Praha/Milovice – Majitel prosperující firmy IRE na zařízení interiérů či výstavních expozic Petr Kotvas se počátkem roku 2007 rozhodl razantně rozšířit své podnikání: koupil a za dvacet milionů korun opravil vybydlený areál po sovětské armádě v Milovicích na Nymbursku.
Vzápětí však zjistil, že prohloupil a na rekonstrukci mohl získat evropské dotace. Pokusil se proto o podvod a finanční podporu žádal dodatečně. Úřadům přitom zalhal a tvrdil, že továrnu teprve staví.
Všechno ale prasklo a Kotvase spolu s dalšími šesti společníky potrestal Městský soud v Praze.
Za dotační podvod a poškození finančních zájmů EU nepravomocně rozdal Kotvasovi a dalším pěti lidem tříleté podmínky. Do vězení má jít jen podnikatel Petr Matoušek - majitel firmy, která měla naoko továrnu stavět. Soud mu vyměřil šestiletý trest.
Kotvas musí vrátit dodatečně vylákané dvanáctimilionové dotace a společně s dalšími odsouzenými zaplatit dohromady pokutu 4,5 milionu korun - jinak si nyní podmíněný trest budou muset odsedět.
Soutěž naoko
Na případ narazili detektivové vlastně náhodou, při jiném vyšetřování. "Vyplynul z odposlechů v úplně jiné kauze," uvedl státní zástupce Drahomír Dráb, který je přesvědčen, že tento případ není ojedinělý. "Úřady vůbec nezvládají kontrolu projektů," říká.
Vše začalo v září 2008, kdy Kotvas jménem IRE předložil ministerstvu průmyslu a obchodu žádost o poskytnutí dotace na rekonstrukci vybydleného objektu v Milovicích, kde hodlal zřídit svoje podnikatelské zázemí. Podle dotačních podmínek pak také vypsal veřejnou zakázku na rekonstrukci.
Jenže v té době už byl nový podnik hotový. Rekonstrukce milovického areálu proběhla již v letech 2007 až 2008. "V době podání uvedené žádosti byl objekt zrekonstruován, jeho využití bylo plně funkční a probíhal v něm řádný provoz," uvedl žalobce Drahomír Dráb.
Souhlasil i soudce Jiří Říha. "Bylo jednoznačně prokázáno, že práce probíhaly v předchozím období," uvedl.
I soutěž na dodavatele byla podle žalobce vypsaná naoko – Kotvas prý nastavil tak přísná kritéria, aby se nikdo nepřihlásil. Teprve dodatečně firma podmínky zmírnila, aby do hry pustila dohodnutou společnost, která měla formálně rekonstrukci provést.
"Původní podmínky uvedené v zadávací dokumentaci měly minimalizovat počet uchazečů, přihlásil se předem domluvený uchazeč, obviněný Petr Matoušek, který by jinak prvně uvedené podmínky nesplňoval," uvedl žalobce.
Vězení natvrdo by ničemu neprospělo
Jako jediný má jít za mříže Matoušek. Přitížilo mu, že už byl v podobné kauze odsouzen. Před dvěma lety dostal pět let za to, že spolu se starosty některých severočeských obcí nadhodnocovali škody po povodních (a některé škody si i vymysleli), aby vylákali od státu desítky milionů na dotacích.
Soudce Říha mu tak původní trest o rok prodloužil. Právě odposlechy Matouškova telefonu v uvedené kauze dovedly policii ke Kotvasovi a spol.
Zbylá šestice včetně Kotvase dostala tříletý podmíněný trest s odkladem na maximálně možných pět let. "Neprospělo by ničím, pokud bych ukládal nepodmíněný trest," odůvodnil soudce Říha, který ale každému odsouzenému přidal i peněžitý trest.
Kotvas tak kromě vrácení již vylákaných dvanácti dotačních milionů korun bude muset zaplatit dvoumilionovou pokutu. Soud mu povolil splácet ji po částkách padesát tisíc korun měsíčně. Pokud nezaplatí, bude si muset odsedět ve vězení čtyři roky.
Přiznal se jediný
Vysoké tresty dostali i další dva spoluorganizátoři, kteří se podíleli na předkládání podvodných žádostí či podepisovali faktury za fiktivní práce. Radek Hořeňovský musí zaplatit milionovou pokutu, Janu Kabátníkovi pak soud nechal propadnout pozemky v hodnotě zhruba dvou milionů korun.
Dvousettisícový trest dostal také znalec Jiří Formánek, který vyhotovil nepravdivý posudek. Ten současně nesmí deset let působit jako soudní znalec.
Statisícové peněžité tresty navrch pak dostali dva podnikatelé Michal Bayer a Vladimír Čapek, kteří jako subdodavatelé vystavovali faktury za fiktivní práce a peníze pak posílali přes Kabátníka zpět IRE.
"Kromě Čapka se nikdo nedoznal, ani nelitoval a nepokusil se nahradit škodu. Jedinou polehčující okolností bylo, že šlo většinou o netrestané," podotkl soudce Říha.
Rozsudek ještě není pravomocný, jak státní zástupce, tak všichni odsouzení si ponechali lhůtu na odvolání.