Co Babiš nabídne Zemanovi za konec Staňka? Může jít o šéfa BIS i dostavbu Dukovan

Radek Dragoun Kateřina Frouzová Radek Dragoun, Kateřina Frouzová
11. 7. 2019 5:30
Premiér Andrej Babiš se ve čtvrtek odpoledne bude snažit přesvědčit prezidenta Miloše Zemana, aby vyhověl jeho návrhu a odvolal z funkce ministra kultury Antonína Staňka, jak požaduje koaliční ČSSD. Premiér odmítá spor řešit podáním kompetenční žaloby, kterou by se zabýval Ústavní soud, a chce s prezidentem dál vyjednávat. Přestože jsou oba považováni za spojence, v některých tématech zastávají odlišné postoje. Právě v těchto oblastech by pak mohl Babiš Zemanovi ustoupit, aby nakonec přece jen Staňka z funkce ministra odvolal. Podívejte se v grafice Aktuálně.cz, co by mohlo být předmětem vyjednávání.
Foto: Reuters

Ambasáda v Jeruzalémě

Prezident Zeman je velkým zastáncem přestěhování českého velvyslanectví v Izraeli, na málokterém tématu mu záleží více. "Poselství mého srdce je přesun ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma," prohlásil před časem. Vláda je však v této otázce zdrženlivá. Premiér Babiš před časem uvedl, že přesun úřadu není na pořadu dne i vzhledem k zamrzlému mírovému dialogu Izraele s Palestinci.

Zeman již loni spolu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem otevřel v Jeruzalémě České centrum. Tehdy prezident prohlásil, že doufá, že jeho příští návštěva této země bude při příležitosti otevření české ambasády právě v Jeruzalémě. Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí však tento týden po setkání s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem prohlásil, že ho český protějšek ujistil, že otevření českého domu byla "jakási střední cesta" a další kroky česká vláda nechystá. 

"Mohu skálopevně ujistit ministra skoro-vdemisi Petříčka, že může ujišťovat, jak chce, ale nezmění nic. Pan prezident v žádném případě nepoleví v úsilí přesunout českou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma," reagoval na to Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. 

 

Právě se děje

před 52 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy