Co Babiš nabídne Zemanovi za konec Staňka? Může jít o šéfa BIS i dostavbu Dukovan

Radek Dragoun Kateřina Frouzová Radek Dragoun, Kateřina Frouzová
11. 7. 2019 5:30
Premiér Andrej Babiš se ve čtvrtek odpoledne bude snažit přesvědčit prezidenta Miloše Zemana, aby vyhověl jeho návrhu a odvolal z funkce ministra kultury Antonína Staňka, jak požaduje koaliční ČSSD. Premiér odmítá spor řešit podáním kompetenční žaloby, kterou by se zabýval Ústavní soud, a chce s prezidentem dál vyjednávat. Přestože jsou oba považováni za spojence, v některých tématech zastávají odlišné postoje. Právě v těchto oblastech by pak mohl Babiš Zemanovi ustoupit, aby nakonec přece jen Staňka z funkce ministra odvolal. Podívejte se v grafice Aktuálně.cz, co by mohlo být předmětem vyjednávání.
Ředitel BIS Michal Koudelka.
Ředitel BIS Michal Koudelka. | Foto: ČTK

Šéf BIS Michal Koudelka

Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka nepatří mezi prezidentovy oblíbence. Zeman ho dlouhodobě kritizuje a opakovaně o něm tvrdí, že není člověkem na svém místě. Výroční zprávu civilní kontrarozvědky, ve které tajná služba znovu varovala před působením ruských a čínských agentů, označil za "plácání", příslušníky tajné služby pak za "čučkaře". 

Kvůli Zemanovi zůstává Koudelka stále pouze plukovníkem, ačkoliv stojí v čele tajné služby. Jeho povýšení do hodnosti generála již navrhovala vláda Bohuslava Sobotky a následně i dvakrát Babišova vláda. Prezident však ani jednou návrhu nevyhověl.

Kabinet přitom povýšení zdůvodňoval tím, že Koudelka má vysoké profesní i osobní kvality a že civilní kontrarozvědka pod ním dosahuje velmi dobrých výsledků. O tom koneckonců vypovídá i to, že si šéf BIS při návštěvě premiéra Babiše ve Spojených státech převzal v sídle americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) ocenění za zahraniční spolupráci. 

Ředitele BIS jmenuje a odvolává vláda. 

 

Právě se děje

Další zprávy