Co Babiš nabídne Zemanovi za konec Staňka? Může jít o šéfa BIS i dostavbu Dukovan

Radek Dragoun Kateřina Frouzová Radek Dragoun, Kateřina Frouzová
11. 7. 2019 5:30
Premiér Andrej Babiš se ve čtvrtek odpoledne bude snažit přesvědčit prezidenta Miloše Zemana, aby vyhověl jeho návrhu a odvolal z funkce ministra kultury Antonína Staňka, jak požaduje koaliční ČSSD. Premiér odmítá spor řešit podáním kompetenční žaloby, kterou by se zabýval Ústavní soud, a chce s prezidentem dál vyjednávat. Přestože jsou oba považováni za spojence, v některých tématech zastávají odlišné postoje. Právě v těchto oblastech by pak mohl Babiš Zemanovi ustoupit, aby nakonec přece jen Staňka z funkce ministra odvolal. Podívejte se v grafice Aktuálně.cz, co by mohlo být předmětem vyjednávání.
Foto: Reuters

Ambasáda v Jeruzalémě

Prezident Zeman je velkým zastáncem přestěhování českého velvyslanectví v Izraeli, na málokterém tématu mu záleží více. "Poselství mého srdce je přesun ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma," prohlásil před časem. Vláda je však v této otázce zdrženlivá. Premiér Babiš před časem uvedl, že přesun úřadu není na pořadu dne i vzhledem k zamrzlému mírovému dialogu Izraele s Palestinci.

Zeman již loni spolu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem otevřel v Jeruzalémě České centrum. Tehdy prezident prohlásil, že doufá, že jeho příští návštěva této země bude při příležitosti otevření české ambasády právě v Jeruzalémě. Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí však tento týden po setkání s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem prohlásil, že ho český protějšek ujistil, že otevření českého domu byla "jakási střední cesta" a další kroky česká vláda nechystá. 

"Mohu skálopevně ujistit ministra skoro-vdemisi Petříčka, že může ujišťovat, jak chce, ale nezmění nic. Pan prezident v žádném případě nepoleví v úsilí přesunout českou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma," reagoval na to Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.

Další zprávy