Co Babiš nabídne Zemanovi za konec Staňka? Může jít o šéfa BIS i dostavbu Dukovan

Radek Dragoun Kateřina Frouzová Radek Dragoun, Kateřina Frouzová
11. 7. 2019 5:30
Premiér Andrej Babiš se ve čtvrtek odpoledne bude snažit přesvědčit prezidenta Miloše Zemana, aby vyhověl jeho návrhu a odvolal z funkce ministra kultury Antonína Staňka, jak požaduje koaliční ČSSD. Premiér odmítá spor řešit podáním kompetenční žaloby, kterou by se zabýval Ústavní soud, a chce s prezidentem dál vyjednávat. Přestože jsou oba považováni za spojence, v některých tématech zastávají odlišné postoje. Právě v těchto oblastech by pak mohl Babiš Zemanovi ustoupit, aby nakonec přece jen Staňka z funkce ministra odvolal. Podívejte se v grafice Aktuálně.cz, co by mohlo být předmětem vyjednávání.
Foto: Reuters

Ambasáda v Jeruzalémě

Prezident Zeman je velkým zastáncem přestěhování českého velvyslanectví v Izraeli, na málokterém tématu mu záleží více. "Poselství mého srdce je přesun ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma," prohlásil před časem. Vláda je však v této otázce zdrženlivá. Premiér Babiš před časem uvedl, že přesun úřadu není na pořadu dne i vzhledem k zamrzlému mírovému dialogu Izraele s Palestinci.

Zeman již loni spolu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem otevřel v Jeruzalémě České centrum. Tehdy prezident prohlásil, že doufá, že jeho příští návštěva této země bude při příležitosti otevření české ambasády právě v Jeruzalémě. Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí však tento týden po setkání s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem prohlásil, že ho český protějšek ujistil, že otevření českého domu byla "jakási střední cesta" a další kroky česká vláda nechystá. 

"Mohu skálopevně ujistit ministra skoro-vdemisi Petříčka, že může ujišťovat, jak chce, ale nezmění nic. Pan prezident v žádném případě nepoleví v úsilí přesunout českou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma," reagoval na to Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Parahokejisté prohráli ve čtvrtfinále MS s Ruskem a čeká je zápas o Peking

Čeští parahokejisté prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa v Ostravě 0:7 s Ruskem a ani ve čtvrtém duelu na domácím turnaji tak neskórovali. Svěřence trenéra Jiřího Břízy ještě čeká páteční zápas o páté místo, jeho vítěz si zajistí účast na paralympijských hrách v Pekingu. Soupeřem Čechů bude poražený z dnešního druhého čtvrtfinále Norsko - Korea.

Domácí parahokejisté v utkání s ruskými favority prohrávali 0:4 už po první třetině a ve zbytku zápasu marně usilovali o vstřelení své první branky na turnaji. "Venca Hečko to tam mohl šoupnout při dorážce. Na druhou stranu budeme mít větší touhu to udělat v zápase, který nás posune do Pekingu. Nemám chlapům co vytknout a věřím, že potěšíme sebe i diváky a že tam postoupíme," řekl České televizi reprezentační trenér Bříza, jehož svěřenci mají zatím na MS skóre 0:23.

před 11 minutami

České dráhy odkoupily od PPF zbývající podíl v ČD-Telematika

České dráhy odkoupily od investiční skupiny PPF zbývající 29procentní podíl ve firmě ČD-Telematika. Obě společnosti ve středu transakci definitivně stvrdily podpisem kupní smlouvy. Dráhy se tak staly jediným akcionářem firmy, uvedl ve středu státní dopravce. Hodnotu transakce společnost neuvedla, podle ní vychází ze znaleckých posudků.

ČD-Telematika nabízí ICT služby státním i soukromým organizacím, zejména internetové, datové a telekomunikační služby. Firma působí také v dopravě, kde spolupracuje s Českými drahami na vybavení vlaků bezpečnostními technologiemi. Firma zaměstnává přes 500 lidí, loni zaznamenala zisk před zdaněním 66,9 milionu korun, což je meziročně o 6,6 milionu méně. Zhruba o 20 milionů klesly společnosti i tržby na 1,67 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy