Co Babiš nabídne Zemanovi za konec Staňka? Může jít o šéfa BIS i dostavbu Dukovan

Radek Dragoun Kateřina Frouzová Radek Dragoun, Kateřina Frouzová
11. 7. 2019 5:30
Premiér Andrej Babiš se ve čtvrtek odpoledne bude snažit přesvědčit prezidenta Miloše Zemana, aby vyhověl jeho návrhu a odvolal z funkce ministra kultury Antonína Staňka, jak požaduje koaliční ČSSD. Premiér odmítá spor řešit podáním kompetenční žaloby, kterou by se zabýval Ústavní soud, a chce s prezidentem dál vyjednávat. Přestože jsou oba považováni za spojence, v některých tématech zastávají odlišné postoje. Právě v těchto oblastech by pak mohl Babiš Zemanovi ustoupit, aby nakonec přece jen Staňka z funkce ministra odvolal. Podívejte se v grafice Aktuálně.cz, co by mohlo být předmětem vyjednávání.
Čínská technologická společnost Huawei se objevuje na několika sankčních seznamech západních spojenců.
Čínská technologická společnost Huawei se objevuje na několika sankčních seznamech západních spojenců. | Foto: Reuters

Huawei a 5G sítě

Podobně kritický jako k šéfovi BIS Koudelkovi je Zeman také k řediteli Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Dušanu Navrátilovi, kterého rovněž jmenuje a odvolává vláda.

Zeman se k Navrátilovi vyjadřoval kriticky poté, co úřad loni v prosinci vydal varování před čínskými firmami Huawei a ZTE. Zdůvodňoval to mimo jiné tím, že tamní zákony po soukromých společnostech vyžadují součinnost při zpravodajských aktivitách. Firmy tak musí stát pro účely špionáže pustit i do svých systémů, což může pro Česko představovat hrozbu.

Zeman toto varování kritizoval a označil ho za snahu o zviditelnění kyberúřadu. Podle něj se jedná jen o nepodložená obvinění ze špionáže, která mají bránit rovnému přístupu firem na trh. 

Huawei patří k hlavním výrobcům infrastruktury takzvaných 5G sítí, které díky své rychlosti umožní provoz nejmodernějších technologií včetně autonomních vozidel. Vydané varování by mohlo snahu firmy Huawei podílet se na budování 5G sítí v Česku komplikovat.

 

Právě se děje

Další zprávy