Od pátku do neděle mohou extrémní srážky na některých místech Česka způsobit povodně. Ohrožena je hlavně východní polovina země, kde situace může být podle meteorologů podobná jako při velkých povodních v letech 1997 a 2002. Bleskové povodně se ale mohou objevit i v místech, kde obvykle nebývají. Aktuálně.cz shrnuje nejdůležitější zásady, co v případě povodní dělat.
Jak se připravit před povodní?
- Zjistěte, zda se váš pozemek nachází v záplavovém území či místě ohroženém povodní. Informace může poskytnout například obecní úřad.
- Pokud se nacházíte na ohroženém místě, je možné, že vás čeká evakuace. Tu mohou nařídit hasiči, starosta, hejtman či například zaměstnavatel pro svůj objekt. Obecní či městské úřady v případě ohrožení také většinou zřizují krizové linky.
- Důležité je mít materiál, kterým lze utěsnit dveře, sklepní okna a další vstupy, kterými se dovnitř může dostat voda. Pomoci mohou pytle s pískem, ucpávky kanalizace či desky. Utěsněte i kanalizaci a odpad v nižších patrech budovy. "Zajistěte, aby neupevněný materiál, ploty, boudy a další překážky nebránily volnému průtoku vody a nevytvářely druhotné hrázky a ucpávky vodního toku," uvádí hasiči.
- Sledujte aktuální zprávy, předpověď počasí či například obecní rozhlas. Před záplavami vás krom sdělovacích prostředků mohou varovat i siréna, která bude znít kolísavým tónem po dobu 140 sekund, doplněná u elektronických sirén tísňovou informací.
Které věci si připravit, pokud začne hladina stoupat
- Nutná je zásoba jídla a hlavně pitné vody. Připravte si svítilnu, náhradní baterie a rozhlasový přijímač.
- Cenné věci ze sklepa přesuňte do vyšších pater a zajistěte ty, které by mohla povodeň odnést. Stejně tak je důležité zajistit, aby voda nevzala nebezpečné látky, například hořlaviny či jiné toxické kapaliny. Uložte je do uzavřených nádob a zajistěte, nebo je bezpečně zlikvidujte.
- Auto přeparkujte do vyšších míst, kam povodeň nedosáhne, a připravte ho na jízdu.
- Připravte si evakuační zavazadlo.
- Pokud máte hospodářská či domácí zvířata, připravte je na evakuaci. "Obzvláště v případě koček doporučujeme zvíře držet po dobu trvání výstrahy doma a dostatečně pod kontrolou, tak, aby bylo možné je během několika okamžiků umístit do přepravky a obydlí urychleně opustit," uvádí hasiči. Drobné zvířectvo je podle nich vhodné preventivně umístit ke známým, u kterých nebezpečí nehrozí.
- V případě hospodářských zvířat může vlastník o pomoc požádat samosprávu. "Pokud vlastník zvířat není schopen je evakuovat včas, je lepší zvířata vypustit z chovatelských objektů, aby sama mohla před povodní uniknout," upozorňují hasiči.
Jak připravit evakuační zavazadlo
- Posloužit může obyčejný kufr či taška. Hasiči připomínají, že je nezbytné ho označit jménem a adresou.
- Mělo by obsahovat jídlo a pití na dva až tři dny. Ideální jsou konzervy a trvanlivé potraviny. K tomu můžete přibalit i další předměty jako nůž, nádobí či hrnky.
- Nezapomeňte své léky a hygienické potřeby.
- Připravte si nezbytné dokumenty jako občanský průkaz a další osobní doklady či pojistné smlouvy.
- Zabalte si hotovost i platební karty, cennosti, mobilní telefon s nabíječkou. Hasiči doporučují mít i přenosné rádio s náhradními bateriemi. Například pražský magistrát pak doporučuje jmenný seznam s kontakty na blízké osoby a děti opatřit cedulkou na krk se jménem, adresou a kontaktem.
- Sbalte si i rezervní oblečení. Myslete na to, že bude pršet, je tak dobré přibalit i pláštěnku či nepromokavé svršky. Vezměte si také holínky.
- Hasiči doporučují přibalit i přenosnou svítilnu, powerbanku, zápalky či zapalovač a kapesní nůž.
Co dělat, pokud hrozí zaplavení vašeho obydlí, či při evakuaci
- Zásadní je zachovat klid, nepanikařte a řiďte se pokyny záchranářů, hasičů či policie. Pomáhejte svým sousedům.
- Evakuovat se můžete i s domácími mazlíčky. "Limitující jsou ale schopnosti jednotlivého člověka, tedy kolik zvířat při evakuaci bezpečně zvládne přepravit. Pokud to lze, doporučujeme použít k jejich přenosu přepravky nebo přenosné klece, psy opatřit obojkem a vodítkem, nezapomenout náhubek," připomínají hasiči.
- "Pamatujte, že povodňový orgán obce ve svých územních obvodech organizuje, řídí, koordinuje a ukládá opatření na ochranu před povodněmi a v případě potřeby může i od vás požadovat osobní a věcnou pomoc," připomínají hasiči. A připomínají, že v případě zaplavování domu, kdy už nezvládáte svou ochranu vlastní silou a prostředky, včas požádejte o pomoc povodňový orgán obce.
- Pokud se začne zaplavovat váš dům, vypněte přívod elektrického proudu, uzavřete hlavní přívod plynu a vody. Totéž udělejte, pokud vás evakuují. Vypněte i elektrické spotřebiče.
- Přesuňte své věci jako oblečení a nábytek do vyšších pater domu.
- Zamkněte všechny vstupy do domu, zavřete okna a řekněte sousedům, že dům opouštíte.
- Než odejdete, dejte na dveře oznámení, kdo, kdy a kam se evakuoval, případně kde jsou vaše hospodářská zvířata.
Co dělat, až záplava opadne
- Hasiči radí si nechat zkontrolovat stav obydlí - statiku, rozvody energií i kanalizaci. Voda také může kontaminovat potraviny. Raději je tak zlikvidujte, pokud se dostaly do kontaktu s vodou.
- Obecní úřad může po povodni poskytovat humanitární pomoc. Kontaktujte také pojišťovnu a zdokumentujte škody.
- Nepijte vodu z místních zdrojů, jako jsou například studny, dokud ji nezkontroluje odborník.
Video: Meteorologové varují před extrémními srážkami. Ministr svolal mimořádný brífink (11. 9. 2024)
"Situace může být podobná jako při povodních v roce 1997 a 2002," řekl ministr Hladík k výstrahám | Video: ČTK