Obviněno 25 starostů. Bájili o povodních kvůli dotacím

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 2. 2013 21:20
Deště poškodily majetek obce, tvrdili starostové na Ústecku a dostali miliony
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS Libereckého kraje

Ústí nad Labem - Protikorupční policie obvinila 24 současných či bývalých starostů a jednoho místostarostu z Ústeckého kraje z neoprávněného čerpání dotací na odstranění škod po povodních.

Podle mluvčího Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslava Ibeheje policie obvinila ještě další dvě osoby.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) přidělilo na odstraňování povodňových škod v kraji celkem 300 milionů korun, asi 50 milionů Ústeckému kraji a 250 milionů si rozdělilo 40 obcí.

Obvinění podle kriminalistů v období od října 2009 do května 2010 po vzájemné dohodě neoprávněně získali peníze od ministerstva pro místní rozvoj.

V žádostech o dotace podle policie nepravdivě uvedli, že přívalové deště poškodily obecní majetek. Jednat se mělo například o nádrže, opěrné zdi či komunikace.

"Žádosti byly potvrzovány znaleckými posudky, které vypracovali zbylí dva obvinění, z nichž jeden navíc vyhotovil průvodní a technické zprávy, které se týkaly rozpočtových nákladů na opravu poškozeného obecního majetku," upřesnil Ibehej. Česká televize uvedla, že oba znalce dodala teplická firma ISA, která se s pomocí při sjednání dotace sama nabídla.

Podle kriminalistů ale majetek obce žádné přívalové deště ani jiná pohroma nepoškodily. Ministerstvu tak podle policie vznikla škoda ve výši asi 125 milionů korun. Mluvčí upřesnil, že podle závěrů kriminalistů navíc rozsah provedených prací neodpovídá vynaloženým finančním prostředkům.

"Starostové (či bývalí starostové) jsou stíháni pro trestný čin dotační podvod, někteří z nich i z trestného činu úvěrového podvodu a dále ze zneužití pravomoci úřední osoby. Další dvě osoby jsou obviněny z trestných činů dotační podvod a zneužití pravomoci úřední osoby ve formě pomoci. Jeden z těchto obviněných je navíc stíhán pro úvěrový podvod," vyjmenoval Ibehej.

Starostům a bývalým starostům hrozí až dvanáct let vězení. Dalším dvěma obviněným pak hrozí  až desetiletý trest. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě.

Ničivé povodně 2010: Takto je zachytili čtenáři

Protikorupční policie informovala o stíhání devíti starostů z Ústeckého a Středočeského kraje kvůli podezření z podvodů s dotacemi už v květnu 2011. "Nemyslím, že bychom měli co do činění s nějakým organizovaným gangem, starostové se nejspíš navzájem dokonce ani neznali. Spojují je ti dva ze stavební firmy, podnikatel a projektant," řekl tehdy mluvčí protikorupčního útvaru policie Roman Skřepek.

Policie tehdy nechtěla obce blíže specifikovat, jen uvedla, že obvinění jsou především z Ústeckého kraje a jde spíše o menší obce řádově se stovkami obyvatel. "Dvě obce jsou z okolí Kolína, zbylých sedm je z oblasti severně od Ústí nad Labem," dodal mluvčí. Média tehdy informovala, že šlo o Moldavu na Teplicku, Huntířov na Děčínsku a Ploskovice, Vlastislav a Liběšice na Litoměřicku.

Podle státního zástupce Jana Jakovce oba případy spojuje jeden obviněný, který ale není ve vedení žádné z obcí. "Jeden z těch lidí, který to pro jednotlivé starosty zajišťoval, již je pro podobnou věc stíhaný," řekl v pátek. Mezi oběma případy je podle něj souvislost.

MMR poskytlo Ústeckému kraji a obcím v regionu dotace na opravy povodňových škod vzniklých v roce 2009 více než 300 milionů korun. Největší část šla na opravy silnic II. a III. tříd ve správě Ústeckého kraje, celkem 51,4 milionu korun. Čtyři desítky obcí a měst na Děčínsku, Litoměřicku, Teplicku, Ústecku a Lounsku si rozdělily 250,3 milionu.

Nejvíc peněz šlo 13 obcím na Děčínsku (107,2 milionu), dále 17 obcím na Litoměřicku (80,8 milionu), osmi obcím na Teplicku (40,8 milionu), třem obcím na Ústecku (12,9 milionu) a jedné na Lounsku (8,6 milionu Kč).

Za neoprávněné čerpání dotací v Ústeckém kraji už loni potrestal krajský soud dvouletou podmínkou bývalého starostu Huntířova na Děčínsku Josefa Zárubu a na čtyři roky nepodmíněně podnikatele Petra Matouška, který byl podle soudu hlavním organizátorem podvodů, ten se ale na místě proti trestu odvolal. Obec dostala v roce 2007 neprávem dotaci 5,5 milionu korun na odstraňování povodňových škod. Starosta tvrdil, že obec v roce 2006 zasáhly silné deště, podle meteorologů ale v tu dobu příliš nepršelo. O povodních nevědělo ani zastupitelstvo.

 

Právě se děje

Další zprávy