Co Babiš nabídne Zemanovi za konec Staňka? Může jít o šéfa BIS i dostavbu Dukovan

Radek Dragoun Kateřina Frouzová Radek Dragoun, Kateřina Frouzová
11. 7. 2019 5:30
Premiér Andrej Babiš se ve čtvrtek odpoledne bude snažit přesvědčit prezidenta Miloše Zemana, aby vyhověl jeho návrhu a odvolal z funkce ministra kultury Antonína Staňka, jak požaduje koaliční ČSSD. Premiér odmítá spor řešit podáním kompetenční žaloby, kterou by se zabýval Ústavní soud, a chce s prezidentem dál vyjednávat. Přestože jsou oba považováni za spojence, v některých tématech zastávají odlišné postoje. Právě v těchto oblastech by pak mohl Babiš Zemanovi ustoupit, aby nakonec přece jen Staňka z funkce ministra odvolal. Podívejte se v grafice Aktuálně.cz, co by mohlo být předmětem vyjednávání.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Zákon o prověřování zahraničních investic

Prezident Zeman je dlouhodobě odpůrcem ekonomických sankcí, které Evropská unie uvalila na Rusko jako reakci na okupaci ukrajinského Krymu. Zeman tvrdí, že sankce poškozují obě strany a k ničemu nevedou. Ačkoliv premiér Babiš rovněž několikrát pochyboval o smyslu sankcí, podporovat jejich zrušení nechce. 

Ministerstvo průmyslu navíc momentálně připravuje zákon o prověřování zahraničních investic. To by znamenalo, že u investic do nejcitlivějších oblastí bude nutný souhlas státu. Ten by posuzoval, zdali investoři nemají v Česku také další zájmy, které by mohly ohrozit bezpečnost země. 

Zeman přitom příznivcem tohoto zákona není. "Pan prezident je dlouhodobě odpůrcem ekonomických restrikcí typu sankcí, celních válek nebo omezování investiční aktivity," řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. 

 

Právě se děje

Další zprávy