Podívali jsme se pod ruce Okamurových poslanců. Jejich stopa je dlouhá. A Rusko je opravdový Přítel

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
30. 10. 2017 5:30
Řada poslanců Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury hledí spíše na východ. Často jsou na Facebooku fanoušky Vladimira Putina i extremistických spolků jako Českoslovenští vojáci v záloze. Někteří si vymysleli a šířili hoaxy a novináře označují za "prodejné prostitutky". Sestavili jsme přehled všech Okamurových poslanců.

Praha - Zatímco šéf Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura je notoricky známým politikem, o většině jeho poslanců doposud příliš slyšet nebylo. To však neznamená, že by za sebou nezanechali výraznou digitální stopu: někteří jsou členy podivných či přímo extremistických skupin na Facebooku. Pět poslanců se přihlásilo do diskusní skupiny Československých vojáků v záloze, které ministerstvo vnitra eviduje ve své zprávě o extremismu. Členové mají navíc kontakty s lidmi v separatistických republikách na východě Ukrajiny.

Čtyři poslanci SPD jsou ve skupině Přátelé Ruska v České republice, která mimo jiné brojila proti průjezdům amerických konvojů. Také vítala Noční vlky, ruské motorkáře, kteří jsou považováni za prodlouženou ruku ruské propagandy.

Čtyři poslanci jsou i součástí diskusní skupiny proruského spolku Hej, Občané! Jejich akcí se například účastnil pirátský kandidát Giuseppe Maiello. I proto ho před volbami strana vyměnila a přestal být jejich garantem pro oblast obrany.

Pět poslanců SPD patří do skupiny Chceme pryč z NATO a EU - Rusko je náš opravdový přítel. U té působil jako správce komunista Ladislav Kašuka, u kterého se prokázalo, že byl placen z ruských peněz, aby pořádal demonstrace proti EU i NATO.

Lídr kandidátky SPD v Plzeňském kraji.
Lídr kandidátky SPD v Plzeňském kraji. | Foto: Archiv Jany Levové

Jana Levová, Plzeňský kraj

Jako zastupitelka v Plzeňském kraji si v květnu 2016 vymyslela zprávu, že se u Plzně z vybouraného autobusu rozprchly desítky uprchlíků. Dodnes věří, že chybu neudělala. "Pojďme k faktům, které jsem viděla. Zaprvé, na přivaděči stál autobus. Zadruhé, v dálce sem přijíždělo blikající vozidlo zřejmě policie. Zatřetí, několik lidí přebíhalo čtyřproudovou silnici směrem do lesa, kteří byli snědé pleti a mohli připomínat uprchlíky," řekla minulý týden Levová Aktuálně.cz. Policie doteď žádné uprchlíky u nehody nenalezla.

Na Facebooku je členem těchto skupin:

 

Právě se děje

Další zprávy