Co Babiš nabídne Zemanovi za konec Staňka? Může jít o šéfa BIS i dostavbu Dukovan

Radek Dragoun Kateřina Frouzová Radek Dragoun, Kateřina Frouzová
11. 7. 2019 5:30
Premiér Andrej Babiš se ve čtvrtek odpoledne bude snažit přesvědčit prezidenta Miloše Zemana, aby vyhověl jeho návrhu a odvolal z funkce ministra kultury Antonína Staňka, jak požaduje koaliční ČSSD. Premiér odmítá spor řešit podáním kompetenční žaloby, kterou by se zabýval Ústavní soud, a chce s prezidentem dál vyjednávat. Přestože jsou oba považováni za spojence, v některých tématech zastávají odlišné postoje. Právě v těchto oblastech by pak mohl Babiš Zemanovi ustoupit, aby nakonec přece jen Staňka z funkce ministra odvolal. Podívejte se v grafice Aktuálně.cz, co by mohlo být předmětem vyjednávání.
Foto: Reuters

Ambasáda v Jeruzalémě

Prezident Zeman je velkým zastáncem přestěhování českého velvyslanectví v Izraeli, na málokterém tématu mu záleží více. "Poselství mého srdce je přesun ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma," prohlásil před časem. Vláda je však v této otázce zdrženlivá. Premiér Babiš před časem uvedl, že přesun úřadu není na pořadu dne i vzhledem k zamrzlému mírovému dialogu Izraele s Palestinci.

Zeman již loni spolu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem otevřel v Jeruzalémě České centrum. Tehdy prezident prohlásil, že doufá, že jeho příští návštěva této země bude při příležitosti otevření české ambasády právě v Jeruzalémě. Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí však tento týden po setkání s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem prohlásil, že ho český protějšek ujistil, že otevření českého domu byla "jakási střední cesta" a další kroky česká vláda nechystá. 

"Mohu skálopevně ujistit ministra skoro-vdemisi Petříčka, že může ujišťovat, jak chce, ale nezmění nic. Pan prezident v žádném případě nepoleví v úsilí přesunout českou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma," reagoval na to Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy