Okamura nevyloučil boj o Hrad. Musíme mít českého prezidenta, zdůraznil

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 26. 10. 2017 14:14
Mezi prezidentské kandidáty může nakonec přibýt ještě předseda SPD Tomio Okamura. Svou kandidaturu na Hrad nevyloučil a chystá se rozhodnout v poslední možný okamžik, tedy 7. listopadu. "Chceme, aby byl prezidentem člověk, který prosazuje přímou demokracii, odmítá islám, odmítá přijímání migrantů v rámci současné migrační vlny a jakýchkoliv nelegálních migrantů," vyjmenovával Okamura jen některé z požadavků, které jeho hnutí na hlavu státu má.
Tomio Okamura. | Video: Radek Bartoníček

Praha - Šéf SPD Tomio Okamura sice nyní vyjednává hlavně o složení sněmovny a vlády, zároveň si ale nechává otevřené i dveře na Hrad. 

Ve čtvrtek dopoledne totiž nevyloučil, že bude kandidovat na prezidenta. Po konkrétním dotazu nejprve jmenoval, jaký by měl být prezident podle jeho představ, aby nakonec prohlásil: "Kdyby náhodou takový kandidát nebyl k 6. listopadu večer, tak my se k tomu budeme muset samozřejmě postavit."

Přímá demokracie, kritika migrace a odmítání islámu

Okamura ve čtvrtek jmenoval několik zásadních bodů, které podle něj nový prezident musí splňovat. "Chceme, aby byl prezidentem člověk, který prosazuje přímou demokracii, odmítá islám, odmítá přijímání migrantů v rámci současné migrační vlny a jakýchkoliv nelegálních migrantů," vyjmenovával Okamura.

Dále požaduje, aby prezident hájil české národní zájmy, a ne zájmy Bruselu, Ruska, USA nebo Číny. "Prostě to musí být český prezident," dodal šéf SPD.

"Kdyby tady nebyl žádný kandidát, u kterého jsou alespoň programové průsečíky v našich klíčových tématech, tak to bychom museli skutečně vážně zvážit," pokračoval Okamura.

Na dotaz, zda představě hnutí není blízký nynější prezident Miloš Zeman, Okamura odpověděl neurčitě. "U každého kandidáta bychom mohli najít třeba programové průsečíky. My to prostě vyhodnotíme. Bezesporu prezident Zeman je člověk, který se kriticky dívá na islám, kriticky se dívá na migraci, podporuje přímou demokracii, takže by to byl určitě jeden z kandidátů, který určité programové průsečíky má. Ale my se na všechny kandidáty musíme ještě podívat těsně předtím, než se uzavře možnost podávat kandidátky," řekl Okamura. 

Na přímý dotaz na vlastní kandidaturu odpověděl: "Nebudu ani vylučovat, ani potvrzovat, protože se nejdříve poradíme ve vedení hnutí."

Zeman pozval Okamuru na oběd 6. listopadu, kdy ho šéf SPD se svou volbou pravděpodobně seznámí. Pokud by se rozhodl kandidovat, získal by nynější prezident těžkého soupeře, protože mají podobné spektrum voličů.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy