužit.
V Německu za poslední den přibylo 33 949 nových případů koronaviru, což je nejvíce od začátku pandemie, uvádí agentura DPA s odvoláním na nejnovější statistiku Institutu Roberta Kocha. Před týdnem hygienici v této zemi s 83 miliony obyvatel evidovali 28 037 lidí s pozitivním testem.
Přes 30 000 nově nakažených za den mělo Německo loni ve druhé půlce prosince. Tehdy padl i smutný rekord co do počtu úmrtí, kdy během jediného dne zemřelo 952 pacientů s koronavirovou infekcí. Za uplynulých 24 hodin přibylo 165 smrtelných případů, před týdnem jich bylo 126.
Počet nových případů koronaviru se v Řecku drží druhým dnem nad 6000, což patří k nejvyšším údajům od začátku epidemie. Uvedly to zdravotnické úřady. Kvůli vysokému výskytu koronavirové infekce od soboty čeká zemi zpřísnění pandemických opatření. Opozice ale dnes kritizovala vládu, že mezi místy, kde při vstupu bude nutné prokázat bezinfekčnost, nejsou kostely, informovala agentura AFP.
Kyjovská nemocnice kvůli rostoucím počtům pacientů s covidem a horšící se epidemické situaci dočasně omezí výkon odkladné péče. Nemocnice to dnes uvedla na svém facebookovém profilu. Opatření se podle nemocnice týká oddělení chirurgie a ORL, a to v rozsahu, který co nejméně naruší běžný chod obou pracovišť. Jde o opatření prozatím na dva týdny, o dalším vývoji rozhodne aktuální situace.
Přehled hlavních událostí:
Cestovní ruch ve Španělsku rychle oživuje, počty zahraničních návštěvníků by se tak v příštím roce mohly vrátit na úrovně z období před příchodem pandemie covidu-19. Uvedla to španělská vláda v reakci na dnešní zprávu statistického úřadu, podle které se v září počet zahraničních turistů ve Španělsku meziročně více než zečtyřnásobil na téměř 4,7 milionu. Zůstal nicméně výrazně nižší oproti předloňskému září, kdy dosáhl 8,8 milionu.
Více než tisícovka demonstrantů dnes zablokovala několik ulic v centru Kyjeva na protest proti osvědčením o očkování proti covidu-19 a proti omezením, která stát uvalil na dosud neočkované Ukrajince ve snaze omezit šíření nákazy. Oznámily to tiskové agentury. Ukrajina v současnosti čelí náporu další vlny pandemie. Demonstranti, podle agentury AP hlavně ženy a mladí lidé, přišli před sídlo parlamentu bez roušek, ale s transparenty s hesly "Řekni ne covidovým pasům" a "Řekni ne covidové genocidě".
Státní zámek Ratibořice na Náchodsku ruší všechny akce naplánované do konce roku 2021 v areálu Národní kulturní památky Babiččino údolí. Důvodem je sílící epidemie koronaviru a opatření proti šíření nákazy, informovali dnes zástupci zámku. Jde o první památku v kraji ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ), která oznámila rušení akcí. NPÚ má v kraji ve správě kromě ratibořického zámku také zámky Opočno, Hrádek u Nechanic, Náchod a barokní hospital Kuks.
Ve Spojených státech začalo očkování děti starších pěti let proti covidu-19. Po úterním posvěcení aplikace snížené dávky vakcíny firem Pfizer/BioNTech americkými úřady se možnost očkování otevřela 28 milionům dětí ve věku mezi pěti a 11 lety. Řada odborníků a rodičů si od vakcinace dětí slibuje zejména možnost nepřerušované výuky na školách, americká média však upozorňují, že k očkování dětí mají zdrženlivější postoj i lidé, kteří vakcínu sami dostali.
V pěti nemocnicích Olomouckého kraje je v současné době hospitalizováno sto lidí s nemocí covid-19. Chystají se další lůžka z oddělení.
V poslední době praktičtí lékaři evidují také zájem o podání takzvaných monoklonálních protilátek. Tyto léky, které je možné podat nakaženému v prvních dnech nemoci, až ze 70 procent zabrání vážnému průběhu vyžadujícímu hospitalizaci. Lékaři upozorňují na to, že lidé odmítající očkování pak s těmito léky, které byly vyvinuty a schváleny za stejně krátkou dobu a fungují prakticky na stejném principu jako vakcína, problém nemají. Přesto doporučují očkování. "Očkování je mnohem účinnější. Proti symptomatické infekci odhadem na 60 až 70 procent, proti těžkému onemocnění 80 procent," uvedla Bezdíčková.
Praktičtí lékaři dosud většinu seniorů, kteří se nechtěli nechat očkovat proti covidu-19, přemlouvali marně. Přesvědčit se podle pražské praktické lékařky Ludmily Bezdíčkové nechal nejvýše každý pátý z nich. Teď se někteří sami hlásí, uvedla na dnešní tiskové konferenci Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Programové prohlášení nové vlády, které má k dispozici Česká televize, nezmiňuje v kapitole o zdravotnictví boj s pandemií covidu-19.
Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) ode dneška zpřísnila pravidla pro návštěvy pacientů. Do odvolání jsou zakázány návštěvy osob hospitalizovaných na akutních odděleních. Návštěva osob na těchto odděleních bude možná jen u pacientů v terminálním stadiu nevyléčitelné nemoci nebo u osob ve špatném psychickém stavu souvisejícím s hospitalizací. I v takových případech ale individuální návštěvu musí schválit lékař. Zároveň je povinné splnění hygienicko-epidemických opatření. Důvodem je podle nemocnice zhoršující se epidemická situace v republice související s výskytem covidu-19 a dalších respiračních onemocnění. Opatření se dotkne i prezidenta Miloše Zemana, který je od 10. října hospitalizovaný na klinice intenzivní medicíny ÚVN.
Nemocnice v Královéhradeckém kraji v souvislosti se sílící epidemií koronaviru zvyšují počty covidových lůžek a připravují se na otevření covidových oddělení. Zdravotní péči zatím žádná z nich neomezila, informovali dnes odpoledne zástupci hejtmanství. Hospitalizovaných pacientů s covidem-19 v kraji přibývá, dnes se jich v nemocnicích v regionu léčilo okolo 45. Vedení kraje i Krajské hygienické stanice v Hradci Králové vyzvala k opatrnosti a dodržování preventivních opatření.
V sedmi nemocnicích Krajské zdravotní v Ústeckém kraji budou od čtvrtka zakázány návštěvy. Důvodem je zhoršující se epidemická situace. Krajská zdravotní (KZ), která nemocnice spravuje, tak vyhoví doporučení krajské hygienické stanice, řekla mluvčí společnosti Jana Mrákotová.
Do několika dnů začne Pardubická nemocnice zřizovat covidová oddělení. Počet pacientů s covidem-19 stoupá a infekční oddělení je aktuálně plné.
V nemocnicích v Plzeňském kraji přibývá lidí s covidem, je jich stovka. Péči zařízení neomezila, ale nevylučují to. Omezují dovolené svých zaměstnanců.
Nemocnice v Praze zatím k omezení plánované péče nepřistoupily. V budoucnu to ale podle mluvčích zdravotnických zařízení v metropoli vyloučit nelze. Počty hospitalizovaných osob s covidem-19 s těžším průběhem nemoci se v poslední době totiž zvyšují.
Na Vysočině, kde se v úterý nákaza covidem-19 potvrdila podle ministerstva zdravotnictví u 365 lidí, je s nemocí hospitalizovaných 61 lidí, z nich je 54 na standardních lůžkách. Před rokem bylo hospitalizovaných asi 425 lidí. Vyplývá to z informací Kraje Vysočina. Nemocnice Nové Město na Moravě jako jediná v kraji dál nechává možnost návštěv, čtyři další krajská zařízení už návštěvy zakázala.
Ve Středočeském kraji je v nemocnicích zhruba 70 pacientů s covidem, z toho 21 na jednotkách intenzivní péče. Podle informací krajských hygieniků mezi nimi převažují lidé bez očkování. Ve školách v regionu je k dnešku 112 tříd v karanténě, dvě jsou uzavřené,
Do škol v okresech Zlín, Kroměříž a Vsetín, kde se budou v pondělí testovat žáci na covid-19, hasiči rozvezou 58 150 antigenních testů.
O návrhu krajů rozvézt testy pro školy předem bude ministerstvo zdravotnictví jednat. Podle odborníků plošné antigenní testování není řešení, řekl Vojtěch.
V Ústeckém kraji roste počet lidí hospitalizovaných s covidem-19. Výrazně se zvýšil zájem o očkování. Několik případů nákaz koronavirem se objevilo v pobytových sociálních službách. Nemocnice zatím zvládají i neakutní zdravotní péči. Krajská hygienická stanice doporučila zvážení zákazu návštěv ve zdravotnických zařízeních. Největší ohnisko nemoci v kraji je v Bílině, kde je v karanténě na 600 lidí.
Ministerstvo podle Vojtěcha zvažuje úpravy protiepidemických opatření pro hromadné akce. Z testů pro bezinfekčnost by se mohly uznávat jen PCR.
Fakultní nemocnice Brno snížila z 25 na 20 počet sálů, na nichž operuje. Část personálu tak přesune k pacientům s covidem-19. Počet operací to zatím neomezí, protože 20 sálů bude vytíženějších. Podle ní má nemocnice nejvíce pacientů s koronavirem na jednotkách intenzivní péče v celém Česku.
Asociace horských středisek (AHS) jedná s úřady o nastavení pravidel provozu v zimní sezoně. Konkrétní opatření zatím nejsou známa, počítá se ale s tím, že jako u jiných služeb budou skiareály vyžadovat doklad o bezinfekčnosti. Pro očkované by neměla platit téměř žádná omezení, uvedl dnes na on-line tiskové konferenci ředitel AHS Libor Knot.
Další vlna covidu-19 rychle plní ordinace praktických lékařů. Skokový nárůst pacientů nakažených koronavirem a znovu nastartovaný zájem o očkování společně s testováním je dostal na hranici přetížení. Kromě péče o nakažené se navíc starají o své necovidové pacienty a zajišťují preventivní péči. Ro
V Brně je nadále velký zájem o očkování proti nemoci covid-19. Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně podala za úterý lidem 1167 dávek vakcíny, uvedla její mluvčí Dana Lipovská. Fakultní nemocnice Brno podle mluvčí Veroniky Plaché denně aplikuje vakcínu 500 až 700 zájemcům. Zájem je o první i třetí, posilující dávku.
V Rusku v úterý zemřelo dalších 1189 lidí s nemocí covid-19, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Za uplynulých 24 hodin také přibylo 40 443 nově potvrzených případů nákazy koronavirem.
Slovensko zaznamenalo v úterý druhý nejvyšší počet nových případů koronavirové nákazy od propuknutí epidemie nemoci covid-19. Laboratoře odhalily 5361 infikovaných. Zároveň v nemocnicích výrazně přibylo covidových pacientů.
Polsko za uplynulý den eviduje více než 10 400 nově prokázaných případů koronaviru, řekl mluvčí vlády Piotr Müller. Oproti minulému týdnu je to nárůst o 24 procent, uvedla agentura Reuters, podle níž Varšava naposledy zaznamenala denní přírůstek vyšší než 10 tisíc nakažených ve druhé polovině dubna. Čtvrtá vlna pandemie covidu-19 tak v Polsku dál zesiluje.
Fakultní nemocnice Brno snížila z 25 na 20 počet sálů pro operace. Část personálu tak přesune k pacientům s covidem. Počet operací to neomezí.
Hospitalizovaných s covidem v Libereckém kraji v posledních dnech mírně přibývá. Dnes ráno jich bylo 30, z toho nejvíc, 12, v liberecké nemocnici. Zatím ani tam ale nebylo nutné přeměnit na péči o covidové pacienty žádné oddělení. Liberecká nemocnice pro ně ale preventivně vyčlenila část kožního oddělení.
Ve zdravotnických zařízení v Moravskoslezském kraji je s covidem 495 lidí. Je to asi čtvrtina z celkového počtu hospitalizovaných v celé zemi.
Všeobecná zdravotní pojišťovna nabídne dosud neočkovaným lidem nad 65 let příspěvek 500 korun na vitamíny a doplňky z lékárny. Informace jim pošle dopisem v příštích dnech.
Filipínský prezident Rodrigo Duterte dnes prohlásil, že lokální vládní úředníky čekají tresty, pokud nesplní cíle očkování proti covidu-19. Zdravotníci v této zemi, která patří mezi pandemií nejpostiženější státy v Asii, zatím plně očkovali přes třetinu ze 77 milionů osob, které mají na vakcínu nárok, uvedla agentura Reuters.
V úterý testy potvrdily 9902 případů nákazy onemocněním covid-19. Bylo to téměř o 60 procent víc než před týdnem a nejvíc za jediný den od 23. března. Hospitalizovaných je poprvé téměř po půl roce více než dva tisíce. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
V úterý bylo ve nemocnicích 2058 lidí s potvrzenou nákazou novým typem koronaviru. V těžkém stavu bylo 288 pacientů.
Na sto tisíc obyvatel připadá v Česku za posledních sedm dní 386 nakažených. Takzvané incidenční číslo se tak od pondělí zvýšilo o 34.
Za posledních sedm dní zemřelo v Česku s covidem 156 lidí. To je zhruba polovina počtu úmrtí za celý říjen.
Německo hlásí 20 398 nových nákaz koronavirem, méně než před týdnem, ale téměř dvojnásobek proti předchozímu dni, možná kvůli zpoždění dat za svátky.
Úřady v USA definitivně schválily vakcínu od Pfizeru pro děti od pěti do 11 let.
Zhruba 28 milionů dětí ve věku od pěti do 11 let má nyní ve Spojených státech nárok na vakcínu proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech.
Zelenou dala očkovací látce pro tuto věkovou skupinu ředitelka tamního Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenská jen pár hodin poté, co ji doporučila poradní komise orgánu, napsala dnes agentura AP. Podle amerického prezidenta Joea Bidena jde "rozhodující okamžik" v boji s epidemií.
Data CDC naznačují, že každý milion podaných dávek může zabránit 80 až 226 hospitalizacím dětí mezi pěti až 11 lety. Společnosti Pfizer a BioNTech uvádějí, že jejich očkovací látka má v této věkové skupině na základě klinických testů úspěšnost 90,7 procenta.
"Pro rodiče díky tomu skončí měsíce úzkostných obav o své děti a sníží to rozsah, se kterým děti šíří virus mezi ostatními," uvedl Biden v prohlášení. "V boji proti viru je to pro naši zemi zásadní krok vpřed," dodal státník.
Expertní panel americké agentury CDC jednomyslně doporučil očkování dětí od pěti do 11 let covidovou vakcínou konsorcia Pfizer/BioNTech.
V Brazílii týdenní počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 klesl na minimum od konce dubna loňského roku, kdy se v zemi začal šířit koronavirus. Uvedla to dnes agentura AP s odkazem na údaje shromážděné serverem Our World in Data. V zemi se v posledních měsících podařilo zrychlit očkování. Brazílie je po USA druhou zemí na světě, kde v souvislosti s covidem zemřelo nejvíce lidí.
Pokuta dosahující v přepočtu bezmála 60 000 korun či dva až tři roky ve vězení mohou zakrátko hrozit Ukrajincům, kteří vědomě používají padělaná osvědčení o očkování proti covidu-19. Za padělání mají hrozit až tři roky vězení a pokuta dosahující v přepočtu 143 000 Kč, uvedla agentura Reuters. Příslušný návrh zákona dnes schválili ukrajinští poslanci v prvním čtení. Ukrajina se i tímto způsobem snaží vypořádat s rekordně vysokou úrovní nových případů nákazy koronavirem a úmrtí souvisejících s covidem-19.
Od středy obnovuje omezení pro neočkované Bádensko-Württembersko. Důvodem je překročení počtu 250 infikovaných na jednotkách intenzivní péče, což je tamní kritérium pro zavedení přísnějších karanténních předpisů. Zemský ministr zdravotnictví Manne Lucha uvedl, že na jednotkách intenzivní péče leží takřka výhradně neočkovaní.
Zostření karanténních podmínek zvažuje také Sasko-Anhaltsko. Tamní zemská ministryně zdravotnictví Petra Grimmová-Benneová řekla, že mezi možnostmi je snížení kapacity uzavřených prostor a také sportovních hal a že vyloučeno není ani omezení vstupu pro neočkované.
Merkelová vedoucím představitelům CDU řekla, že má obavy z rychlého šíření koronaviru. Uvedla také podle n-tv, že bude nezbytné přistoupit k přísným omezením pro neočkované. Výhody by tak zůstaly jen očkovaným a těm, kteří infekci prodělali. O zpřísnění podmínek pro neočkované by mohly spolkové země se spolkovou vládou jednat příští týden, kdy je plánována společná konference. Přesný termín jednání tohoto grémia ale znám není.
Tlak na neočkované se rozhodlo vyvinout i Sasko, které chce od pondělí omezit vstup do kulturních, gastronomických a volnočasových zařízení. O podobném kroku uvažují také další spolkové země.
"Preferovali bychom systém, kdy by zakoupené testy měly k dispozici krajské pedagogické instituty a byl by jich takový dostatek, aby bylo možné testovat v kraji nebo okresu podle výskytu určité incidence. Vyhodnocení situace by bylo ideální například ve čtvrtek, testy by se během pátku a víkendu rozvezly a v pondělí by žáci mohli podstoupit testování. Povede to k tomu, že by se testovalo v regionech, kde se ta incidence aktuálně vyskytuje, a ne s týdenním zpožděním," uvedl Kuba.
Hejtmani by preferovali, kdyby testování na koronavirus ve školách pružněji reagovalo na aktuální epidemickou situaci. Navrhují proto, aby stát poskytl každému kraji dostatečný počet testů, které by každý region okamžitě využil v případě nárůstu případů covidu-19. Po zasedání rady Asociace krajů ČR to řekl novinářům její předseda a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).
Veřejnost dnes v podvečer uctila u nového pietního místa v areálu Nemocnice Havlíčkův Brod ty, kteří zemřeli v souvislosti s covidem-19. Přišly tři desítky lidí. Účastnili se zástupci města, nemocnice i církví. Pietní místo nedaleko infekčního oddělení vzniklo podle mluvčí nemocnice Petry Černo z podnětu pozůstalých, kteří v době pandemie nemohli být u posledních okamžiků života svých blízkých.
Merkelová chce podle informací televize n-tv zpřísnit podmínky pro neočkované proti covidu. Zvažuje omezení pohybu a každodenní testování v práci.
Nejen řada evropských zemí, ale i Spojené státy v posledních dnech zažívají nepříznivý vývoj statistiky nových nákaz koronavirem. Jejich počty od poloviny září více než měsíc klesaly, tento pokles se ale na konci minulého měsíce zastavil. Průměrné přírůstky zůstávají několikanásobně vyšší, než byly před začátkem letní vlny epidemie covidu-19, zatímco bilance úmrtí zřejmě tento týden v USA překoná 750 tisíc.
Na vrcholu aktuální vlny registrovala země s více než 330 miliony obyvatel přes 160 tisíc případů infekce za den, v uplynulých týdnech pak tempo odhalování nákaz kleslo na méně než polovinu. Kolem hranice 70 tisíc případů na den se ale pokles sedmidenního průměru zastavil a za minulý týden ukazatel opět mírně narostl, ukazují statistiky deníku The New York Times (NYT).
Počty nově zachycených nákaz tak zůstávají výrazně nad úrovní ze začátku léta, kdy USA hlásily méně než 15 tisíc případů na den. Podobný vývoj zažila v létě Británie, kde po prudkém rozmachu koronavirové mutace delta následoval jen dílčí pokles v počtech infekcí, přičemž čísla od té doby kolísají na relativně vysokých hodnotách.
V poslední době se zvýšil zájem o takzvané protilátkové léky, které chrání nakaženého covidem-19 před těžkým průběhem nemoci. Za uplynulých deset dní zdravotníci podali asi 1800 dávek těchto léků. ČTK to řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. Zhruba před měsícem náměstkyně mluvila o tom, že si pro tyto léky denně přicházejí jen jednotky pacientů, i když jsou v zásobě tisíce dávek.
Pondělní dobrovolné testování na covid-19 v základních školách, které zřizuje radnice Prahy 6, odhalilo 35 dětí nakažených koronavirem. Do testování se zapojilo všech 15 základních škol v městské části a absolvovalo ho téměř 6000 žáků. Celkem navštěvuje základní školy zřizované radnicí přibližně 9000 žáků. Řekl to mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.
Nebýt vakcíny, leželo by na nemocničních jednotkách intenzivní péče (JIP) s covidem-19 až o 1000 lidí víc. České televizi a ČTK to v úterý řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. V pondělí bylo pacientů na JIP 256, více než dvě třetiny z nich neočkovaní. Celkově v nemocnicích leželo 1813 lidí. Podle Duška bude hospitalizací ještě nejméně dva nebo tři týdny dál přibývat, počty se mohou i zdvojnásobit. Průměrně teď končí v nemocnicích 150 lidí denně, z toho 30 na JIP.
Německá spolková země Sasko chce od pondělí vyhlásit rozsáhlou uzávěru pro neočkované proti nemoci covid-19, kteří se nově nedostanou do restaurací, hospod, kin, divadel ani na stadiony. Dnes to na tiskové konferenci oznámila saská vláda, která chce nové karanténní nařízení schválit v pátek. Sasko je po Durynsku koronavirem druhou nejpostiženější spolkovou zemí, zároveň je zde v rámci Německa nejnižší proočkovanost.
Nebýt vakcíny, leželo by na JIP s covidem až o 1000 lidí víc než současných 256, řekl Dušek. Hospitalizovaných bude přibývat, ale zřejmě méně než loni.
Polsko za poslední den zaznamenalo 4514 nově prokázaných případů koronaviru a devět úmrtí v souvislosti s covidem-19. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura PAP. Dnes oznámená čísla jsou nižší než v minulém týdnu, ale po třech dnech volna mohou být tyto statistiky podhodnocené, poznamenal server Gazeta Wyborcza. Maďarsko oznámilo 1867 nových případů koronavirové infekce a 39 zemřelých s covidem-19.
Pandemie koronaviru v Plzeňském kraji dál nabírá na síle. V pondělí prokázaly testy v kraji 449 nově nakažených lidí, což bylo podle webu ministerstva zdravotnictví nejvíc od 26. března. V souvislosti s tím některé nemocnice plošně zakázaly návštěvy na všech odděleních. Od středy 3. listopadu zakazuje návštěvy například Fakultní nemocnice Plzeň nebo Psychiatrická nemocnice Dobřany. Už dříve zakázaly nebo omezily návštěvy krajské nemocnice nebo soukromá nemocnice Privamed v Plzni.
Očkovací centrum na výstavišti Černá louka v Ostravě prodlouží otevírací dobu. Důvodem je rostoucí zájem o očkování. Před časem se přitom mělo zavřít.
Kraj Vysočina zatím nebude kvůli rostoucímu počtu lidí s covidem-19 aktivovat krizový štáb. Situaci teď posuzuje pracovní skupina, jejímiž členy jsou i zástupci hygieniků, hasičů nebo nemocnic. Přes růst počtu hospitalizovaných s covidem-19 zatím krajské nemocnice neplánují omezování péče. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana Vysočiny pro zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD).
K prokázání bezinfekčnosti se podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové budou vedle PCR testů na nemoc covid-19 dál používat i antigenní testy, protože evropské společenství je uznává. Nicméně v budoucnu by se pouze PCR metodou mohlo testovat například ve třídách, pokud by o tom rozhodla příslušná hygienická stanice. Svrčinová to řekla České televizi, podle které centrální řídící tým na svém dnešním jednání tak zamítl návrh Svrčinové, aby se k prokazování bezinfekčnosti používaly jen přesnější PCR testy na koronavirus.
"Přestat uznávat antigenní testy úplně nemůžeme, protože se uznávají jako relevantní na území evropského společenství a jsou uznávány evropských společenstvím. Tak se v tom přeshraničních styku budou uznávat, samozřejmě. Diskutujeme také o možnosti uznávat v určité situaci jen ty přesnější PCR testy," uvedla hlavní hygienička a zmínila školy, kde by se mohly v budoucnosti při došetřování ohnisek nákazy preferovat PCR testy. Na základě epidemiologického šetření tam budou pouze tyto testy podle Svrčinové "ordinovat" krajské hygienické stanice.
V Královéhradeckém kraji přibývá nemocnic, které kvůli sílící epidemii koronaviru zakazují návštěvy. Od středy 3. listopadu bude toto opatření platit ve všech krajských nemocnicích a také ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Od pondělí platí zákaz návštěv v krajských nemocnicích v Jičíně, Novém Bydžově a Trutnově. Od středy bude nově platit v krajských nemocnicích v Náchodě, Broumově, Rychnově nad Kněžnou a ve Dvoře Králové nad Labem.
Pozitivní test na covid-19 mělo v pondělí 152 žáků v 53 školách v okrese Brno-venkov. ČTK to dnes po sběru dat sdělila Veronika Ovesná z protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice. Testy v okrese podle ní podstoupilo přes 13 000 žáků ve 150 školách.
Plošné testování školáků a studentů antigenními testy ve 139 základních a středních školách Přerovska a Prostějovska odhalilo dohromady 237 pozitivních případů. Více jich bylo na Přerovsku, kde hygienici registrují 145 pozitivních testů. Výsledky však musejí ještě potvrdit přesnější PCR testy, řekla dnes mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Na konečné výsledky čekají především ředitelé škol, kde v pondělí mapovali i desítky případů. Nejvíce pozitivních testů bylo zachyceno na Gymnáziu Jana Blahoslava a Střední pedagogické škole v Přerově, a to 32.
Nemocnice Znojmo zakáže od čtvrtka návštěvy. Kvůli pacientům s covidem omezí plánované operace na ortopedii. Má 26 pacientů s koronavirem.
Počet pacientů s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče rakouských nemocnic překročil kritickou hranici 300. Na rakouských jednotkách intenzivní péče je aktuálně 317 lidí infikovaných koronavirem SARS-CoV-2. To je o 25 více než v pondělí. Nově se za posledních 24 hodin v zemi s necelými devíti miliony obyvatel nakazilo 5398 lidí.
Překročení počtu 300 covidových pacientů na JIP je důležité proto, že podle aktuálního plánu rakouské vlády má země do sedmi dní přejít do druhého stupně protiepidemických opatření. Konkrétně to znamená, že do nočních gastronomických podniků a podobných zařízení a také na akce s více než 500 účastníky bez adresných míst k sezení budou mít přístup jen lidé, kteří jsou očkovaní nebo vyléčení z covidu-19. Kromě toho v Rakousku od druhého stupně nebude možné uplatňovat antigenní testy jako důkaz o bezinfekčnosti. Platit budou jen testy PCR.
Zásadní pro zvládnutí pandemie je podle epidemiologa Rastislava Maďara disciplína. Velmi ho zklamalo to, že v České republice na rozdíl od zahraničí nenosil respirátory ani personál restaurací. Klíčem v boji proti koronaviru je podle něj i třetí dávka očkování. Vláda podle něj neměla zrušit úhradu preventivních testů na covid-19 ze zdravotního pojištění. Lidé ani s příznaky se nebudou testovat. Po Vánocích tak předpokládá růst úmrtnosti. Situace podle něj mohla být ještě horší, než kterou země zažila, a do podobného stavu se může znovu dostat. Je třeba se poučit a dodržovat vyhlášená opatření. Maďar to dnes řekl na kongresu na podporu pohostinství Horeka 112 v Praze.
V Rusku v pondělí zemřelo dalších 1178 pacientů s nemocí covid-19, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. V první den tohoto týdne také přibylo 39 008 nově potvrzených případů nákazy koronavirem.
S covidem se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) musí společnost učit fungovat. Situaci by se mělo dařit řešit přes režimová opatření, nikoliv další uzavření provozů. Ke zvládnutí pandemie není podle něj jiná cesta než přimět všechny, aby se dali očkovat. Havlíček to dnes řekl na kongresu na podporu pohostinství v ČR Horeka 112. Prezident Asociace restauratérů APRON a majitel pražského podniku Café Louvre Sylvio Spohr doplnil, že restauratéři od vlády potřebují "jízdní řád" pro provoz v souvislosti s vývojem pandemické situace.
Česká republika se podle Havlíčka dostala do další fáze pandemie koronaviru, je to ale jiné než před rokem, kdy nebyla dostupná vakcína. Vládní představitelé tak podle něj slíbili, že další uzávěry nenastanou. Věří tomu, že ani kabinet v novém složení k takovému kroku nepřistoupí.
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně s ohledem na růst počtu počtu pacientů s koronavirem částečně omezuje neakutní péči na lůžkách. Netýká se to však plánovaných operací, které nemocnice zatím neomezí. Podle ní je na klinikách k dnešku hospitalizováno 42 pacientů s covidem-19, z toho tři jsou na anesteziologicko resuscitační klinice ve vážném stavu.
V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 1237 nově nakažených koronavirem. V absolutních číslech je to po Jihomoravském kraji (1297 případů) druhý nejvyšší pondělní přírůstek v zemi. V přepočtu denních případů na 100.000 obyvatel jsou na tom hůře než Moravskoslezský kraj jen kraje Olomoucký a Jihomoravský. Vyplývá to z údajů zveřejněných ministerstvem zdravotnictví a hejtmanem Ivo Vondrákem (ANO).
V Česku v pondělí počet nově odhalených případů kororonaviru překonal 7000, přibylo 7591 potvrzených nákaz. Je to nejvíc od konce března a zhruba o 3300 více než před týdnem. Dál stoupá i počet hospitalizovaných s covidem, v pondělí jich ministerstvo zdravotnictví evidovalo 1813, o 185 více než v neděli. Ve vážném stavu je 256 pacientů. Zemřelých s nákazou je od začátku epidemie 30 807, o den dříve uvádělo ministerstvo o 32 zemřelých méně. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška je v nemocnicích po víkendu většinou vyšší příjem pacientů, neboť lidé o víkendu často hospitalizaci odkládají, i když mají potíže. "Počet nově hospitalizovaných lidí na JIP za včerejšek (pondělí) to bylo 67 procent neočkovaných lidí," řekl Dušek Radiožurnálu. Podotkl, že na jednotkách intenzivní péče končí překvapivě i mladší ročníky, tedy lidé kolem 45 let.
V Německu za pondělí testy odhalily dalších 10 813 osob nakažených koronavirem. Po nákaze ve stejný den zemřelo 81 lidí, uvádí nová data zveřejněná Institutem Roberta Kocha (RKI). Před týdnem RKI hlásil 10.700 případů infekce.
Přestože nových případů je podobně jako před týdnem, takzvaná sedmidenní incidence, která uvádí, kolik se v průměru nakazilo osob za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel, oproti minulému týdnu vzrostla. Nynější hodnota pro celé Německo je podle RKI 153,7, zatímco před týdnem to bylo 113.
Americký úřad veřejného zdraví CDC doporučil, aby se lidé kvůli vysokému výskytu covidu-19 vyhnuli cestám do Ruska, Belgie a na Slovensko.
"Bohužel ten počet hlášených případů, který je v posledních týdnech, je velmi vysoký a trasovat nestíháme," sdělila pro Českou televizi ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová.
Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová: "Situace je jistě lepší než loni. Bohužel ten počet hlášených případů, který je v posledních týdnech, je velmi vysoký a trasovat nestíháme." pic.twitter.com/Ie9MOLGKmm
— Michal Kubal (@MichalKubal) November 1, 2021
Ministerstvo zdravotnictví ukončilo provoz mobilní aplikace eRouška, která upozorňovala na riziková setkání s lidmi nakaženými covidem-19. Za dobu své existence varovala přes 400 000 uživatelů. S ohledem na proočkovanost, další nástroje a vývoj epidemie už aplikace není nadále potřeba, uvedl dnes na Twitteru tým eRoušky.
Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o pozastavení provozu eRoušky od konce října. "Děkujeme všem, kteří se stali součástí sítě 1,7 milionu lidí, a pomohli tak chránit své okolí," uvádi web eRoušky. K okamžiku vypnutí mělo podle něj aplikaci aktivní zhruba půl milionu uživatelů.
Informaci o nákaze do aplikace ale ke konci jejího fungování vkládaly už jen jednotky nebo malé desítky uživatelů denně. Využívání se významně nezměnilo ani s růstem počtu nakažených v září a říjnu. "Hlavní příčinou je pravděpodobně to, že podstatná část uživatelů eRoušky (technologicky gramotní uživatelé, kteří mají zájem pomoci chránit veřejné zdraví) už je očkovaná," uvádí se na stránce eRoušky.
2/3 Za dobu svého fungování upozornila své uživatele na více než 400 tisíc potenciálně rizikových setkání a doporučila jim pravidla bezpečného chování. Tím přispěla k omezení šíření nákazy a zvládání epidemie.
— eRouška (@RouskaE) November 1, 2021
Výběr pondělních událostí, které se týkají pandemie koronaviru:
V neděli přibylo v Česku 2749 potvrzených případů covidu. Je to nejvyšší nedělní nárůst od poloviny března a zároveň téměř o tisíc nakažených víc než před týdnem. V nemocnicích je s koronavirem poprvé od května více než 1500 lidí. V neděli to bylo 1503 pacientů, 221 z nich bylo v těžkém stavu. Na 100 000 obyvatel připadá v Česku za posledních sedm dní 321 nakažených, takzvané incidenční číslo se tak od neděle zvýšilo o devět.
Příští týden se povinné testování na koronavirus ve školách rozšíří o dalších 23 okresů, celkem se tak žáci a studenti budou testovat v 31 okresech. Hasiči k tomu v týdnu rozvezou 575 000 antigenních testů.
Preventivní testy na covid-19 mají dál hrazeny z veřejného zdravotního pojištění více než tři čtvrtiny české populace. Od pondělka si podle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví testy sami platí lidé, kteří jsou starší 18 let a zároveň nejsou očkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny nebo nemají potvrzení lékaře, že se ze zdravotních důvodů očkovat nemohou. Z dat ministerstva zdravotnictví vyplývá, že jde asi o 2,7 milionu lidí, tedy méně než čtvrtinu populace.
Česká republika se podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) příští týden pravděpodobně dostane na německý seznam epidemicky rizikových zemí. Hamáček to řekl po dnešním jednání Ústředního krizového štábu. Česko bylo na seznamu rizikových zemí v Německu od loňského září do letošního června.
Policisté a hygienici budou v souvislosti se zpřísněnými protikoronavirovými opatřeními častěji provádět kontroly. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) to uvedl po pondělním jednání Ústředního krizového štábu. Přísnější opatření platí v Česku od dnešního dne, hospodští a restauratéři musí ode dneška kontrolovat doklady o bezinfekčnosti hostů, zkrátila se doba platnosti testů a také se výrazně omezil okruh lidí s nárokem na bezplatný preventivní test na covid.
Protiepidemická opatření na některých vysokých školách v Praze jsou přísnější než nařízení schválená vládou. Například na Vysoké škole chemicko-technologické (VŠCHT) musí všichni nosit respirátory i ve výuce a na kolejích Vysoké školy ekonomické (VŠE) se od přijíždějících ze zahraničí vyžaduje pobyt v karanténě. Studenti ubytovaní na kolejích prokazují od začátku září bezinfekčnost na covid-19.
Řecko za uplynulý den zaznamenalo 5449 nově prokázaných případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší denní přírůstek infikovaných od vypuknutí pandemie. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na místní úřady. Je to dosud nejvyšší denní počet nových případů koronaviru od vypuknutí pandemie: přibylo 5449 infikovaných a 52 souvisejících úmrtí.
Testování žáků v okrese Louny by mohlo odhalit skrytá ohniska nákazy, řekla dnes ředitelka krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Lenka Šimůnková. Na Lounsku je podle ministerstva zdravotnictví týdenní výskyt nákazy vyšší než 300 případů na 100 000 obyvatel. Testování se bude možná týkat i dalších okresů v kraji, pokud případů do konce týdne přibyde.
Řada podniků na sociálních sítích vyzvala zákazníky, aby nařízení respektovali a přispěli tak ke zvládnutí epidemie. Některé z nich také informaci o povinné kontrole vyvěsily u vstupu.
Testy na koronavirus měli podle názoru jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) absolvovat žáci všech škol v republice. Stát by pak měl komplexní zprávu o aktuální situaci. Testy na koronavirus podstoupili v pondělí žáci ze škol osmi okresů, které jsou nejvíce zasaženy covidem-19.
"Promarnili jsme šanci, kdy se nám děti vracely po delší době do škol a mohli jsme všechny otestovat. Někde měli minimálně volno od středy, kdy začínaly podzimní prázdniny, ale řada škol ještě předtím využila na pondělí a úterý ředitelské volno. Proto jsme volali po tom, aby testování bylo plošné v celé republice, a získali jsme tím obraz o tom, v jakém stavu situace ve školách je," uvedl Kuba.
Dnešního dobrovolného testování na koronavirus se v 15 základních školách, které na svém území zřizuje městská část Praha 6, zúčastnilo 75 procent žáků těchto škol. Ve školách se testovalo PCR testy, výjimkou byla ZŠ Pod Marjánkou, kde využili testy antigenní. Školám testování platí městská část, která na to vyčlenila zhruba 1,5 milionu korun. Sdělila to radní Prahy 6 pro školství Marie Kubíková (ODS). "Rozhodnutí mezi PCR a antigenními testy záviselo plně na vedení jednotlivých základních škol," uvedla Kubíková.
I přes rostoucí počty nakažených koronavirem nejsou v Královéhradeckém kraji zásadní problémy při zajištění péče v nemocnicích. Situace je v nich stabilizovaná, řekl dnes krajským zastupitelům hejtman Martin Červíček (ODS). O pacienty s onemocněním covid-19 se v kraji starají kromě krajských nemocnic také státní Fakultní nemocnice Hradec Králové a soukromá ve Vrchlabí.
"Každý den probíhá jednání o připravenosti nemocnic, v případě větší zátěže jsme připraveni reagovat," řekl Červíček. Případné problémy s epidemií chce vedení kraje v první řadě řešit lokálně, bez zavádění plošných opatření.
O lokálním testování na covid-19 ve školách by podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) mělo ministerstvo zdravotnictví rozhodovat podle predikcí vývoje epidemie, nikoli podle týden starých dat o počtu nakažených. Zástupci ministerstva zdravotnictví podle Plagy již dříve uvedli, že mají předpovědi vývoje k dispozici a mohou je využívat. Plaga to dnes řekl ČTK. Ohradil se proti tomu, že se žáci testují na základě starých dat vinou ministerstva školství. Ministerstvo zdravotnictví kritizoval za to, že nemá jasnou strategii pro fungování škol. Do konce roku podle něj ministerstvo zdravotnictví nechce pro školy ani přiobjednat žádné další testy.
V mnoha hospodách na vesnicích v Olomouckém kraji si zřejmě štamgasti budou moci na pivo vyrazit přes zpřísnění protiepidemických opatření bez jakýchkoliv změn. Mnozí hospodští uvedli, že bezinfekčnost svých stálých hostů kontrolovat nehodlají. Odůvodňují to specifickými podmínkami v malých obcích, kde jsou sousedé většinou obeznámeni s tím, kdo covid-19 prodělal a kdo je očkovaný. Mají také obavu z úbytku hostů. Kontrolovat hosty nehodlá ani provozovatel restaurace v Hlubočkách, který porušoval vládní nařízení už na začátku letošního roku.
"Vzhledem k počtu obyvatel v obci a k zisku, ze kterého musím vycházet, si nemůžu dovolit přijít o nějaké klienty kvůli nějakému papíru, který je nesmyslný a u kterého nemáme možnost zjistit, zda je pravý. Naše hospoda kvůli signálu nemá internet, nemám to tedy jak zkontrolovat, čtečky nefungují. Jsme navíc odkázáni na hosty, kteří sem chodí denně," řekl dnes hospodský z obce na Olomoucku se zhruba 300 obyvateli.
Pražský magistrát připravuje testování dětí ve školách na covid-19. To by se mělo uskutečnit v příštím týdnu. Město nyní řeší rozvoz testů do městských částí a do škol. Magistrát bude se státem a dalšími účastníky řešit také změnu způsobu karantény tak, aby nemusely být uzavírány celé školy. Novinářům to dnes řekl radní Vít Šimral. Příští týden se povinné testování na koronavirus ve školách rozšíří o dalších 23 okresů včetně Prahy, celkem se tak žáci a studenti budou testovat v 31 okresech.
"Dětská populace je ve velké míře stále neočkovaná, tak se mutace delta, která je nyní převažující, šíří docela rychle zejména v dětské populaci. Praha tedy spadne do množiny okresů, které budou už v pondělí testovat," řekl Šimral.
Do některých restaurací a kaváren v Ústí nad Labem se dnes kvůli novému vládnímu opatření vydalo méně zákazníků. Jednatelka podniku Tyršovka Monika Trnavská se obává, že někteří zákazníci budou chodit tam, kde se opatření dodržovat nebudou.
"Jak to teď sledujeme ty dvě hodiny, co je otevřeno, tak těch zákazníků je míň. Na to, že je pondělí, tak zatím tady máme tak poloviční návštěvnost," uvedla Trnavská. Hosté, kteří dnes do restaurace přišli, většinou doklad o prodělání covidu, certifikát o očkování nebo potvrzení o negativním testu na koronavirus bez problému obsluze předložili. "Zaznamenali jsme dva, možná už trochu víc zákazníků, kteří nic neměli a bohužel museli odejít," doplnila jednatelka.
Lidé, kteří si chtějí objednat polední menu v některé z restaurací v centru Ostravy, bez prokázání bezinfekčnosti zřejmě nemají šanci. Ve všech podnicích, které dnes navštívila ČTK, obsluha vyžadovala po hostech předložení certifikátu o očkování proti covidu-19, potvrzení o prodělaní nemoci či negativní test. Hosté s předložením potvrzení většinou problém nemají.
Restaurace v Brně sice podle informací na dveřích vyžadují doklad o bezinfekčnosti od zákazníků, prakticky však dnes ani v jednom ze tří případů zpravodaje ČTK před obědem nikdo nekontroloval. Ve dvou případech se obsluha zeptala, zda mají požadovaný doklad, ale stačilo jim jen souhlasné přikývnutí. Ve třetím podniku se zákazníků nikdo ani nezeptal. Restaurace se tak spokojily převážně s tím, že u vstupu visí text o tom, že zákazníci bez dokladu mají zákaz vstupu nebo že je obsluha uvnitř zkontroluje.
Spojené arabské emiráty povolily mimořádné použití vakcíny firem Pfizer a BioNTech u dětí ve věku od pěti do jedenácti let. Agentura Reuters napsala, že v SAE zatím mohli lékaři malým dětem podávat vakcíny čínské firmy Sinopharm. Schváleny byly pro věkovou skupinu od tří do 17 let. Vakcíny firem Pfizer a BioNTech byly dosud podávány lidem starším 12 let.
"Výsledky klinických studií ukazují, že je tato vakcína bezpečná a u dětí ve věku pěti až 11 let vyvolává silnou imunitní reakci," uvedlo k rozhodnutí ministerstvo zdravotnictví.
Zhruba 60 procent studentů z Gymnázia Jakuba Škody v Přerově se dnes díky očkování nemuselo znovu podrobit testování, ačkoli spadají do jednoho z osmi okresů se zhoršenou epidemickou situací. Podle ředitele školy Jana Rašky se počet očkovaných studentů za poslední dobu postupně zvyšuje, podobnou situaci zaznamenali i někteří ředitelé dalších oslovených gymnázií v Olomouckém kraji. Většina studentů, kteří se rozhodli chránit proti covidu-19 vakcínou, je z vyšších ročníků.
Policisté a hygienici budou v souvislosti se zpřísněnými protikoronavirovými opatřeními častěji provádět kontroly. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) to uvedl po dnešním jednání Ústředního krizového štábu. Přísnější opatření platí v Česku od dnešního dne, hospodští a restauratéři musí ode dneška kontrolovat doklady o bezinfekčnosti hostů, zkrátila se doba platnosti testů a také se výrazně omezil okruh lidí s nárokem na bezplatný preventivní test na covid.
"Ode dneška přicházejí do praxe nová opatření, což bude vyžadovat zvýšenou míru kontroly. Krajské hygienické stanice jsou v kontaktu s krajskými ředitelstvími policie a na krajské úrovni se již uskutečnila jednání, je tam dohoda o spolupráci," uvedl Hamáček.
Ode dneška se návštěvám uzavřela všechna lůžková oddělení nemocnice Na Homolce v Praze. Od konce října platí zákaz návštěv i ve Fakultní Thomayerově nemocnici a na některých klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Důvodem je zhoršující se situace v souvislosti s onemocněním covid-19. Nemocnice o tom informovaly na svých webových stránkách.
Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze jsou nyní návštěvy zakázané na onkologické, neurologické, stomatologické a geriatrické klinice. Od pondělí 25. října platí zákaz návštěv i na ORL, na III. interní klinice a na jednom lůžkovém oddělení urologické kliniky
Preventivní testy na covid-19 mají dál hrazeny z veřejného zdravotního pojištění více než tři čtvrtiny české populace. Ode dneška si podle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví testy sami platí lidé, kteří jsou starší 18 let a zároveň nejsou očkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny nebo nemají potvrzení lékaře, že se ze zdravotních důvodů očkovat nemohou. Z dat ministerstva zdravotnictví podle výpočtu ČTK vyplývá, že jde asi o 2,7 milionu lidí, tedy méně než čtvrtinu populace.
Česká republika se podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) příští týden pravděpodobně dostane na německý seznam epidemicky rizikových zemí. Hamáček to řekl po dnešním jednání Ústředního krizového štábu. Česko bylo na seznamu rizikových zemí v Německu od loňského září do letošního června.
"Česká republika se od příštího týdne pravděpodobně dostane na německý seznam zemí s vysokým rizikem, to bude znamenat změny pro naše občany cestující do Německa. Budou tam nové povinnosti, což má na starosti ministerstvo zahraničí, které detailní informace zveřejní na svých internetových stránkách," řekl Hamáček.
Covid-19 má s pěti miliony mrtvých z virových onemocnění nejvíce obětí po španělské chřipce (na 50 milionů) a nemoci AIDS (asi 36 milionů).
Zdravotníci v neděli podali 7274 dávek vakcíny proti covidu, o 1700 více než před týdnem. Z toho zhruba 3500 očkování připadlo na třetí posilující dávku vakcíny. Naopak poprvé se nechalo v neděli očkovat téměř 3000 lidí. Ukončené očkování má v Česku 6,09 milionu lidí.
Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse překročil pět milionů. Od srpna přibylo 100 tisíc mrtvých za 11 dní, třikrát za deset dní, dvakrát za 12 dní, pak za 15 dní a nyní za 14 dní. Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují v absolutních číslech Spojené státy, kde podle údajů univerzity zemřelo přes 745 tisíc lidí. Následují Brazílie (607 tisíc mrtvých), Indie (458 tisíc), Mexiko (288 tisíc) a Rusko (234 tisíc). V České republice s covidem dosud zemřelo 30 775 lidí.
Personál pražských kaváren podle zjištění ČTK pečlivě kontroluje u hostů potvrzení o bezinfekčnosti. Někde se obsluha za tento požadavek omlouvala. Některé podniky informaci o tom, že musejí vyžadovat doklad o očkování, prodělání nemoci nebo testu, vyvěsily u vstupu. Zákazníci o novém opatření vědí, s prokazováním zpravidla nemají problém.
Zhruba 400 restaurací nebude dodržovat kontroly bezinfekčnosti hostů. Byla by to diskriminace zákazníků na základě zdravotního stavu, uvedli dnes na tiskové konferenci zástupci iniciativy Chcípl PES, která se později změnila na politické hnutí Otevřeme Česko normálnímu životu. Samotné vládní nařízení je podle nich nezákonné. Kvůli omezování svobod svolává hnutí demonstraci na 17. listopadu od 15:00 na pražské Staroměstské náměstí.
Patnáct školáků s antigenními testy pozitivními na covid-19 zachytilo testování na jedné z přerovských základních škol. Tak vysoký počet překvapil vedení školy i samotné žáky, kteří do školy přišli bez jakýchkoliv příznaků. Škola bude s hygieniky řešit další postup, školáci se nyní budou muset podrobit ještě PCR testům. Testování mělo určitě smysl, řekla ředitelka ZŠ Trávník Kamila Burianová.
Austrálie od pondělí po více než 18 měsících uvolnila omezení na svých mezinárodních hranicích, a poprvé od začátku pandemie tak umožňuje svým očkovaným občanům cestovat do zahraničí. Australané pak mohou z cizích zemí přilétat do některých australských států bez nutnosti podstupovat karanténu. Nový režim se zatím týká jen australských občanů, osob s trvalým pobytem a jejich blízkých. Zahraniční cestovatelé mají přístup do země stále omezený, výjimka od pondělí platí pro obyvatele Nového Zélandu. Brzy se k nim připojí rovněž cestující ze Singapuru.
Od pondělí 1. listopadu musí personál restaurací kontrolovat u hostů doklad o očkování, negativním testu či prodělané nemoci. Výrazně se také omezují testy zdarma a zároveň se zkracuje jejich platnost, vláda tím chce občany motivovat k očkování. Respirátory nově musí nosit neočkovaní učitelé, roušky pak neočkovaní žáci, kteří se odmítnou testovat. Aktuálně.cz přináší přehled platných opatření:
Přehled hlavních událostí:
Ve třech českých krajích je momentálně incidenční číslo vyšší než 400. Nejhorší situace je v Olomouckém kraji, kde připadá na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní 449 nakažených. Následuje Moravskoslezský kraj s incidencí 448 a Jihomoravský kraj s incidencí 420. Relativně nejlépe je na tom stále Karlovarský kraj, kde za uplynulý týden připadá na 100 000 obyvatel 107 případů koronaviru.
Od loňského března, kdy se v Česku potvrdily první nákazy novým typem koronaviru, se nemoc covid-19 prokázala u 1 765 654 lidí, přičemž nejhorší situace byla letos v březnu. Celkový počet pozitivních testů dosáhl ve třináctém měsíci epidemie 299 804 a denní průměr se blížil 10 000 nakažených. Přes čtvrt milionu nakažených se objevilo ještě loni v říjnu a letos v lednu a únoru. V letních měsících se počet nakažených snižoval, zlom nastal v září, kdy bylo přes 12 900 nakažených, za říjen stoupl počet o 60 000 na 73 091.
Hasiči rozvezou pro další vlnu testování do škol 575 000 antigenních testů, rozhodla vláda.
Testování ve školách se od 8. listopadu rozšíří o dalších 23 okresů. Tento návrh @zdravkoonline právě schválila vláda. @msmtcr proto v tomto týdnu ve spolupráci se @rezervy_SSHR a @hasici_cr rozveze do škol dalších 575 tisíc antigenních testů.
— Robert Plaga (@RobertPlaga) November 1, 2021
Vláda schválila rozšíření testování ve školách o 23 okresů. V pondělí 8. listopadu se bude nově testovat i v dalších okresech, kde incidence překročila stanovenou hranici 300 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Jde o všechny části Prahy, dále pak okresy Beroun, Kolín, Praha-západ, Praha-východ, Strakonice, Český Krumlov, Domažlice, Klatovy, Plzeň-město, Rokycany, Louny, Olomouc, Šumperk, Jihlava, Blansko, Brno-město, Vyškov, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Kroměříž, Vsetín a Zlín. Uvedl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na Twitteru.
Jde o tyto lokality:
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) November 1, 2021
hlavní město Praha a dále pak: Beroun, Kolín, Praha-západ, Praha-východ, Strakonice, Český Krumlov, Domažlice, Klatovy, Plzeň-město, Rokycany, Louny, Olomouc, Šumperk, Jihlava, Blansko, Brno-město, Vyškov, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Kroměříž, Vsetín a Zlín.
V neděli přibylo v Česku 2749 potvrzených případů covidu. Je to nejvyšší nedělní nárůst od poloviny března a zároveň o téměř tisíc nakažených víc než před týdnem. V nemocnicích je s koronavirem poprvé od května více než 1500 lidí. V neděli to bylo 1503 pacientů, 221 z nich bylo v těžkém stavu. Na 100 000 obyvatel připadá v Česku za posledních sedm dní 321 nakažených, takzvané incidenční číslo se tak od neděle zvýšilo o devět. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
V mezitýdenním srovnání se počty nově nakažených zvýšily v každém dni uplynulého týdne. Laboratoře v něm odhalily dohromady 34 304 případů koronaviru. O týden dříve jich bylo 21 515. Nákaza v průběhu měsíce výrazně zrychlila. Například v prvních sedmi říjnových dnech přibylo 5623 nakažených.
V Německu se za neděli testy odhalily dalších 9658 osob nakažených koronavirem. Po nákaze ve stejný den zemřelo 23 lidí, uvádí nová data zveřejněná Institutem Roberta Kocha. Šíření viru se v zemi stále zrychluje, před týdnem institut hlásil 6573 případů nákazy, o týden dříve ještě o 2500 méně.
Nová opatření, která mají zpomalit šíření epidemie, znamenají omezení i pro české firmy a jejich pracovníky.
Rozhodnutí o osudu české vakcíny proti koronaviru bude až na novém ministrovi zdravotnictví. Nynější šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) verdikt během léta nevynesl, ačkoliv to původně sliboval a má k dispozici veškerou dokumentaci.
"Je připraven i výzkumný záměr včetně finančního plánu, ale závěrečné rozhodnutí bude až na novém vedení ministerstva," řekl Vojtěch pro server iRozhlas.cz.
Odborníci však upozorňují, že je lepší se nechat očkovat, infuze totiž funguje jen krátkodobě.
Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová je několik posledních dní v izolaci a v neděli měla pozitivní test na koronavirus. Oznámila to v prohlášení, které zveřejnila i na svém Twitteru. S americkým prezidentem Joem Bidenem, který je aktuálně na evropské cestě, se prý naposledy viděla v úterý, přičemž měli oba roušky.
Sharing full statement and grateful I am vaccinated and for the amazing Biden team pic.twitter.com/QDokXo47dK
— Jen Psaki (@PressSec) October 31, 2021
Podívejte se, jaká opatření proti šíření epidemie dnes začínají v Česku platit.
Velkému náporu zájemců o testování na covid-19 čelilo v neděli dopoledne testovací místo u nákupního centra Haná v okrajové části Olomouce, ke kterému zamířily stovky lidí. Vytvořila se zhruba hodinová fronta. Situaci podle obsluhy zkomplikoval rezervační systém, který povolil objednávku termínu více lidem, než je kapacita testovacího místa. Odpoledne se situace zklidnila a provoz byl plynulý. Fronty se netvořily ani před ostatními odběrovými místy v Olomouci, většina z nich testuje jen po předchozí rezervaci. Na dnešek je kapacita testovacích míst obsazena až do zavírací hodiny, první volná místa jsou k dispozici v pondělí.
Německý ministr zdravotnictví v dosluhující vládě Jens Spahn řekl, že aktuální data z Izraele ukazují, že díky posilovací dávce se daří čtvrtou vlnu epidemie zlomit. "Potřebujeme setkání zástupců spolkové vlády a zemí ke třetím dávkám," uvedl v deníku Bild am Sonntag.
Kandidát na ministra zdravotnictví za koalici Spolu Vlastimil Válek (TOP 09) by obnovil plošné hrazení testů na covid. "Je to informace o skupině lidí, kteří nejsou naočkovaní a neprodělali nemoc,“ řekl v neděli v České televizi.
Při zhoršení epidemické situace by mohly být uznávané pouze PCR testy. Sdělila to ve čtvrtek v Radiožurnálu hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch o takovém kroku uvažuje. Mohlo by k tomu kvůli vysokým počtům nakažených dojít do dvou týdnů, uvedl v neděli České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce.
V Rakousku za poslední den přibylo 5684 lidí nakažených koronavirem. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel má Rakousko za posledních sedm dní 362 případů nákazy, což je více než v Česku, kde je dnes tento ukazatel na hodnotě 312. Nejhůře je na tom v Rakousku spolková země Horní Rakousy, která leží u českých hranic.
Reprodukční číslo, které ukazuje kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, stagnuje třetí den v řadě na 1,44. Nadále tak zůstává nad kritickou hodnotou jedna, která znamená zrychlování šíření nemoci. Nižší než jedna bylo reprodukční číslo naposledy 25. srpna.
Kromě Národního institutu pro zvládnutí pandemie připravuje koalice Spolu užší pracovní skupinu, která se bude zabývat prioritně očkováním. Zastoupeni v ní budou mimo jiné i hejtmani. V pořadu Partie televize CNN Prima News to dnes řekl šéf poslanců KDU-ČSL, která je součástí koalice Spolu, Marek Výborný.
Ministerstvo zdravotnictví jedná s armádou o prodloužení smlouvy na pomoc s řešením epidemie covidu-19 o další dva měsíce. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V současné době je smlouva na zapojení armády do projektu Chytrá karanténa do konce listopadu.
"Počítáme s tím, že by se měla spolupráce prodloužit minimálně o další dva měsíce. Řešíme to s ministrem obrany," uvedl Vojtěch. Podle místopředsedy TOP 09 Vlastimila Válka by ukončení spolupráce s armádou byla katastrofa. Vojtěch minulý týden uvedl, že rozhodnutí bude už na nové vládě.
Místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek kritizoval, že o okresech, kde se budou děti testovat ve školách, se rozhoduje podle týden starých dat o incidenci. Řekl to dnes v pořadu Otázky Václava Moravce České televize. V pondělí 1. listopadu se bude testovat v okresech, které dosáhly minulou osobu 300 případů na 100 000 obyvatel za týden. Dalších více než dvacet hranici překročilo tuto sobotu. Testovat se tam bude ale až v druhém kole v pondělí 8. listopadu. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) byla pravidla nastavená při jednání s ministerstvem školství, zrychlení s ním probere.
Předseda ODS a kandidát vznikající vládní koalice na premiéra Petr Fiala nechce rušit koronavirová opatření zavedená současnou vládou Andreje Babiše (ANO) "bezhlavě", tedy bez předchozího vyhodnocení toho, zda fungují. Nenaočkované seniory by chtěl k očkování přesvědčit adresným oslovením přes pojišťovny a praktické lékaře. Uvedl to dnes v diskusním pořadu Partie v televizi CNN Prima News.
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová navrhuje, aby se 8. a 15. listopadu testovali na covid-19 neočkovaní žáci v dalších více než 20 okresech. Má mezi nimi být i Praha, Brno a Plzeň. Svrčinová to dnes řekla Českému rozhlasu-Radiožurnálu. První vlna testování neočkovaných žáků je naplánovaná na 1. listopadu v osmi okresech s nejhorší epidemickou situací. Toto pondělí se budou testovat žáci na Českobudějovicku, Prachaticku, Přerovsku, Prostějovsku, Opavsku, Karvinsku, v okrese Brno-venkov a v Ostravě. Kritérium více než 300 nových případů covidu v přepočtu na 100 000 obyvatel, které pro testování stanovily resorty zdravotnictví a školství, ale podle aktuálních dat splňuje 31 okresů. V dalších dvou vlnách testování 8. a 15. listopadu by proto měl počet regionů výrazně stoupnout.
Testovací místa ve stotisícovém Liberci byla dnes dopoledne bez větších front. Na většině z nich testují na koronavirus jen po předchozí rezervaci, první volná místa byla dnes až na pondělí. Jedním z mála míst, kde v krajském městě testují i bez rezervace, je mobilní buňka společnosti EMOT - Medico u libereckého zábavního a vědeckého centra IQLandie. I tam byl ale dopoledne klid - na registraci či odběr tam čekaly asi dvě desítky zájemců. Většinou šlo o rodiny s dětmi.
V 31 ze 77 českých okresů bylo za posledních sedm dní potvrzeno více než 300 nových případů nákazy covidem-19 na 100 000 obyvatel. V první desítce regionů s nejvyšším incidenčním číslem dominují okresy z Moravy, Slezska a jižních Čech. Vůbec nejhorší epidemická situace je na Prostějovsku s více než 650 případy. Ministerstva školství a zdravotnictví se 21. října dohodly, že v okresech s incidencí vyšší než 300 budou na přítomnost nákazy testováni nenaočkovaní žáci.
Rusko dnes oznámilo 40 993 nových případů koronaviru, čímž opět pokořilo maximum z předchozího dne. S covidem-19 tam zemřelo dalších 1158 lidí.
Podle odborníků by nápor na zdravotnický systém mohla snížit vyšší proočkovanost proti covidu. Zájem lidí o vakcínu v poslední době roste. Jen od pondělí zdravotníci podali téměř 160 000 dávek očkování, zhruba o 40 000 víc než za prvních šest dní předchozího týdne. V sobotu podali zdravotníci 8116 dávek vakcíny proti covidu, srovnatelné množství jako o týden dříve. Ukončené očkování má přes šest milionů lidí. Posilujících dávek bylo zatím podáno zhruba 210 tisíc.
Rychlý nárůst počtu nakažených covidem z posledních týdnů se projevuje také ve statistikách hospitalizací. Sobotních 1417 pacientů bylo sice o 40 méně než v pátek, ale ve srovnání se sobotou předchozího týdne přibylo v nemocnicích přes 500 pacientů s potvrzeným covidem.
Nejhorší epidemická situace je na severu Moravy a ve Slezsku. V Olomouckém kraji připadá za poslední týden 438 nových případů v přepočtu na 100 000 obyvatel. V Moravskoslezském kraji je to 434 a v Jihomoravském 408. Na opačném konci tabulky je Karlovarský kraj s incidenčním číslem 104.
Hranice 5000 nových případů nákazy koronavirem za den byla v tomto týdnu v Česku překonána čtyřikrát. Nejvyšší nárůst byl v úterý, kdy přibylo do statistik 6285 případů, nejvíc za posledních skoro sedm měsíců.
V sobotu testy potvrdily 5057 případů onemocnění covid-19. Bylo to o 2300 více než před týdnem a zároveň nejvíc za první víkendový den od 20. března. V nemocnicích je 1417 lidí, z toho 192 v těžkém stavu.
V přepočtu na 100 tisíc obyvatel bylo v Česku za posledních sedm dní odhaleno 312 nových případů koronavirové infekce. Ještě v sobotu přitom mělo incidenční číslo hodnotu 290.
Senioři se musí buď naočkovat, nebo budou v lockdownu, řekl serveru Novinky.cz kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Nevakcinovaní nad 60 let by podle něj například nemohli chodit do práce a měli by vyhrazené časy pro nakupování.
Nákaza koronavirem se v Německu za poslední den prokázala u dalších 16.887 lidí a dalších 33 lidí tam nemoci covid-19 podlehlo. Sedmidenní incidence v Německu roste již dva týdny. Přesně před týdnem země evidovala 13.732 nových případů nákazy a 23 úmrtí po nemoci covid-19.
Austrálie od pondělí začne přijímat očkované turisty z Nového Zélandu a nebude jim po vstupu do země nařizovat karanténu. Také očkovaní australští občané a lidé s trvalým pobytem v australských státech Nový Jižní Wales, Viktorie a v hlavním městě Canbeře budou od pondělí moci létat do zahraničí, aniž by museli po návratu do izolace.
Fakultní nemocnice Brno s platností od pondělka zakázala návštěvy. Důvodem je epidemická situace. Přibývá lidí s covidem-19 i s dalšími respiračními onemocněními. Zákaz platí do odvolání, týká se návštěv hospitalizovaných pacientů na všech odděleních v nemocnici, oznámila mluvčí nemocnice Veronika Plachá.
Výjimky ze zákazu i nadále mají hospitalizovaní nezletilí pacienti v Dětské nemocnici a na dětských odděleních Fakultní nemocnice Brno, dále pacienti s omezenou svéprávností, pacienti v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění a třetí osoby u porodu. Návštěva však i v těchto případech musí používat ochranu dýchacích cest a předložit doklad o testu, očkování nebo prodělané nemoci.
Rakousko za uplynulý den registruje dalších 6102 případů nákazy koronavirem. Jde o nejvyšší denní přírůstek bezmála za poslední rok, uvedla APA.
V Rusku za uplynulý den přibylo 40 251 nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie. Denní bilance mrtvých opět překročila 1000.
Přehled nedělních událostí:
Reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření covidu-19, dnes podle výpočtu ČTK stagnuje na páteční hodnotě 1,44. Oproti sobotě minulého týdne, kdy číslo R vzrostlo na rekordních 1,96, je to ale značný pokles.
Počty úmrtí lidí pozitivně testovaných na koronavirus v tomto týdne dvakrát přesáhly 20 za den. Ve čtvrtek přibylo do ministerských statistik 24 případů, nejvíc od 12. května. Celkem za pět pracovních dnů tohoto týdne zemřelo 87 lidí s covidem, zatímco ve stejném období předchozího týdne 51.
V posledních dnech roste zájem lidí o očkování proti covidu. V pátek zdravotníci aplikovali 34 176 dávek vakcín, o 1800 víc než o týden dříve. Od pondělí do pátku bylo podáno přes 150 000 dávek. O týden dříve necelých 112 000.
V mezitýdenním srovnání denní počty nakažených v poslední době pravidelně rostou. Od pondělí do pátku testy odhalily téměř 26 500 pozitivních vzorků, v průměru přibližně 5300 za den. Za pět pracovních dní předchozího týdne to bylo celkem 17 000 případů, tedy zhruba 3390 za den.
V pátek přibylo v České republice 5720 potvrzených případů onemocnění covid-19, téměř o 1500 více než před týdnem. V nemocnicích je 1466 lidí, což je nejvíce od poloviny května. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví
V přepočtu na 100 000 obyvatel připadalo v Česku k pátku 290 potvrzených případů nákazy covidem za posledních sedm dní. Je to o 14 více než ve čtvrtek. Nejhorší situace je v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, kde je incidenční číslo vyšší než 400.
Od začátku epidemie nového koronaviru loni v březnu se prokazatelně infikovalo téměř 1,76 milionu lidí. Většina z nich se vyléčila, naopak 30 736 lidí zemřelo.
Česká republika má za uplynulé dva týdny 431 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100 000 obyvatel (před týdnem 228 případů) a je nyní na třetím místě mezi sousedními zeměmi, stejně jako před týdnem. Nejhůře je na tom ze sousedních zemí stále Slovensko, kde evidují 749 nových případů na 100 000 obyvatel za 14 dní, zatímco před týdnem to bylo 497 případů, na druhém místě je Rakousko, kde počet případů vzrostl z 373 na 534. Na čtvrtém místě je Německo (238 případů, před týdnem 166). Nejlepší situace zůstává v Polsku, které má 197 případů na 100 000 obyvatel za dva týdny (před týdnem 114).
Srovnání počtu nakažených novým typem koronaviru za uplynulých 14 dní v Česku a sousedních zemích (řazeno podle počtu případů na 100 000 obyvatel):
Země | Počet případů za uplynulých 14 dní na 100 000 obyvatel | Celkový počet případů za uplynulých 14 dní (zaokrouhleno) |
Slovensko | 749 | 40 840 |
Rakousko | 534 | 47 670 |
ČR | 431 | 46 120 |
Německo | 238 | 198 140 |
Polsko | 197 | 74 820 |
Zdroj: nakit.cz/koronadata; výpočet ČTK
Tichomořské souostroví Tonga, které bylo až dosud jednou z nemnoha zemí světa, které se koronavirus vyhýbal, ohlásilo prvního nakaženého. Premiér tohoto malého státu se 106 000 obyvatel proto varoval, že lidé žijící na hlavním ostrově Tongatapu se musí připravit na uzávěru. Ta by mohla přijít začátkem příštího týdne, uvedla agentura AFP.
Nákaza virem SARS-CoV-2 se prokázala u jednoho z cestujících, kteří na Tongu přiletěli z Nového Zélandu. Jde o člověka, který je plně očkovaný. Podle novozélandských úřadů měli všichni pasažéři před odletem z města Christchurch negativní test.
Zpravodajské služby Spojených států možná nikdy nedokážou identifikovat původ nemoci covid-19. Vyplývá to podle agentury Reuters ze zprávy, kterou zveřejnil Úřad ředitele zpravodajských služeb. Podle zprávy se analytici nedokážou shodnout, zda se nový koronavirus přenesl na člověka ze zvířat, nebo unikl z laboratoře. Nedomnívají se však, že virus byl vyvinut jako biologická zbraň.
Nově zveřejněný dokument je aktualizací srpnové zprávy amerických zpravodajských služeb, která vznikla v důsledku vyšetřování nařízeného americkým prezidentem Joem Bidenem.
Dokument upozorňuje, že k dosažení průkazného závěru ohledně původu nemoci by s největší pravděpodobností byla zapotřebí spolupráce ze strany Číny. "Peking však nadále brání globálnímu vyšetřování, odmítá sdílet informace a obviňuje jiné země, včetně Spojených států. Tento postup zčásti odráží nejistotu čínské vlády ohledně toho, kam by vyšetřování mohlo vést," dodává.
Úřady v Německu za posledních 24 hodin ohlásily 21 543 nových případů nákazy koronavirem a 90 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha. Před týdnem Německo vykázalo 15 145 infekcí a 86 mrtvých, napsala agentura DPA.
Takzvaná sedmidenní incidence, která udává, kolik lidí se v průměru nakazilo na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní, podle aktuálních údajů RKI činí 145,1. Zvýšila se tak ze 139,2 v předchozím dnu.
Americký lékový regulátor FDA schválil mimořádné použití vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech pro děti mezi pěti a 11 lety.
Před pondělním omezením úhrad testů na nemoc covid-19 byl dnes v Česku o testování velký zájem. Místy lidé museli i stát ve frontách. Také víkendové termíny na PCR testy s delší platností zájemci už většinou rozebrali. Vyplývá to z ankety ČTK mezi odběrovými místy a z údajů v systému rezervací na testy. Od pondělí 1. listopadu už bude preventivní testy na covid-19 hradit zdravotní pojištění jen dětem a mladým do 18 let, lidem plně očkovaným nebo se zahájeným očkováním a také těm, kteří se nemohou očkovat. Hrazeny budou dál i testy nařízené lékařem nebo hygieniky. Od pondělí se také zkracuje doba platnosti testů na 24 hodin u antigenních a na tři dny u PCR testů.
Odběrová místa v pražských nemocnicích, kde o víkendu provádějí antigenní a preventivní PCR testy na covid-19, hlásí volné termíny, kdy je test možné podstoupit, i na nadcházející víkend. Vyplývá to z rezervačních systémů nemocnic v metropoli. Sobota a neděle jsou přitom posledními dny, kdy neočkovaným lidem test hradí jejich zdravotní pojišťovna.
Od pondělí 1. listopadu si budou muset neočkovaní lidé test platit sami. Výjimkou jsou mladiství a osoby, které se nemohou nechat naočkovat ze zdravotních důvodů. Ti mají nárok na pojišťovnou zaplacený antigenní test jednou týdně a PCR test dvakrát za měsíc. Od listopadu se rovněž zkrátí doba platnosti negativního testu jako potvrzení o bezinfekčnosti.
Ministerstva vnitra a práce porušila zákon o ochraně údajů při loňském hromadném rozesílání roušek seniorům či zdravotně handicapovaným. Uvedl to server irozhlas.cz na základě informací Úřadu pro ochranu osobních údajů. Ministerstva pod vedením Jana Hamáčka a Jany Maláčové (oba ČSSD) loni v září, krátce před říjnovými krajskými volbami, nechala Českou poštou rozeslat balíčky s pěti rouškami a respirátorem do milionů domácností. Maláčová řekla, že rozesílání mělo na starosti vnitro. Hamáček na dotazy nereagoval.
Zákon porušila podle úřadu obě ministerstva a také Česká správa sociálního zabezpečení, když k získání adres pro zaslání roušek použily údaje z evidence obyvatel. Vnitro a sociální správa se podle něj dopustily i dalších dílčích pochybení.
V Moravskoslezském kraji přibylo za týden 4677 laboratorně potvrzených případů koronaviru. Přírůstek je o 1714 vyšší než v předchozím týdnu.
Počet lidí s akutními respiračními infekcemi se na Vysočině v uplynulém týdnu mírně snížil. Stále ale zůstává nad hranicí epidemie, která představuje asi 1700 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Nemocných je podle informací krajské hygienické stanice 1815 lidí na 100 tisíc obyvatel, před týdnem jich bylo 1999. Od pondělí začne platit zákaz návštěv v Psychiatrické nemocnici Jihlava, už dřív se uzavřela jiná zdravotnická či sociální zařízení.
Z Dánska, Islandu, Norska a Lichtenštejnska se od pondělí ztíží neočkovaným lidem návrat do Česka. Na takzvané mapě cestovatele budou tyto země červené, což značí vysokou míru rizika nákazy koronavirem. Naopak z Kypru bude návrat jednodušší, informovalo ministerstvo zdravotnictví. Změny budou i u dalších států, nemají však vliv na režim při příjezdu do Česka.
Německo s účinností od neděle 31. října zařadilo Slovensko na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí. Oznámil to Institut Roberta Kocha, který soupis spravuje. Česko i přes rychle rostoucí počty nových případů nemoci covid-19 zůstává pro Němce bezpečnou zemí. Nové epidemické hodnocení Slovenska znamená cestovní komplikace především pro neočkované, kteří po příjezdu do Německa musí nehledě na test nastoupit do desetidenní karantény, kterou je možné zkrátit po pěti dnech dalším testem.
První dávku očkování proti covidu dostalo za poslední týden přes 52 tisíc lidí, za říjen přes 117 tisíc. Očkovaných a registrovaných je 58,8 procenta populace.
Čtvrtá vlna epidemie covidu-19 v Polsku a Maďarsku dál sílí. Polské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 9387 nových případů nákazy, to maďarské pak 4041, přičemž v obou případech jde o nejvyšší přírůstky za poslední zhruba půlrok. Počty nakažených či hospitalizovaných nicméně zůstávají výrazně pod jarními rekordy.
V Karlovarském kraji přibylo za týden 258 nákaz covidem-19, v mezitýdenním srovnání je to o 79 případů více. V nemocnicích je deset nakažených.
Německo dnes zaznamenalo další růst denního počtu nových případů nákazy koronavirem. Ve čtvrtek země registrovala 25 tisíc nových výskytů, před týdnem to bylo 19 500, ukazují údaje zveřejněné Institutem Roberta Kocha. Podle výzkumu pro televizi ZDF se čím dál více Němců obává o své zdraví.
Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 3272 nově nakažených koronavirem. V porovnání s předešlým týdnem je to o 1359 nových případů více.
Rusko už jedenáctý den po sobě hlásí rekordní počet obětí koronaviru. Za posledních 24 hodin přibylo 1163 mrtvých a 39 849 nakažených, z toho 7511 v Moskvě. Rychlé šíření koronaviru přimělo ruské úřady obnovit některá protikoronavirová opatření. V prvním listopadovém týdnu bude v celé zemi pracovní volno.
Na Slovensku po zhoršení epidemické situace počet úmrtí v září po předchozím osmiměsíčním poklesu stoupl a byl vyšší než v minulosti. Informoval o tom slovenský statistický úřad. Šíření koronavirové infekce pak zrychlilo v říjnu, tento čtvrtek počet laboratorně potvrzených nových případů nákazy ale mírně klesl z letošního maxima, který země zaznamenala ve středu. Celkově nemoci covid-19 na pětimilionovém Slovensku podlehlo 13 tisíc lidí.
Členové AntiCovid týmu ODS, KDU-ČSL a TOP 09 jsou jednoznačně proti plošnému zavírání škol kvůli koronaviru. Souhlasí tak s doporučením evropské pobočky Světové zdravotnické organizace, podle které by školy v Evropě měly v zimě zůstat otevřené, ale měla by se v nich dodržovat protikoronavirová opatření.
Rakousko za posledních 24 hodin zaznamenalo zhruba 6000 nových případů koronavirové nákazy. Informovala o tom agentura APA. Jedná se o nejvyšší denní počet nových nakažených od konce loňského listopadu, kdy země čelila druhé vlně pandemie. Počet nových případů za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel se tu zvýšil na 313.
Plošné testování žáků ve školách v hlavním městě podporuje 18 z 57 městských částí. Vedení magistrátu chce dobrovolným rozsáhlým testováním žáků zabránit dalšímu zhoršování epidemiologické situace a šíření covidu ve školách. Vedení města v posledních týdnech několikrát zopakovalo, že cílem je zabránit zavření škol. Zároveň prosazuje změnu systému karantén tříd s výskytem covidu.
V Plzeňském kraji přibylo za týden 1692 případů koronaviru, o 65 procent víc než před týdem. Roste zájem o očkování, posilují se očkovací týmy.
Epidemie koronaviru v Královéhradeckém kraji dál sílí. Za sedm dní přibylo 554 nákaz, před týdnem 293. Nárůst hospitalizovaných s covidem je zatím mírný.
Školy v Evropě by měly v zimě zůstat otevřené, ale měla by se v nich dodržovat opatření bránící šíření koronaviru. Uvedla to dnes evropská pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO). Zavření škol přitom označila za krajní možnost. Evropský region jako jediný již čtyři týdny po sobě hlásí nárůst počtu nových případů koronavirové nákazy. Ve třetím říjnovém týdnu přitom na Evropu podle WHO připadalo 57 procent nově potvrzených případů koronavirového výskytu ve světě.
Zdravotníci ve čtvrtek podali 6741 dávek vakcíny proti koronaviru. Je to výrazně méně než v předchozích třech všedních dnech, ale zároveň je to druhý nejvyšší počet očkovaných ve volném dni v říjnu. Více než polovina z celkového počtu připadlo na třetí, posilující dávku, ve čtvrtek si pro ni přišlo 3797 lidí. Ukončené očkování má v Česku 6,08 milionu lidí.
Lidé se mohou od 1. listopadu nechat v Městské poliklinice v Praze očkovat proti covidu, a to jednorázovou vakcínou Jansen. Obyvatelé Prahy budou moci do očkovacího centra chodit od 7:30 do 15:20. Rezervaci je možné si udělat na telefonním čísle 222 924 260. Následující dny budou v poliklinice při očkování první dávkou k dispozici vakcíny Comirnaty od společností BioNTec/Pfizer i Janssen.
Případů koronaviru za předchozích sedm dnů přibylo v Libereckém kraji nejvíc od konce dubna. Za poslední týden mělo pozitivní test na covid 600 lidí.
V Olomouckém kraji přibylo za týden 2565 nákaz covidem-19,v mezitýdenním srovnání je to o 1143 případů více. V nemocnicích platí zákaz návštěv.
Počet lidí pozitivně testovaných na covid-19 se na Vysočině v týdenním srovnání zvýšil dvojnásobně. Infekce se potvrdila u 1219 lidí, nikdo nezemřel.
Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 1802 případů covidu-19. Minulý týden jich bylo 773. V nemocnicích přibývá covidových pacientů.
V Ústeckém kraji za uplynulých sedm dní přibylo podle ministerstva zdravotnictví 1132 nákaz koronavirem, o 542 víc než za týden předchozí. Zvýšený rizikový vývoj je ve všech sedmi okresech v regionu. Nejhorší je situace na Lounsku a na Mostecku. Na Lounsku je podle ministerstva týdenní výskyt nákazy vyšší než 300 případů na 100 tisíc obyvatel, pokud tomu tak bude i v pondělí, měli by se tam neočkovaní žáci testovat. Ředitelka protiepidemického odboru Olga Štorkánová v pátek řekla, že o tom zatím není rozhodnuto.
V nemocnicích v Ústeckém kraji je pro pacienty s covidem vyčleněno 102 standardních lůžek a 32 lůžek na jednotkách intenzivní péče. Aktuálně v nemocnicích leží 65 pacientů, 19 jich je na JIP a devět z nich potřebuje umělou plicní ventilaci
V Pardubickém kraji dál roste počet lidí nově nakažených koronavirem. Za předchozích sedm dní bylo 1014 nově pozitivních, týden předtím jich bylo 609.
Ve čtvrtek přibylo v Česku 4348 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší nárůst ve volný den od března. Také je to více než minulý čtvrtek, přestože o svátcích a víkendech bývají počty zjištěných nákaz většinou nižší. V nemocnicích je s covidem 1304 lidí, proti středě je to pokles o devět pacientů. V těžkém stavu je 172 hospitalizovaných. Na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 276 nakažených, incidence se tak od čtvrtka zvýšila o šest. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Vysoké byly ve čtvrtek podíly pozitivních testů. U preventivních a plošných testů dosáhla pozitivita 3,91 procenta, nejvíce od února. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, bylo pozitivních 24,29 procenta testovaných. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, zaznamenaly laboratoře pozitivitu 9,07 procenta. V obou případech je to nejvíce od první poloviny dubna.
V Praze přibylo za posledních sedm dní 4442 prokázaných případů covidu, zhruba o 2000 víc než o týden dříve. Počet úmrtí stoupl z pěti na 11. Nejvyšší denní nárůst případů covidu-19 za poslední týden zaznamenali pražští hygienici v úterý, a to 936. Bylo to nejvíc od 23. března. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel připadá v současnosti v hlavním městě 333 nově potvrzených případů covidu za sedm dní. Celostátní průměr je 276. Ze 14 krajů má Praha páté nejvyšší incidenční číslo.
Počet nových případů na jihu Čech za poslední týden prudce vzrostl. Nově jich přibylo 2420, přibližně jednou tolik co ve stejném období o týden dříve. Nákaza se v posledních dnech šíří především v kategorii dětí do 14 let.
V Česku počty případů výrazně rostou a za posledních 14 dnů se jejich počet zdvojnásobil, s 292 případy je Česko nyní třináctou nejméně postiženou zemí EU (před týdnem byla se 146 případy desátá od konce). Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní zůstává v EU nejhorší situace v Lotyšsku (1630 případů na 100 tisíc obyvatel, před týdnem 1257 případů). Druhou nejpostiženější zemí je nyní Estonsko s 1358 případy na 100 tisíc obyvatel (před týdnem bylo třetí s 1087 případy). Třetí nejpostiženější zemí je nyní další z pobaltských států, Litva, která za posledních 14 dní zaznamenala 1320 případů (před týdnem bylo s 1163 případy druhá).
Ukrajina zaznamenala za 24 hodin rekordních 26 870 nových případů koronavirové nákazy. Přibylo také 648 úmrtí, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.
Dnešní události přehledně:
Laboratoře na Slovensku ve středu potvrdily 4981 infikovaných, což je nejvíce nových případů od konce loňského roku. Zároveň šlo o druhý nejvyšší denní přírůstek nakažených od propuknutí epidemie nemoci covid-19. Navzdory rychlejšímu šíření infekce zájem o očkování proti covidu-19 v zemi výrazněji nestoupá.
Epidemie v Německu sílí, za středu tam přibylo 28 037 lidí nakažených, před týdnem to bylo 16 077 nově infikovaných. V sedmidenním úhrnu připadá asi 130 nově nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel, ve středu ráno tato hodnota činila 118 a před týdnem 85,6.
V Rusku zemřelo za uplynulý den na covid-19 dalších 1159 lidí, což je dosud nejvyšší denní údaj. Potvrdilo se také přes 40 000 nových případů nákazy. V Rusku už čtrnáct dní přibývá denně nejméně 30 000 zjištěných případů a rychlé šíření viru nutí ruské úřady obnovit částečnou uzávěru. V prvním listopadovém týdnu bude v zemi pracovní volno.
Evropská unie bude od pátku uznávat covidové pasy, které vydala Británie a Arménie. Rozhodla o tom dnes Evropská komise. Obě země budou zároveň uznávat unijní covidové certifikáty, které tak budou platit ve 45 zemích a jurisdikcích světa.
Dánsko a Norsko tento týden zaznamenávají silný vzestup počtu nových případů koronavirové nákazy. Norské úřady ve čtvrtek uvedly, že během zimy očekávají další vlnu pandemie, uvedla agentura AP. V Norsku se počet případů zvýšil o polovinu, v Dánsku se více než zdvojnásobil. Oba skandinávské státy ale spoléhají, že díky vysoké proočkovanosti obyvatel bude podstatně méně hospitalizací a případů těžkého průběhu nemoci covid-19.
Světová zdravotnická organizace (WHO) a další organizace dnes uvedly, že na posílení reakce chudších zemí na epidemii covidu-19 potřebují do příštího září 23,4 miliardy dolarů (515 miliard korun). K příspěvku zástupci WHO vyzvali skupinu hospodářsky nejrozvinutějších států G20, jež se setká na summitu v Římě o víkendu, uvedla agentura Reuters. Posílení pomoci určené chudším zemím může předejít až pěti milionům úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Téměř stejný počet mrtvých způsobila pandemie do dnešního dne.
Evropská unie vyrobí v příštím roce více než tři a půl miliardy dávek vakcín proti nemoci covid-19, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Většina dávek bude poslána do zahraničí, dodala.
Pekingští zaměstnanci některých klíčových zaměstnání, jako jsou kuchaři, bezpečnostní pracovníci či pracovníci v uklízecích službách, si musí nechat dát posilující dávku vakcíny proti koronaviru. Země, která má politiku nulové tolerance koronaviru, minulý týden zaznamenala 23 případů nakažených vysoce přenosnou variantou delta, informuje Reuters.
Rychlý rozmach infekce zažívá i Rakousko, kde ve čtvrtek podruhé v řadě denní bilance nových případů nákazy překonala hranici 4000. Jde o nejvyšší čísla za poslední téměř rok, více nakažených bylo naposledy loni v listopadu. V nemocnicích je aktuálně 1289 lidí s covidem-19, z toho 265 na jednotkách intenzivní péče.
Rakousko přitom navázalo zpřísňování restrikcí právě na počet těžkých případů covidu-19 a další opatření přibudou ve chvíli, kdy počet pacientů na JIP překročí tři stovky.
Rusko ohlásilo 1159 mrtvých na covid-19, což je nejvyšší údaj za jediný den. V Moskvě začala platit částečná uzávěra. Situace se horší i na Ukrajině.
Na Slovensku přibylo ve středu 4981 laboratořemi potvrzených případů koronavirové infekce, to je nejvyšší denní přírůstek od konce loňského roku.
Zdravotní pojišťovny vydaly za rok a půl na testování kvůli covidu-19 téměř 16 miliard korun. Loni to bylo zhruba pět miliard, letos za tři čtvrtletí už 10 miliard.
Očkování proti koronaviru ve středu v Česku podstoupilo 39 642 lidí. Z toho více než 24 tisíc lidí si přišlo pro třetí, posilující dávku vakcíny.
Od začátku epidemie zemřelo v Česku s koronavirem 30 689 lidí. V posledních dnech jsou počty obětí už většinou opět dvouciferné. Za první tři dny tohoto týdne zemřelo s covidem 43 nakažených, za první tři dny minulého týdne to bylo 28 lidí. Je navíc pravděpodobné, že údaje ze začátku tohoto týdne při dalších aktualizacích ještě vzrostou.
Ve středu přibylo v Česku 5824 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2550 více než před týdnem. V nemocnicích je s covidem téměř 1300 pacientů, nejvíce od 17. května. Počet hospitalizovaných v těžkém stavu ale mírně klesl na 167 lidí. Za posledních sedm připadá v Česku na 100 tisíc obyvatel 270 nakažených, takzvané incidenční číslo tak od středy vzrostlo o 24.
V tomto nebo příštím týdnu se podle predikce, kterou v úterý představil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek, celá země dostane na incidenci 300 případů nákaz koronavirem týdně na 100 tisíc obyvatel. Maximální hodnota může být asi 7000 případů za týden.
Velká města na severovýchodě Číny podstatně zpřísnila protiepidemická opatření kvůli jednotkám nových případů nákazy koronavirem. Například město Chej-che, které je s 1,3 miliony obyvatel stejně lidnaté jako Praha, zaznamenalo za poslední den čtyři nakažené, z toho tři bez příznaků onemocnění covid-19. Nařídilo ale kvůli tomu pozastavení průmyslové výroby, zastavilo veřejnou a leteckou dopravu a omezilo volný pohyb.
Provincie Chej-lung-ťiang, kde leží i město Chej-che, tak na některých místech nařídila nová opatření, i když tam zatím laboratoře žádné nakažené neobjevily. Například město Ťia-mu-s', které má 2,3 milionu obyvatel, už vyhlásilo stav pohotovosti a zakázalo příjezd přespolních turistů, omezilo počet účastníků na veřejných akcích a zakázalo návštěvy v domovech pro seniory, ačkoli zatím žádné nové případy infekce nehlásilo.
Epidemie covidu-19 v Německu sílí, za středu v této zemi s 83 miliony obyvatel přibylo 28 037 lidí nakažených koronavirem. Před týdnem Institut Roberta Kocha (RKI) informoval o 16 077 nově infikovaných.
Počet hospitalizovaných s covidem-19 v sedmidenním úhrnu v přepočtu na 100 tisíc se ve středu zvýšil na 3,07 z úterních 2,95. Tato hodnota se dostala nejvýše okolo Vánoc, a to asi na 15,5. Tento ukazatel je v současnosti klíčový pro případné zavádění protiepidemických opatření, nicméně i kvůli velkým rozdílům mezi jednotlivými regiony nebylo na celoněmecké úrovni stanoveno, jakou hodnotu je nutné považovat za kritickou.
Hasičské odbory v New Yorku ve středu vzkázaly svým členům, kteří se nenechali naočkovat proti covidu, aby přišli do služby. Nemají tak brát ohled na nařízení starosty Billa de Blasia, podle kterého by je nadřízení měli poslat na neplacené volno v případě, že do stanoveného termínu nebudou mít za sebou vakcinaci. Informovala o tom agentura Reuters.
Newyorské hasiče, kteří riskovali vlastní zdraví, aby během pandemie covidu-19 zachraňovali životy druhých, de Blasiovo nařízení urazilo, prohlásil šéf odborové organizace Uniformed Firefighters Association Andrew Ansbro. "Řekl jsem našim členům, že pokud se rozhodnou i nadále neočkovat, musejí se hlásit do služby," uvedl. Dodal, že když nebudou moci tito hasiči pracovat, budou těmi, kdo selhali při ochraně obyvatel města, jejich velitelé a městští úředníci.
Zástupci organizace nepříznivou situaci v Evropě dávají do souvislosti s poměrně nízkou proočkovaností v její východní části. Země jako Ukrajina, Rumunsko, Moldavsko a Gruzie měly v uplynulém týdnu nejvyšší přírůstky v přepočtu na 100 000 obyvatel.
Evropa jako jediný velký region na světě v uplynulém týdnu zaznamenala nárůst počtu nových případů koronavirové infekce i úmrtí pacientů s covidem-19, uvedla podle agentury AP Světová zdravotnická organizace (WHO).
V Evropě, do které WHO řadí i bývalé země Sovětského svazu, za poslední týden přibylo nově nakažených o 18 procent. Růst v tomto regionu s 53 státy pokračoval čtvrtý týden v řadě. Počet lidí s covidem-19, kteří zemřeli, se zvýšil o 14 procent. Celkově tak přibylo 1,6 milionu nových případů infekce a 21 000 úmrtí, vyplývá z každotýdenní epidemiologické zprávy WHO.
Nemocnice v Pardubickém kraji se chystají na přibývání pacientů s koronavirem. V posledních dnech se například v Pardubické nemocnici zvýšila kapacita infekčního oddělení na 40 lůžek, uvedla mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová. Pacienti s nemocí covid-19 už leží i v dalších nemocnicích.
Premiér Andrej Babiš řekl, že VZP pošle lidem nad 65 let dopis s výzvou k očkování. V domovech seniorů bude dál podle Vojtěcha hrazené testování neočkovaných.
Britská ekonomika se z útlumu způsobeného pandemií covidu-19 zotavuje rychleji, než se předpokládalo. Vyplývá to z nových prognóz, které dnes představil britský ministr financí Rishi Sunak v pololetním projevu o vývoji státního rozpočtu. Zároveň slíbil zvyšování veřejných výdajů a snižování daní. Vláda je podle něj rovněž připravena chránit domácnosti před negativními dopady rostoucí inflace, napsala agentura Reuters.
Švédsko, které se mezi evropskými zeměmi vyjímalo poměrně benevolentní reakcí na pandemii, nabídne třetí dávku proticovidové vakcíny lidem starším 65 let, zdravotníkům a zaměstnancům pečovatelských domů. Oznámily to dnes švédské úřady. Postupně by měly tuto možnost dostat všichni lidé od 16 let.
Bývalý ředitel policie v Libereckém kraji Vladislav Husák dostal za účast na nelegální narozeninové oslavě podnikatele Petra Bendy v Teplicích sankci od vedení policie. Naopak třeba expremiér Jiří Paroubek a Benda unikli pokutě ve správním řízení magistrátu. Uvedl to dnes Český rozhlas - Radiožurnál. Třeba v případě Bendy se podle rozhlasu nepodařilo radnici ve správním řízení dokázat, že se podnikatel zúčastnil vlastní narozeninové oslavy.
V jihočeských nemocnicích bude kvůli narůstajícímu počtu případů koronaviru v regionu plošný zákaz návštěv. Nařízení začne platit v pondělí.
K očkování vyzval i předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Aktuální nárůst nakažených je nejrychlejší za celou dobu koronavirové pandemie. Proto prosím, pokud můžete, nechte se očkovat. Kvůli sobě i druhým. Čím více nás bude očkovaných, tím rychleji krizi konečně překonáme.
— Ivan Bartoš ⚫⬛ (@PiratIvanBartos) October 27, 2021
Zdravotní pojišťovny pošlou praktickým lékařům seznamy jejich pacientů, kteří nejsou očkovaní proti covidu, cílit budou na lidi starší 65 let. Za každého přesvědčeného seniora mají praktičtí lékaři od září od zdravotních pojišťoven finanční odměnu, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Aktivnější postup pojišťoven žádal v úterním stanovisku AntiCovid tým koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Podle Vojtěcha neočkované lidi pojišťovny kontaktovaly opakovaně.
Ukázalo se, že ochrana proti nákaze není tak dlouhodobá, není to epidemie neočkovaných, z dat plyne, že se covid začíná šířit všude. Teď to začíná být napínavé, trend nárůstu je rychlý, říká matematička a autorka facebookového blogu Covid zápisky Lucia Houfková v DVTV.
Nejlepší imunitu mají podle Vojtěcha lidé, kteří prodělali covid a poté se nechali očkovat, mezi nimi jsou pouze jednotky nakažených.
Ministerstvo zdravotnictví neplánuje uznávat protilátky jako formu bezinfekčnosti. "Poslední rozsudek Nejvyššího správního soudu nám dává za pravdu, že není možné klást na stejnou úroveň protilátky a očkování," připomněl Vojtěch.
Dodal, že věc konzultoval i na evropské úrovni a že ani další státy podobnou změnu neplánují. "Všichni se shodli na tom, že to není ta správná cesta a že Evropa v tomto směru nechystá žádné stanovisko," řekl. Jeho postoj podpořil i premiér Andrej Babiš s tím, že protilátky postupně klesají a není vhodné je považovat za bernou minci.
"Testování situaci dlouhodobě neřeší, spíše oddaluje řešení finální, kterým je očkování," uvedl Vojtěch. "Testování by mělo nyní spíše být cílené v ohniscích nákazy, plošné testování nyní není na pořadu dne," podotkl.
"Nikdo z odborníků již nepochybuje o tom, že očkování efekt má, čísla to jasně ukazují, ovšem vždycky se najdou popírači čehokoli," řekl Samek s tím, že by byl rád, kdyby nedostávali takový prostor lidé, kteří šíří nepravdivé zprávy a popírají účinky očkování.
"Zájem o očkování se zvýšil, jak o prvoočkování, tak o třetí dávky. Vidím zde v posledním týdnu posun, důležité je, abychom ten trend udrželi," řekl Vojtěch. Na tripartitě podle něj nezazněl žádný hlas, který by zpochybnil, že očkování je jedinou cestou z pandemie.
"Jsme připraveni se podílet na PR kampani ve prospěch očkování, děláme to uvnitř firem, přesvědčujeme své zaměstnance," řekl Hanák.
"Chceme jasně zdůraznit, že nelze realizovat restrikce vůči neočkovaným tak, že by neočkovaní si museli testy hradit sami nebo nebyli vpuštěni na pracoviště a zůstali doma za nula korun. Nechceme, aby podpora očkování byla realizována takovým způsobem, aby byli neočkovaní perzekvováni," dodal Samek.
"Nejlepší metodou, jak motivovat k očkování, je osobní příklad. Prostě ať si každý do svého telefonu stáhne svůj certifikát a u vchodu do restaurace ať nečeká, až bude vyzván, ale ať jej automaticky ukáže," řekl Vít Samek, místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů. Dodal, že podobnou věc zažil v létě v zahraničí a bylo mu to velmi sympatické. Není pak potřeba najímat další síly na kontrolu certifikátů u vchodu.
"Řada firem dál testuje. Bude-li se testovat plošně, doufám, že stát na to přispěje, protože ve firmách je největší objem, velký záchyt a je to nejjednodušší a nejlevnější," řekl Hanák.
"Registrujeme nyní v řadě menších firem, že si očkovaní zaměstnanci stěžují, že se cítí ohroženi neočkovanými, kteří navíc často nedodržují nastavená opatření," uvedl Hanák s tím, že jde o iniciativu na jižní Moravě. Upozornil také na to, že se nyní opatření už téměř nedodržují třeba na kulturních akcích. "Rouška je dnes už přepychem a myslím si, že je správné, od od 1. listopadu nastupuje nový kontrolní systém pod patronací hlavní hygieničky," uvedl.
Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka by měla nadále fungovat i mobilní očkovací centra nebo očkovací centra, kam není nutné se objednávat.
Vojtěch také znovu ujistil, že v sociálních službách bude nadále bezplatné testování. "Byl bych rád, kdyby se naočkovali zaměstnanci, kteří s těmito velmi zranitelnými klienty pracují," dodal.
"Zaměstnavatelé jsou pro nás klíčovým subjektem, mohou motivovat své zaměstnance k očkování, mohou je přemlouvat. Poprosil jsem je, aby se pokusili maximálně cílit na své zaměstnance," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle něj je také důležité, aby zaměstnavatelé na pracovišti hlídali dodržování opatření, například nošení respirátorů.
Premiér Andrej Babiš svolal tripartitu z pokynu Ústředního krizového štábu, uvedl však, že debata kolem restrikcí pro neočkované byla zbytečná. "Tripartita stojí za vládou, podporuje očkování, diskutovali jsme o tom, jak by bylo možné očkování ještě více propagovat," uvedl Babiš s tím, že jeho vláda si nic podobného nepřeje. Tripartita probírala také prodloužení programu Antivirus, čeká však na vyjádření Evropské komise.
Mezi lidmi, kteří byli očkováni proti covidu, byla za celý říjen zhruba čtvrtina nákaz oproti neočkovaným. Na 100 000 očkovaných za týden připadá celkově 55 případů, mezi neočkovanými 214 případů. S růstem počtu nových případů v posledních dnech se rozdíl ještě zvyšuje, v úterý bylo z nových případů 66 za poslední týden mezi 100 000 očkovanými a 422 mezi neočkovanými, rozdíl je tedy více než šestinásobný. Vyplývá to z dat, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Odborníci upozorňují, že data o podílu očkovaných mezi nakaženými a hospitalizovanými se často vykládají chybně.
Sociální partneři i zástupci vlády odmítli na mimořádném jednání tripartity uložení jakýchkoliv restrikcí pro neočkované zaměstnance. O výsledku jednání k opatřením proti koronaviru na pracovištích tripartita informovala na Twitteru. Podle zprávy premiér Andrej Babiš současně vyjádřil nesouhlas s povinným očkováním obyvatel.
Po pondělním jednání Ústředního krizového štábu jeho šéf a končící vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) zmínil návrh, podle něhož by do provozů a kanceláří nesměli lidé bez očkování, negativního testu či potvrzení o prodělaném covidu. Odboráři a podnikatelé to kritizovali.
Mobilní očkovací tým Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně začal očkovat seniory v sociálních zařízeních třetí dávkou vakcíny proti covidu. Vydal se do slušovického domova Na Dubíčku a do zařízení pro lidi se zdravotním postižením ve Fryštáku, sdělila v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Renáta Večerková. Do poloviny listopadu navštíví tým dalších 14 domovů pro seniory na Zlínsku.
"O třetí dávky vakcíny je mezi dříve narozenými velký zájem. Mobilní tým jich naočkuje v nadcházejících týdnech určitě několik stovek," uvedl primář urgentního příjmu zlínské nemocnice a koordinátor očkovacího centra a mobilních týmů Michal Pisár.
V Evropské unii podle ourworldindata.org podáno celkem 586 milionů dávek vakcíny 68 procentům obyvatel, plně naočkováno je 65 procent obyvatel. Nejlépe je na tom Portugalsko, které hlásí asi 87 procent plně naočkovaných obyvatel, následuje malý ostrovní stát Malta, který má necelých 83 procent plně naočkovaných obyvatel, dále Španělsko (asi 80 procent obyvatel) a Dánsko (asi 76 procent).
Aplikovat první miliardu dávek trvalo po začátku očkování loni v prosinci 20 týdnů, druhé miliardy bylo dosaženo za dalších šest týdnů, třetí miliarda dávek už byla podána za necelé čtyři týdny a také další tři miliardy včetně té poslední přibyly pokaždé za zhruba čtyři týdny. Šesti miliard aplikovaných dávek bylo dosaženo 22. září.
Nemocnice v Olomouckém kraji vyhlašují kvůli epidemické situaci zákaz návštěv. V šumperské nemocnici platí ode dneška, zřizovatelé ostatních nemocnic o tomto kroku rozhodli také ve středu a návštěvy zakázali na lůžkových odděleních s platností od čtvrtka. Platí to i pro Fakultní nemocnici Olomouc, Vojenskou nemocnici i nemocnice, které provozuje společnosti Agel, s výjimkou Jeseníku. V kraji přibylo v úterý 587 nákaz covidem-19.
"Naším cílem je primárně chránit jak naše pacienty, tak i personál nemocnice. O výjimce ze zákazu návštěv rozhoduje výhradně primář příslušného oddělení," řekla mluvčí šumperské nemocnice Hana Hanke. Povolená návštěva se podle ní musí prokázat bezinfekčností vůči covidu-19. "V Nemocnici Šumperk je aktuálně hospitalizováno celkem šest pacientů s onemocněním covid-19. Jeden z nich je hospitalizován na ARIP. Většina hospitalizovaných pacientů bohužel není očkována," doplnila mluvčí nemocnice. Dobrou zprávou je podle ní rostoucí zájem o očkování. "Ještě před 14 dny naočkovali zdravotníci Nemocnice Šumperk denně zhruba 30 lidí, dnes je to až 200 lidí a zájem o vakcínu proti covidu-19 nadále roste," dodala mluvčí.
Nemocnice v Brně kvůli zhoršení epidemie covidu-19 eviduje zvýšený zájem o lék firmy Regeneron. Monoklonální látky firmy Regeneron zabraňují šíření viru v těle. Mluvčí nemocnice Veronika Plachá řekla, že zatímco před více než dvěma týdny látku dostal jeden až dva pacienti za den, dnes se jich hlásí kolem 20 a poptávka se zvyšuje. Nemocnice má k dispozici kolem 9000 dávek. Lék mohou dostat například lidé s cukrovkou, rakovinou, obezitou nebo ve věku nad 65 let, kteří nemoc mají, nebo byli v rizikovém kontaktu s nakaženým.
Rakousko dnes ohlásilo přes 4200 nových případů koronavirové infekce za posledních 24 hodin. Více než 4000 případů nákazy za den země naposledy zaznamenala před 11 měsíci, na konci loňského listopadu, uvedla agentura APA. V rakouských nemocnicích se také zvýšil počet hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19.
Dnešní číslo je výrazně vyšší než průměr za poslední týden, kdy se nákaza prokázala zhruba u 3600 lidí denně. Kumulovaný počet nově nakažených za posledních sedm dní na 100 000 obyvatel se dnes zvýšil na 281.
V Polsku přibylo 8361 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší počet od konce dubna. Úřady hlásí 133 úmrtí v souvislosti s covidem-19.
V Maďarsku přibylo za uplynulý den 3125 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což představuje nejvyšší přírůstek za jediný od dubna, uvedla agentura Reuters. Zemřelo také 36 pacientů s covidem-19.
Očkování proti koronaviru v Česku v úterý podstoupilo 32 414 lidí. Je to nejvyšší počet za poslední dva měsíce. Ukončenou vakcinaci má 6,07 milionu lidí.
Téměř třetina z celkového počtu 79 okresů na Slovensku bude od příštího týdne kvůli šíření koronavirové nákazy zařazena do nejvyššího stupně epidemického rizika. Budou tak v nich platit nejpřísnější omezení podle národního protiepidemického systému. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí vlády. Počet takzvaných černých okresů se oproti současnosti zvýší na více než dvojnásobek.
Laboratoře na Slovensku také v úterý potvrdily 4746 infikovaných koronavirem, což je nejvyšší denní přírůstek od 5. ledna.
V úterý v Česku přibylo 6274 potvrzených případů covidu-19, téměř dvakrát více než před týdnem. Poprvé od dubna tak denní počet nově nakažených překonal hranici 6000. Opět se zvýšil počet hospitalizovaných, s koronavirem je v nemocnicích 1146 lidí. V těžkém stavu je 166 pacientů, podobně jako v pondělí. Na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 246 nakažených, incidenční číslo se od úterý zvýšilo o 29. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Výrazně stoupla pozitivita testů. U preventivních a plošných testů činila v úterý 3,14 procenta, což je nejvíce od března.
Počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc lidí:
Kraj | Případů na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní |
Olomoucký | 362 |
Moravskoslezský | 356 |
Jihočeský | 326 |
Jihomoravský | 302 |
Praha | 295 |
Plzeňský | 260 |
Zlínský | 256 |
Středočeský | 209 |
Vysočina | 198 |
Pardubický | 175 |
Liberecký | 117 |
Ústecký | 116 |
Královéhradecký | 99 |
Karlovarský | 77 |
Zdroj: ministerstvo zdravotnictví
Alespoň jednu dávku vakcíny na covid-19 dostala polovina světa. Alespoň částečně naočkováno je přes 3,84 miliardy lidí. Uvádí to americký deník The New York Times (NYT), který shromažďuje statistiky o vakcinaci v jednotlivých zemích. Plně naočkovaných je podle něj 38 procent lidstva.
V Německu přibylo za uplynulý den 23 212 nových případů nákazy koronavirem a 114 úmrtí. Před týdnem to bylo 17 015 nových případů a 92 úmrtí.
Bulharsko za uplynulý den zaznamenalo 6813 nově prokázaných případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek infikovaných od vypuknutí pandemie. S odvoláním na oficiální data o tom dnes informovala agentura Reuters. V souvislosti s covidem-19 za posledních 24 hodin v zemi zemřelo 124 lidí.
Bulharsko má nejnižší míru proočkovanosti proti covidu-19 ze všech zemí Evropské unie. Zatímco v EU činí průměr proočkovanosti u dospělé populace 74 procent, v Bulharsku to je 24 procent.
Poradci amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv doporučili použití vakcíny proti covidu-19 od Pfizer/BioNTech u dětí ve věku od 5 do 11 let.
Epidemie neočkovaných. Tak nazval aktuální situaci v Česku ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Doplatí očkovaní na neočkované? Otázky pro prezidenta ČLK Milana Kubka v DVTV.
Pro zrychlení očkování proti covidu-19 by měly zdravotní pojišťovny rozeslat rizikovým skupinám informační materiál, který by představil výhody očkování a vyvrátil mýty s ním spojené. Větší roli by měli hrát také praktičtí lékaři, uvedl v dnešním stanovisku AntiCovid tým koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Společně s koalicí Pirátů a Starostů a nezávislých jedná o vytvoření budoucí vlády. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes na tiskové konferenci uvedl, že bude jednat s pojišťovnami o tom, jak by se mohly více zapojit.
Brazilští senátoři požádali nejvyšší soud a prokuraturu, aby vymohly pozastavení účtů prezidenta Jaira Bolsonara na sociálních sítích Twitter, Facebook a Instagram. Členové parlamentní vyšetřovací komise reagovali na nový příspěvek na Facebooku, v němž Bolsonaro dal do souvislosti očkování proti covidu-19 s rychlejším rozvojem syndromu získaného selhání imunity (AIDS).
V návaznosti na politiku nulové tolerance prosazovanou Pekingem úterý oznámila chystané zpřísnění restrikcí pro mezinárodní cestovatele čínská poloautonomní provincie Hongkong. Hongkong má přitom již nyní jedny z nejpřísnějších podmínek pro vstup cizinců do země, většina cestujících musí strávit 14 až 21 dní po příletu v hotelové karanténě. Výjimku mají například diplomaté, vysoce postavení manažeři nebo Číňané z pevninské části země s povolením pobytu v Hongkongu.
Tamní podnikatelé si však dlouhodobě stěžují, že úřady tento významný světový obchodní uzel stále více oddělují od zbytku světa. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová tuto kritiku odmítla. "Hlavní výhoda Hongkongu spočívá v tom, že je vstupní bránou do pevninské Číny," řekla.
Rakouský prezident Alexander Van der Bellen při příležitosti dnešního státního svátku pozval do Hofburgu, kde je jeho oficiální sídlo, zájemce o očkování proti covidu-19. Zdravotníci si na toto jednorázové očkovací místo v Mramorovém sále vzali vakcínu pro 300 lidí, nakonec si museli nechat dovézt dalších 50 dávek. Informovala o tom agentura APA.
Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dnes vydalo varování před hrozbou závažné chřipkové sezóny. Ačkoliv šíření chřipkového viru je ve státech Evropské unie stále nízké, v Chorvatsku byl zaznamenán typ A chřipkového viru, který patří k těm, jež častěji způsobují chřipkové epidemie. ECDC se také obává souběhu epidemií chřipky a covidu-19.
Nemocnice Břeclav zakáže od pondělí návštěvy. Důvod je zhoršující se situace s covidem. Nemocnice má 19 pacientů s nákazou, většina je neočkovaná.
Denní počet nových případů koronaviru se v Německu během týdne zvýšil téměř o polovinu. Podle dnešních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI) za posledních 24 hodin v Německu přibylo 10 700 případů infekce, před týdnem to bylo 6700. Naočkovány jsou proti covidu-19 v Německu dvě třetiny obyvatelstva, uvedla agentura DPA.
"Jsme v těžké situaci, kdy rostou čísla nakažených, a jsme si toho vědomi," uvedl na tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala. "Ve chvíli, kdy bude možné, abychom vládu převzali, tak budeme na řešení všech problémů připraveni. Nicméně je po volbách, ale my nejsme ve vládě a nemáme za sebou ten obrovský aparát, který má Andrej Babiš a jeho vláda. Jsme připraveni přicházet s návrhy a odbornými názory v rámci AntiCovid týmu a konzultovat je, ale nemůžeme převzít vládní odpovědnost, když ve vládě nejsme, to nedává smysl," řekl Fiala.
V Rusku za poslední den kvůli covidu-19 zemřelo 1106 lidí, což je nejvyšší denní bilance od začátku pandemie. Informovala o tom agentura Reuters. Rekordy ohledně počtu obětí v posledním týdnu padaly takřka denně, v sobotu hlásily úřady 1075 úmrtí, v pondělí pak jen o několik méně. Nakažených přibylo za poslední den přes 36 446, v pondělí to bylo téměř 38 000.
Nemocnice v Královéhradeckém kraji prodlužují provozní dobu očkovacích míst a zvyšují počty volných slotů pro registrované. Zájem o očkování proti koronaviru v kraji v posledních dnech roste, převažují lidé, kteří se chtějí nechat přeočkovat třetí dávkou, vyplynulo z dnešního sdělení zástupců kraje a nemocnic. V kraji se očkuje proti covidu-19 na deseti místech, na všech i bez předchozí registrace. Novinkou je možnost nechat se přeočkovat v ordinacích praktických lékařů, kteří v kraji začínají očkovat vakcínou Pfizer.
Testování v sociálních službách bude i nadále hrazeno ze zdravotního pojištění, i když proplácení preventivních testů skončí, řekl ministr Vojtěch.
Agrární a potravinářská komora odmítly návrh na zákaz vstupu do zaměstnání bez očkování nebo testu. Podle nich by mohly být ohroženy dodávky potravin.
O případném povinném očkování proti covidu musí podle Vojtěcha rozhodnout příští vláda. Posoudit má také další účast armády na Chytré karanténě.
Do covidu nyní přichází také možná epidemie chřipky a výskyt nejrůznějších viróz, což může zvýšit zátěž praktických lékařů i nemocnic. "Výskyt chřipkových onemocnění roste nyní asi o deset procent každý týden, ordinace pediatrických lékařů jsou zaplněny dětmi s nejrůznějšími virózami, může tak přijít dvojitá zátěž zdravotnického systému. Veškerá opatření, která platí proti covidu, platí i proti respiračním onemocněním," upozornila Svrčinová.
Podle Duška ukazuje zatížení nemocnic a jednotek intenzivní péče na 90procentní účinnost vakcíny proti těžkému průběhu.
Asi 40 procent lidí nakažených mutací delta má symptomy nemoci, uvedla Vašáková.
Rozbor vzorků odpadních vod, který slouží k mapování epidemie covidu-19, se z Prahy rozšíří do Brna, Ostravy a Plzně. Státní zdravotní ústav (SZÚ) to dnes oznámil v tiskové zprávě. Monitoring splašků umožňuje získat poměrně přesné informace o výskytu viru v dané lokalitě, a to s několikadenním náskokem před klinickými příznaky onemocnění. Získaná data mohou pomoci s předstihem přijímat opatření proti šíření koronaviru.
Každý týden je provedeno 1200 až 1500 kontrol zavedených opatření ze strany hygieny. "Týmy chodí ve dvojicích, protože pracovníci jsou velmi hrubým a nevybíravým způsobem napadáni ze strany provozovatelů i klientů provozoven," uvedla Svrčinová.
Na Slovensku v pondělí výrazněji stoupl počet hospitalizovaných v souvislosti s koronavirovou nákazou. Dosáhl nového maxima od letošního května, kdy v zemi doznívala silná druhá vlna koronavirové nákazy. Ve slovenských nemocnicích přibylo 158 pacientů s potvrzeným covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění a celkově jich bylo 1302. Zhruba desetina z nich potřebuje umělou plicní ventilaci.
Čínské úřady kvůli lokálnímu šíření nákazy koronavirem nařídily uzávěru čtyřmilionového města Lan-čou v centrální části země. Všichni obyvatelé mají nařízeno zůstat doma a ven mohou jen kvůli práci, nákupům či cestě k lékaři, uvedla agentura AFP. Za poslední den laboratoře v celé Číně odhalily pouze 29 případů lokálního přenosu viru SARS-CoV-2. Kolik z nich bylo přímo v Lan-čou, není jasné.
Podle informací Mladé Fronty Dnes aplikace Tečka lidem, kteří jsou očkovaní, a přesto se nakazili, ještě asi deset dní ukazuje "zelenou". Vojtěch o chybě neví, upozornil však, že pokud je někdo nakažen, musí být v izolaci. Pokud není, porušuje tím zákon a šíří nakažlivou chorobu. Co ukazuje aplikace, je podle něj až sekundární věc. Slíbil však, že chybu prověří.
Podle Vojtěcha je nutné maximální zapojení praktických lékařů, kteří mají největší vliv na to, zda se jejich pacienti rozhodnou pro očkování, či nikoliv. Zásadní vliv má také to, zda svým pacientům očkování doporučí. Vyzval je tak, aby oslovili rizikové pacienty a doporučovali očkování, které mohou sami i aplikovat.
Testování ve školách bude probíhat v okresech, kde bude incidence nad 300 nových případů na 100 tisíc obyvatel, vyhodnocování bude probíhat vždy v neděli večer, kdy se ministerstvo zdravotnictví a hygiena rozhodne, kde testování nařídí, uvedla hlavní hygienička Petra Svrčinová.
Vláda zapomíná při řešení rostoucích cen energií na firmy, tvrdí Svaz průmyslu. Odmítá návrh na převedení části výnosů z povolenek do rozpočtu.
"Virus je čím dál chytřejší. Šance, že zemřete je 2 ze 100, čím jste starší a čím máte víc onemocnění, tím více ta šance stoupá. Když se dostanete do intenzivní péče, je šance na přežití padesát procent, a to i za předpokladu, že jsou vám aplikovány velmi drahé léky," řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. Upozornila, že neexistuje léčba covidu, pouze doprovodných symptomů.
Zátěž JIP nyní neroste takovým tempem jako minulý rok, což podle Duška dokazuje účinnost očkování.
"Pravdou je, že očkovaný člověk se může nakazit, ta šance je nyní v Česku 25 procent," uvedl Dušek s tím, že šance roste se zvyšující se virovou náloží.
Podle Duška je nevyhnutelné, že se Česko blíží k průměrnému záchytu pět tisíc nových případů denně včetně víkendů, počty ve všední dny tak mohou překonat i sedm tisíc nových případů za den. "Stoupne také incidence 300 nových případů na 100 tisíc obyvatel za 7 dní, to je jistota. Nevím, kdy, protože s čísly pravděpodobně zahýbá také státní svátek, ale nepochybně se to stane," řekl. Pravděpodobně se tak však stane již příští týden.
"Očkování funguje, ale žádná vakcína nefunguje stoprocentně," upozornil Dušek. Efekt vakcinace spočívá především v ochraně před těžkým průběhem, připomněl. V populaci 65+ efekt nyní efekt výrazně klesá. "Berme to jako výzvu pro posilující dávku zejména pro seniorní část populace," řekl.
Rakouská vláda schválila zpřísnění pandemických opatření, které začne platit od pondělí. Zaměstnanci budou muset na pracovišti prokazovat svou bezinfekčnost a podobná povinnost bude platit i pro návštěvníky adventních trhů, informoval dnes rakouský tisk. Některá opatření se zpřísní, pokud se zvýší počet hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče.
"Nepřestávám se podivovat, proč je u nás proočkovanost tak nízká, nemyslím si, že by u nás lidé byli méně inteligentní nebo méně zodpovědní," řekl Dušek a poukázal na okolní státy s vyšší proočkovaností.
Dušek vyvrátil, že by hlavními přenašeči covidu byli mladí lidé. "Virus se nešíří pouze mezi mladou populací, roste především v populaci do 50 let a počet nákaz se zvyšuje i v seniorní populaci," řekl.
"Stále existuje v populaci velké riziko, že v těchto dvou měsících, kdy bývají na respirační obtíže na vzestupu, dojde k zásahu zranitelné části populace a stále se zvyšuje pravděpodobnost, že se to stane," řekl Dušek s tím, že roste virová nálož v populaci, roste tak i pravděpodobnost, že lidé v rizikových skupinách se setkají s někým nakaženým. Roste také podíl symptomatických záchytů nemoci.
"Zhruba 80 procent čísel všech ukazatelů tvoří neočkovaní lidé. Situace je stále ještě nesrovnatelně lepší, než to bylo na podzim minulého roku," řekl Dušek. "Kéž bychom byli naočkováni tak, jako lidé v Portugalsku," poukázal Dušek na vysokou proočkovanost této země.
"Situace pokračuje v těch trendech, které jsme před 10 dny ukázali. Epidemie opět velmi významně sílí, reprodukční číslo se blíží ke dvojce, počty záchytů rostou a drtivá většina všech ukazatelů je tlačena nahoru šířením nákazy v neočkované části populace," řekl šéf ÚZIS Ladislav Dušek. Kdyby byli všichni naočkovaní, byly by podle něj počty zhruba třetinové. Roste také virová nálož v populaci.
"Nechceme nikoho šikanovat, děláme to proto, abychom ochránili zdraví a životy našich lidí, abychom ochránili nemocnice před opětovným zahlcením, nikdo nechce dojít do černého scénáře, kdy budou mít nemocnice opět zaplněna lůžka a nebude prostor pro péči o další pacienty, to by byla skutečná katastrofa. Bude to ale záležet na každém z nás," řekl Vojtěch k opatřením.
"Není zde pouze vakcinace, ale prosím všechny také, pokud se již nakazili, aby využili možnost aplikace tzv. monoklonálních protilátek," uvedl Vojtěch. Některým pacientům v těžkém stavu by podle něj aplikace této medikace mohla zachránit život.
Nejhorší epidemická situace je nyní v Moravskoslezském kraji, kde je zároveň nejnižší míra proočkovanosti. "Moravskoslezský kraj je ukázkovým příkladem toho, k čemu vede nízká proočkovanost," upozornil Vojtěch s tím, že v kraji se plní nemocnice a pravděpodobně zde bude muset být omezena elektivní péče.
Vojtěch zároveň upozornil na to, že po šesti měsících může imunita po očkování klesat a vyzval ty, kteří již této lhůty od očkování dosáhli, aby se nechali očkovat třetí dávkou. "Jdeme do podzimního a zimního období, kdy se respirační choroby šíří velmi intenzivně a covid nebude výjimkou," upozornil Vojtěch a vyzval všechny, kteří očkování odkládají, aby se naočkovat nechali.
"Epidemická situace v Česku bohužel sleduje rizikový scénář, to je naprosto zjevné a je to vidět na všech ukazatelích, které sledujeme," řekl Vojtěch.
"Kdybychom měli dostatečnou proočkovanost, mohli bychom hned zítra zrušit veškerá opatření a vrátit se k normálnímu životu," řekl Vojtěch a vyzval k tomu, aby se lidé dali očkovat. Podle něj roste počet případů v mladších věkových skupinách. Průměrný věk hospitalizovaných klesá, dnes je to kolem šedesáti let, v nemocnicích se však stále častěji objevují i mladí lidé.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch úvodem tiskové konference poděkoval všem zhruba 6 milionům lidí, kteří se nechali očkovat. "Moc si toho vážíme, že byli zodpovědní a vystoupili ze svého osobního komfortu. Je to pro nás signál, že většina společnosti je zodpovědná," řekl s tím, že děkuje také těm, kteří dodržují opatření. "Epidemie se nyní stává především epidemií neočkovaných, to je fakt," uvedl. "Většina nově diagnostikovaných jsou neočkovaní lidé a většina z hospitalizovaných v těžkém stavu jsou taktéž neočkovaní," dodal.
Nákaza koronavirem se v Bulharsku za uplynulý den potvrdila u 5863 lidí a dalších 243 osob tam po nemoci covid-19 zemřelo. V obou případech jde o rekordní denní přírůstky. Bulharsko nyní čelí čtvrté vlně nákazy. Proočkovanost proti covidu-19 je přitom v zemi nejnižší z celé Evropské unie. Drtivou většinu pacientů, kteří museli být kvůli nákaze koronavirem hospitalizováni, tvoří neočkovaní.
Zdravotníci v pondělí aplikovali 29 072 dávek vakcíny proti covidu. Je to o 15 300 více než minulé pondělí. Zájem v posledních dnech rychle roste.
Za posledních sedm dní nyní v Česku připadá na 100 000 obyvatel 217 nakažených, takzvané incidenční číslo tak od pondělí vzrostlo o 16.
Výrazně roste také počet úmrtí. Za posledních pět dní zemřelo s koronavirem 56 lidí, což je stejně jako za první dva říjnové týdny dohromady. Na neděli připadá 17 obětí, nejvíce přibližně za pět měsíců.
V pondělí v Česku přibylo 4264 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvíce od dubna a zhruba o dvě třetiny více než před týdnem. V nemocnicích je poprvé od května přes 1000 lidí. V pondělí bylo s covidem-19 hospitalizováno 1055 pacientů. V těžkém stavu je 156 z nich. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch minulý týden varoval, že může dojít k opětovnému odkládání plánovaných operací.
Nemocnice opět rychle plní pacienti s covidem-19. Menší zařízení už hlásí, že mají na ARO poslední volná místa. Větší varují, že pokud bude epidemie pokračovat současným tempem, budou muset v listopadu už poněkolikáté odsouvat plánované operace, upozorňuje Deník N. Někteří pacienti na ně přitom čekají už od chvíle, kdy nový typ koronaviru dorazil do Česka.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a hlavní hygienička Petra Svrčinová představí dnes na tiskové konferenci v 9:30 plán boje proti epidemii. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek nastíní možný vývoj epidemie.
Americký prezident Joe Biden podepsal příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do USA z většiny evropských zemí včetně České republiky. Zároveň však stanovil nutnost prokázat před odletem naočkování proti covidu-19 pro téměř všechny zahraniční cestující, kteří do země směřují. Tento požadavek se nicméně nebude týkat osob mladších 18 let.
Obyvatelé Velikonočního ostrova v neděli v referendu hlasovali pro to, aby se toto chilské území v Tichém oceánu ještě neotevíralo turistům. Důvodem je obava z šíření covidu-19 na ostrově, který leží asi 3700 kilometrů od pobřeží Jižní Ameriky a který je pro turisty uzavřen už skoro dva roky. Informovala o tom agentura AFP, podle níž ale výsledek plebiscitu není pro úřady závazný.
Facebook v noci na dnešek odstranil ze své sociální sítě video z minulého čtvrtka, na němž brazilský prezident Jair Bolsonaro šířil další nepravdivou zprávu, takzvanou fake news, tentokrát o možné souvislosti očkování proti covidu-19 s rychlejším propuknutím nemoci AIDS. Informovala o tom dnes agentura AFP. Podle ní i Brazilská infektologická společnost už v sobotu vydala prohlášení, že "neexistuje žádná spojitost mezi vakcínou proti covidu-19 a rozvojem syndromu získaného selhání imunity (AIDS)".
Americká farmaceutická společnost Moderna dnes oznámila, že její vakcína proti covidu-19 vyvolává silnou imunitní reakci i u dětí mezi šesti a 11 lety a nezpůsobuje jim vážné vedlejší účinky. Prohlášení učinila na základě předběžných výsledků své studie, kterou však ještě nezveřejnila v odborném časopise. Firma se údajně brzy chystá požádat regulátory v různých zemích o schválení své látky pro tuto věkovou skupinu.
Přehled dnešních událostí:
Šéf školských odborů lituje, že část učitelů zatím nemá očkování proti covidu. V některých školách je jich dost,řekla předsedkyně Učitelské platformy.
Kompenzace pro restaurace byly podle Havlíčka velké, stát jim pomohl přežít. Povinná kontrola bezinfekčnosti hostů je i v jiných zemích, řekl.
Epidemická situace se bude podle ministra Vojtěcha zhoršovat ještě v příštích dvou týdnech. Zlom by podle něj mohl nastat za pět nebo šest týdnů.
Studenti vysokých škol ubytovaní na kolejích budou mít znovu povinnost se jednou za týden nechat otestovat na covid-19, pokud nedoloží očkování nebo prodělání nemoci.
V nemocnicích a sociálních zařízeních v Libereckém kraji platí od úterý 26. října zákaz návštěv. Doporučení všem zřizovatelům vydala Krajská hygienická stanice v Liberci, zákaz potrvá do odvolání. Všechny čtyři páteřní nemocnice v kraji a všechny organizace zřizované krajem doporučení vyslyšely a od úterý budou pro návštěvy zavřené, řekla mluvčí krajského úřadu Blanka Freiwilligová.
Vláda poslala nové sněmovně návrh novely krizového zákona, která zavádí možnost pokutovat právnické osoby za nedodržování protiepidemických opatření.
Neočkovaní lidé už nebudou muset po příjezdu do České republiky z červených a tmavě červených zemí na takzvané mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu na covid-19. Do doby, než lidé obdrží výsledek, budou mít povinnost nosit všude respirátor. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Kabinet vzal změnu opatření na vědomí.
"My jsme tu otázku PCR testování neřešili," řekl Vojtěch na dotaz, jestli budou moci školy testovat PCR metodou a dostanou na testy příspěvek. "Je to něco, k čemu se ještě budeme muset vrátit," dodal.
Ve středu se sejde tripartita kvůli návrhu kontrolovat bezinfekčnost na covid u zaměstnanců. Babiš chce znát stanovisko zaměstnavatelů a odborů.
"My budeme odůvodňovat tu potřebu příjezdového formuláře a budeme ho vyžadovat i po 27. říjnu," řekl Vojtěch.
"Pokud jde o zaměstnance školy, ti musí doložit očkování, testování nebo prodělání nemoci, nebo podstoupit samotest s negativním výsledkem, jinak pro ně platí stejná povinnost jako pro netestované žáky. Platí nošení respirátoru bez ohledu na vzdálenost od ostatních," řekl Vojtěch. Výjimku budou mít učitelé ve školkách, řekl po vládě ministr Vojtěch.
"Ve stejném režimu, jako bylo opatření prováděno na začátku školního roku, budeme testovat po podzimních prázdninách 1. a 8. listopadu," řekl Vojtěch. Testování proběhne v okresech, kde je týdenní incidence nad 300 na 100 tisíc. Takových okresů je nyní osm, půjde o antigenní testy. Děti, které jsou očkované, se testovat nemusí.
Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit při výuce respirátory. Výjimku budou mít učitelé ve školkách a zaměstnanci v dětských skupinách. Rozhodla o tom v pondělí vláda, po jednání to řekl novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
"U občanů nad 60 let evidujeme 331 tisíc lidí, kteří se očkování neúčastní," řekl Babiš. Pojišťovny je podle Babiše nyní budou cíleně oslovovat, aby se do očkování zapojili.
"Hlavní debata je o situaci v očkování, jsme rádi, že je takový velký zájem," řekl premiér Andrej Babiš po jednání Rady vlády pro zdravotní rizika. "Budeme reagovat podle situace v jednotlivých krajích," dodal k zajištění dostatečných potřebných kapacit.
Praha požaduje plošné testování žáků na školách na covid-19. Chce také změnu karanténních opatření, aby děti s negativním testem nemusely zůstat doma.
Neočkovaní žáci v osmi okresech s nejhorší epidemickou situací v zemi se budou 1. a 8. listopadu testovat na covid-19. Schválila to v pondělí vláda. Ministr školství Robert Plaga na Twitteru uvedl, že testování se bude týkat okresů České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná. Testovat se podle něj bude asi 165 000 žáků.
"Konvoj ministerstva školství s antigenními testy je již na cestě. Základní a střední školy v osmi okresech, ve kterých ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o testování v termínech 1. a 8. listopadu, je obdrží prostřednictvím zřizovatelů v nejbližších dnech," uvedl Plaga dále.
Konvoj @msmtcr s antigenními testy je již na cestě. Základní a střední školy v osmi okresech, ve kterých @zdravkoonline rozhodlo o testování v termínech 1. a 8. listopadu, je obdrží prostřednictvím zřizovatelů v nejbližších dnech. pic.twitter.com/IfBolrg9Lz
— Robert Plaga (@RobertPlaga) October 25, 2021
Státní zdravotní ústav v pondělí v pravidelné tiskové zprávě sdělil, že v Česku nadále převažuje varianta koronaviru delta, dříve nazývaná indická. Zachyceny byly také dva případy jedné subvarianty delty, která se rychle šíří například ve Velké Británii. "Probíhá diskuse, zda je nakažlivější než původní varianta delta. Jednoznačnou odpověď zatím odborníci neznají," uvedla ředitelka úřadu Barbora Macková. "Klinická praxe dosud nehlásí žádné zásadní změny v chování viru ani v průbězích onemocnění u sledovaných pacientů," doplnila.
Očkovací místa kvůli opětovnému zájmu o vakcíny proti covidu-19 rozšíří provozní dobu. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Noví zájemci podle něj přicházejí pro první, ale i posilující třetí dávku. SMS, že na ní mají už nárok, podle Vojtěcha dostalo už 600 000 lidí, do neděle byla aplikována 115 900 z nich.
Povinnou bezinfekčnost na covid-19 pro zaměstnce, kterou zmínil Hamáček, podle Vojtěcha rada vlády neřešila. Téma tam podle něj dnes vůbec nezaznělo.
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila hodnocení léku proti covidu-19 od americké farmaceutické společnosti Merck & Co. Podle výsledků klinických testů zveřejněných na začátku měsíce toto nové antivirotikum po nákaze koronavirem snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na polovinu.
Pokud by EMA schválila použití přípravku molnupiravir, stal by se prvním ústně podávaným lékem proti covidu-19 v Evropské unii. Byl by také prvním přípravkem pro léčbu pacientů s mírným průběhem nemoci, zatímco dosavadní léky jsou určeny zejména lidem s těžkým průběhem, uvedla agentura Reuters. "Pohodlný a relativně levný lék by se mohl dostat k výrazně většímu počtu rizikových pacientů s covidem-19 ve srovnání s těžkopádnou léčbou protilátkami, která je momentálně aplikována," uvádí o antivirotiku molnupiravir s odvoláním na experty list The New York Times.
Úprava zákonů, podle které by zaměstnanci neočkovaní proti covidu-19 či bez testu nebo jiného dokladu o bezinfekčnosti nemohli na pracoviště, by paralyzovala chod celé země. ČTK to řekl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Tak zásadní krok by stát měl podle něj nejprve důkladně projednat se zaměstnavateli, aby znali parametry tohoto záměru.
Z dat o covidu plyne, že testy ve školách budou v okresech Prachatice, Č. Budějovice, Opava, Šumperk, Prostějov, Ostrava-město, Brno-venkov a Karviná. Po pondělním jednání ústředního krizového štábu to novinářům řekl jeho předseda Jan Hamáček (ČSSD). Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) rozhodnou data z předchozí neděle, protože je třeba týden na přípravu testování. Další okresy mohou přibýt do druhého kola testování 8. listopadu, pokud se tam situace zhorší.
Českomoravský svaz minipivovarů žádá za zásahy do podnikání od vlády finanční kompenzace. Nesouhlasí s tím, aby restauratéři kontrolovali bezinfekčnost hostů. Informace o tomto opatření přijali zástupci minipivovarů se znepokojením, sdělil v pondělí prezident svazu Michal Voldřich. Kompenzace by podle něj měly být vztažené k tržbám z let 2018 a 2019.
Testování na covid-19 ve školách 8. listopadu bude i v okresech, kde se situace ještě zhorší. Rozhodnou data z neděle 30. října, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Listopadové testování ve školách se bude podle aktuálních dat o šíření epidemie covidu-19 týkat osmi okresů, situace je špatná hlavně v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Po jednání ústředního krizového štábu to novinářům řekl jeho předseda Jan Hamáček (ČSSD).
Ministerstva zdravotnictví a školství se minulý týden dohodla na tom, že 1. a 8. listopadu se uskuteční ve školách plošné testování. Týkat by se mělo okresů, kde je týdenní přírůstek nových případů vyšší než 300 na 100 000 obyvatel. Za touto hranicí jsou podle dat ministerstva momentálně okresy Ostrava-město, České Budějovice, Brno-venkov, Prostějov, Přerov, Prachatice, Opava, Karviná a Šumperk.
Příjezdový formulář bude zachován i po rozhodnutí soudu o zrušení povinnosti ho vyplňovat při návratu do České republiky. Ministerstvo zdravotnictví doplní odůvodnění, řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
"Už se těším, až to dostane někdo jiný a bude řešit takovéto problémy," řekl Hamáček. Komentoval tak otázku k nákupu nanomasek za 16 milionů bez tendru pro policisty, který na jaře osobně podepsal. Učinil tak prý proto, že nanomasky mají delší životnost než respirátory. "Evidentě ať se koupí, co se koupí, je to špatně," dodal. Hamáček masky objednal u firmy, v níž působí jeho spolustraník, uvedl server iROZHLAS.cz.
"Kritická situace je v Rumunsku, které dokonce žádá o pomoc," řekl Hamáček. Pověřil hasiče, aby našli způsob, jak Rumunsku materiálně pomoci. "Cílem je vrátit jim tak pomoc ze začátku roku, kdy nám Rumunsko poslalo ventilátory," dodal.
Ministerstva zvažují úpravu zákonů tak, aby zaměstnanci neočkovaní proti covidu či bez testu nebo jiného dokladu o bezinfekčnosti nemohli na pracoviště. Podle končícího vicepremiéra a šéfa ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) by "italský systém" zvýšil zájem o vakcinaci. Hamáček po jednání štábu řekl, že možnost změny zákoníku práce posoudí ministerstvo práce a sociálních věcí. Změna by měla fungovat tak, že zaměstnanec bez dokladu by nemohl na pracoviště, překážka by byla na jeho straně.
"Pokud by se situace zhoršila a došlo by k povinnosti předložit bezinfekčnost v zaměstnání, přešla by tato povinnost na zaměstnance, včetně úhrady," řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po jednání Ústředního krizového štábu. Potřebný test by si tak musel zaměstnanec sám zajistit a zaplatit.
Rusko za uplynulý den zaznamenalo dalších 37 930 případů nákazy covidem-19, což je nejvyšší počet za jediný den od začátku pandemie. Přibylo také 1069 obětí, jen o šest méně než rekordních 1075, které země zaznamenala v sobotu. Informovala o tom agentura Reuters. Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo téměř 38 000 nakažených koronavirem, což je nejvyšší počet za den od začátku pandemie. Přibylo 1069 obětí.
Do konce týdne by měli mít všichni praktičtí lékaři vakcíny proti covidu, které si objednali. Distributor Avenier je začal do ordinací rozvážet.
Polsko bude muset zvážit přísnější opatření, pokud průměrné přírůstky nově potvrzených případů nákazy koronavirem překročí 7000 denně. Podle agentury Reuters to v pondělí prohlásil polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Polsko v neděli hlásilo 4728 infikovaných a 13 úmrtí na covid-19. V sobotu přibylo 6274 infekcí, což je nejvyšší hodnota zaznamenaná od května.
Přehled hlavních událostí:
V posledních dnech výrazně zrychluje tempo očkování. Za uplynulý den podali zdravotníci 4942 dávek vakcíny proti koronaviru, to je víc než dvojnásobek oproti předchozí neděli. Od začátku očkování proti covidu-19 loni v prosinci bylo v Česku podáno téměř 12,08 milionu dávek vakcín a přes 6,05 milionu lidí bylo plně naočkováno. To není ani 60 procent populace, ačkoliv v plánu bylo do konce léta naočkovat přinejmenším 70 procent. Skoro 116 000 lidí už dostalo posilující dávku vakcíny. Očkovat se mohou zájemci od 12 let.
Dál se výrazně zvyšuje také počet nově nakažených za sedm dní na 100 000 obyvatel. Takzvané incidenční číslo k dnešku stouplo ze 191 na 201. Tento ukazatel setrvale roste ve všech krajích, ve dvou ze 14 už přitom překonal hranici 300. Nejvyšší je s 310 případy v Moravskoslezském kraji, následuje Olomoucký kraj s 306 pozitivně testovanými za týden na 100 000 obyvatel. Relativně nejlépe je na tom momentálně Karlovarský kraj s 68 případy.
Celkový počet úmrtí za celou dobu epidemie stoupl na 30 625. Jen za uplynulý týden zemřelo s covidem 61 lidí, přitom za celé září eviduje ministerstvo 45 obětí.
Možný budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) odmítl účast na jednání Rady vlády pro zdravotní rizika. "Musím zopakovat, že nejsem členem vlády, abych se mohl jakkoliv podílet na rozhodování v této oblasti," napsal Válek. Epidemie covid-19 by se podle něj měla řešit na odborné úrovni, nikoliv politické. Navrhnul společná jednání odborníků ministerstva zdravotnictví a opozičního AntiCovid týmu.
Účast na dnešní Nár.radě vlády pro zdravotní rizika jsem odmítnul. Teď není vhodná doba na politické debaty, ale odborná řešení. Nabídl jsem možnost diskuze odborníků AntiCovid týmu a MZ. Na základě jejich odborných doporučení a konsensu se pak můžeme setkávat na pol. úrovni. pic.twitter.com/OMkcXXk9ZE
— Vlastimil Válek (@vlvalek) October 25, 2021
Epidemická situace se podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška vyvíjí podle rizikových předpokladů vytvořených v polovině srpna. „Celé se to ještě urychlilo, protože vysoká čísla podle těch scénářů neměla přijít před tímto týdnem. Vývoj je asi o sedm dní rychlejší a jednoznačně jedeme podle poměrně hodně rizikového scénáře. A bude to trvat minimálně dalších deset dní,“ řekl Dušek Českému rozhlasu.
V neděli přibylo v Česku dalších 1823 potvrzených případů koronaviru. To je víc než dvojnásobek ve srovnání s předchozí nedělí a nejvíc za druhý víkendový den od začátku dubna. Dál roste i počet hospitalizovaných včetně pacientů ve vážném stavu. Nemocniční péči na konci víkendu potřebovalo 885 lidí s nemocí covid-19, z toho těžký průběh má 131 z nich. Minulou neděli bylo v nemocnicích 526 nakažených a ve vážném stavu 91. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Zástupci koalic se shodují, že nová opatření chtějí veřejnosti vysvětlovat lépe, než to dělala vláda Andreje Babiše. Uvažují také o tom, že testy na covid-19 poskytnou lidem znovu bezplatně:
Končící ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na jaře nakoupil nanomasky za 16 milionů korun bez tendru, píše server iROZHLAS.cz. Měly sloužit policistům při kontrolách dodržování karantén a samoizolací, které prováděli společně s hygieniky. Tyto kontroly ale probíhaly jen v dubnu, vyplývá z vyjádření krajských hygien. V některých krajích se tak provedlo méně kontrol, než kolik sem z ministerstva doputovalo nanomasek. Hamáček se pod nákupní smlouvu navíc sám podepsal, což je podle serveru neobvyklé. Hamáček masky objednal u firmy, v níž působí jeho spolustraník.
Sedmidenní incidenční číslo v Německu opět stouplo poté, co v neděli poprvé od poloviny května překročilo hodnotu 100. Institut Roberta Kocha ráno uvedl, že počet nových případů koronavirové nákazy na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní je 110,1; předchozí den to bylo 106,3 a před týdnem 74,4. Za poslední den zdravotní úřady nahlásily 6573 případů nákazy, což je zhruba o 2500 více než před týdnem.
Fakultní nemocnice Bulovka zaznamenala zvýšený zájem o očkování proti covidu-19.
Zatímco před týdnem jsme na Hlavním nádraží podali 198 očkovacích dávek Janssen (Johnson & Johnson) proti onemocnění COVID-19, dnes jich bylo 400! 📈
— Fakultní nemocnice Bulovka (@NaBulovce) October 24, 2021
Portugalci se učí žít s přítomností covidu-19, informoval The Wall Street Journal. Země je s 85,7 procenty plně naočkovaných osob jednou z nejvíce proočkovaných zemí světa, koronavirus se v populaci i přesto stále šíří.
"Ačkoliv je naočkovaná téměř celá populace, virus stále cirkuluje, ukazuje se tedy, že nezmizí," řekla Maria Motaová z Lisabonského institutu molekulární medicíny.
Portugalsko rozvolnilo velkou část opatření a další země s vysokou proočkovaností bedlivě pozorují, jak bude tato strategie fungovat, napsal americký deník.
Sobota byla ve Velké Británii rekordním dnem, co se týče obdržených posilujících dávek vakcíny proti covidu-19, uvedla tamní Národní zdravotní služba. Pro třetí dávku vakcíny si přišlo 325 tisíc lidí.
Zatímco labouristé tlačí na zpřísnění protiepidemických opatření a zavedení tak zvaného plánu B, ministr financí Rishi Sunak se nechal slyšet, že současná situace to nevyžaduje. Britský premiér Boris Johnson pak řekl, že vakcinace pomůže zemi překonat zimní období a vyvede ji z pandemie, aniž by byly zapotřebí lockdowny.
Británie za uplynulý týden zaznamenala nejvyšší počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem od července.
Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 už v Česku podle Radiožurnálu dostalo asi 150 dětí ve věku do 12 let. Lékaři vakcínu dětem podle rozhlasu nejčastěji podávají ze zdravotních důvodů, například po operacích nebo kvůli chronickým onemocněním. "Všechno je to off-label (mimo schválenou registraci), je to na odpovědnosti lékaře a rodičů. Není to schválené očkování," řekl Radiožurnálu mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.
Česko začalo očkovat proti koronaviru i děti mladší 12 let, přestože látka pro ně zatím není schválená. Informoval o tom Radiožurnálu, kterému to potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. Podle rezortu vakcínu dostaly hlavně děti se zdravotními potížemi. Podle české vakcinologické společnosti by ale měli lékaři počkat na rozhodnutí Evropské lékové agentury. Ta začala se schvalováním teprve tento týden.
Vláda zvažuje znovu projednat novelu, která by dávala policii možnost pokutovat porušení protiepidemických opatření přímo na místě. Normu už jednou odmítl Senát a poslanci neměli dostatek hlasů, aby veto přehlasovali. Senátoři zamítnutí novely zdůvodňovali tím, že je horní hranice pokuty neúměrně vysoká a vedla by k likvidaci firem a živnostníků, kteří se potýkají s dopady restrikcí.
Ministerstvo zdravotnictví vydává s platností od pondělí 25. října aktualizovaný cestovatelský semafor. Do červené kategorie zemí s vysokým rizikem nákazy se přesouvá Polsko, Kypr a Nizozemí.
Na základě dat z @ECDC_EU jsme aktualizovali seznam zemí podle míry rizika nákazy covid-19, účinný od pondělí 25. října. Do 🔴 červené kategorie se nově přesune Kypr, Nizozemsko a Polsko, 🟠 oranžové bude Lichtenštejnsko a 🟢 zelené naopak Španělsko.https://t.co/Xnwfafvi0Y pic.twitter.com/bPzCchosjh
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) October 24, 2021
V Rusku v sobotu přibylo dalších 1072 úmrtí spojených s nemocí covid-19, což je v zemi druhý nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Koronavirem se v první víkendový den nakazilo 35 660 lidí. Informoval o tom v neděli vládní krizový štáb.
V zemi se 146 miliony obyvatel jsou počty denních přírůstků infikovaných a zemřelých pacientů s covidem v posledních týdnech mimořádně vysoké. Od středy tři dny po sobě přitom rekordní údaje jak o nakažených, tak o zemřelých stoupaly. V pátek krizový štáb oznámil 1075 úmrtí a 37 678 nakažených.
Podle oficiálních statistik v nejrozlehlejší zemi světa se koronavirem k dnešku infikovalo více než 8,2 milionu lidí, přičemž nemoci od začátku pandemie podlehlo 230 600 pacientů. Ruské úřady kvůli zhoršující se epidemické situaci zpřísňují protikoronavirová opatření. Jedním z nich je na celonárodní úrovni zavedení týdenního pracovního volna, které schválil prezident Vladimir Putin.
Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 už v ČR dostalo podle Českého rozhlasu - Radiožurnálu také asi 150 dětí ve věku do 12 let, ačkoli pro ně ještě vakcína není schválena. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pondělí uvedla, že teprve začala posuzovat použití vakcíny od firem Pfizer a BioNTech u dětí ve věku pět až 11 let. Lékaři vakcínu dětem podle rozhlasu nejčastěji podávají ze zdravotních důvodů, například po operacích nebo kvůli chronickým onemocněním.
V současné době se podle agentury APA v Rakousku na jednotkách intenzivní péče léčí 220 pacientů s covidem-19. Za poslední týden rakouské zdravotnické úřady zaregistrovaly 20 408 nových případů nákazy koronavirem, což znamená sedmidenní incidenci 228,5 na 100 000 obyvatel. Předchozí týden byla incidence 152,5. Tempo očkování se v posledních měsících v Rakousku zpomalilo. Plně očkováno je nyní 62,2 procenta populace.
Neočkovaní lidé mohou být v Rakousku vystaveni novým restrikcím, jestliže se budou dál zvyšovat počty nakažených koronavirem. Upozornil na to rakouský kancléř Alexander Schallenberg s tím, že případné další restrikce se nebudou týkat očkovaných nebo lidí, kteří koronavirus prodělali.
Kancléř sdělil, že pokud počet pacientů s nemocí covid-19 na jednotkách intenzivní péče dosáhne 500, tedy čtvrtiny celkové kapacity JIP v zemi, bude vstup do podniků, jako jsou restaurace a hotely, umožněn jen těm, kdo jsou očkovaní nebo chorobu prodělali. Pokud počet překročí 600, má vláda v úmyslu omezit pohyb neočkovaných lidí. V tomto případě by jim bylo umožněno opustit domovy pouze z konkrétních důvodů.
Ačkoli počty nově nakažených se dostaly na úroveň z konce letošního března, kdy v Česku doznívala předchozí vlna epidemie, množství hospitalizovaných je několikanásobně nižší než v březnu. Zatímco nyní je v nemocnicích asi 850 lidí s covidem-19, 27. března bylo hospitalizovaných přes 7500. Ve vážném stavu byla tehdy téměř čtvrtina z nich, zatímco teď je v těžkém stavu 14 procent hospitalizovaných.
V sobotu přibylo v Česku 2751 případů nemoci covid-19, nejvíc za víkendový den od 27. března. Aktuální nárůst počtu nakažených byl skoro o 1600 případů vyšší než předchozí sobotu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Výrazně nyní přibývá také hospitalizovaných s covidem-19. Oproti předchozí sobotě stoupl jejich počet o dvě třetiny na 846, z toho 119 pacientů je ve vážném stavu. Za posledních sedm dní zemřelo 61 lidí s covidem-19, zatímco třeba za celé září bylo úmrtí 44.
Sedmidenní incidenční číslo v Německu poprvé od poloviny května překročilo hodnotu 100. Institut Roberta Kocha v neděli ráno uvedl, že počet nových případů koronavirové nákazy na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní je přesně 106,3. Za poslední den zdravotní úřady nahlásily 13 732 případů infekce, přičemž přesně před týdnem jich bylo 8682.
Británie za uplynulý týden zaznamenala nejvyšší počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem od července. Vyplývá to z dnes zveřejněných vládních statistik. Agentura Reuters v této souvislosti připomíná páteční tvrzení premiéra Borise Johnsona, že obnovení uzávěry neočekává.
Ve Spojeném království, které má zhruba 67 milionů obyvatel, se nákaza koronavirem za uplynulých sedm dní prokázala u 333 465 lidí, což je oproti předchozímu týdnu patnáctiprocentní nárůst. Zároveň jde o nejvyšší sedmidenní bilanci od 21. července.
Pandemie covidu-19 paralyzovala zdravotnický systém v Rumunsku. Všechna lůžka na odděleních intenzivní péče jsou zaplněná a další pacienti musí čekat. Desítky lidí v kritickém stavu již byly přesunuty do nemocnic v Maďarsku a Polsku, informuje server BBC. Od pondělí Rumunsko zpřísní opatření proti šíření koronaviru.
"Občas mám pocit, že se celá země stala resuscitačním oddělením," uvedl Dorel Sandesc, šéf oddělení intenzivní péče v temešvárské nemocnici. "Je to selhání státu na všech úrovních. Jsme svědky jakéhosi druhu národní slepoty, která je způsobená nedostatkem vzdělání, nedostatkem civilizace," dodal.
Zájem o očkování proti covidu-19 začal po útlumu v posledních měsících zhruba od poloviny října opět stoupat, za týden přibylo podaných dávek o více než 60 procent. Roste především počet aplikací posilující třetí dávky, ale za týden zhruba o třetinu přibylo také lidí, kteří se rozhodli očkovaní zahájit.
Výběr rekordních čísel kolem výskytu covidu-19 v Česku:
416 333 (6. dubna 2021) - rekordní počet testů provedených v jeden den (z toho 25 682 PCR a 390 651 antigenních)
159 470 (14. března 2021) - rekordní počet nemocných
121 757 (10. června 2021) - rekordní počet podaných dávek vakcín proti covidu
17 775 (6. ledna 2021) - rekordní počet lidí s nově prokázanou nákazou
9509 (15. března 2021) - rekordní počet hospitalizovaných
2062 (16. března 2021) - rekordní počet hospitalizovaných v těžkém stavu
261 (3. listopadu 2020) - rekordní počet zemřelých, nakažených covidem
50,37 procenta (29. prosince 2020) - rekordní podíl pozitivních testů
1,96 (23. října 2021) - rekordní hodnota reprodukčního čísla, které ukazuje rychlost šíření covidu
Počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc lidí:
Kraj | Případů na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní |
Moravskoslezský | 275 |
Olomoucký | 265 |
Jihočeský | 255 |
Jihomoravský | 205 |
Praha | 203 |
Plzeňský | 193 |
Zlínský | 163 |
Středočeský | 155 |
Vysočina | 131 |
Pardubický | 130 |
Ústecký | 79 |
Liberecký | 77 |
Karlovarský | 64 |
Královéhradecký | 62 |
Zdroj: ministerstvo zdravotnictví
Reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření nemoci covid-19, dnes znovu překonalo rekord od začátku loňského října. Z páteční hodnoty 1,79 stouplo na 1,96. Vyplývá to z tiskové zprávy ministerstva zdravotnictví a dat na webu úřadu. Reprodukční číslo je nyní nejvyšší nejméně od 1. října 2020. Hodnoty za dny před tímto datem nejsou na webu ministerstva uvedeny.
V Rusku přibývají denní rekordní počty nakažených koronavirem i počty úmrtí. V pátek úřady registrovaly 37 678 infikovaných a 1075 obětí.
Za pátek bylo v ČR očkováno proti covidu-19 přes 29 800 lidí, zhruba dvakrát více než před týdnem. Je to nejvíc očkovaných za den od 27. srpna.
Česká republika má za uplynulé dva týdny 228 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100 tisíc obyvatel (před týdnem 127 případů) a je nyní na třetím místě mezi sousedními zeměmi; před týdnem byla čtvrtá. Nejhůře je na tom ze sousedních zemí stále Slovensko.
Země | Počet případů za uplynulých 14 dní na 100 tisíc obyvatel | Celkový počet případů za uplynulých 14 dní (zaokrouhleno) |
Slovensko | 497 | 27 100 |
Rakousko | 373 | 33 300 |
ČR | 228 | 24 400 |
Německo | 166 | 138 200 |
Polsko | 114 | 43 300 |
Zdroj: nakit.cz/koronadata; výpočet ČTK
V pátek přibylo v ČR 4224 nakažených koronavirem, nejvíce od 13. dubna. Nárůst počtu případů byl opět více než dvakrát vyšší než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Skokově oproti předešlému pátku vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem-19, a to o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem-19 bylo jen za posledních sedm dní zaznamenáno 62, což je o 18 zemřelých více než za celé září.
Vědci z amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dali v pátek najevo přesvědčení, že pravděpodobné přínosy podání vakcíny Pfizer/BioNTech proti nemoci covid-19 dětem ve věku pět až 11 let jednoznačně převyšují rizika vzácných případů zánětlivého onemocnění srdce. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
V některých nemocnicích muselo být v posledních týdnech přijato více dětí kvůli respiračním virózám. Nápor pociťují i některé lékařské pohotovostní služby. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se zvýšily hospitalizace kojenců především v důsledku takzvané bronchiolitidy, tedy virového zánětu nejmenších průdušek. Pro malé děti může být toto onemocnění nebezpečné. Uvedl to ústav v poslední zprávě o průběhu chřipkové sezony.
Sedmidenní incidence, tedy průměrný počet nakažených nemocí covid-19 na 100 tisíc obyvatel za poslední týden, v Německu poprvé od poloviny května stoupla na hodnotu 100. Před týdnem činila 70,8 a o den dříve 95,1. Za posledních 24 hodin bylo odhaleno v Německu 15 145 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem jich země registrovala 10 949. Informovala o tom v sobotu agentura DPA s odkazem na data Institutu Roberta Kocha (RKI).
Tunisko zavádí pro obyvatele i zahraniční návštěvníky povinnost být očkován proti covidu-19 při vstupu do některých budov. Mimo jiné bude očkovací průkaz vyžadován při vstupu do kaváren, restaurací, hotelů a turistických zařízení, uvádí se v prezidentském dekretu.
Lidé bez očkování nesmí do práce. Očkovací průkaz bude nutný také pro cesty do zahraničí. Úřady musí vydat průkaz každému, kdo se nechá očkovat. Zahraničním turistům bude vydán při příjezdu po předložení potvrzení o očkování.
Covid v Česku v aktuálních číslech:
Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledního týdne najdete v předchozí reportáži: