Šéf pyrotechniků z Vrbětic: Osm nás stačí, pletli bychom se

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
10. 12. 2014 12:55
Plukovník Jiří Lačňák se svými sedmi kolegy od rána do večera pročesávají bývalý armádní areál u Vrbětic s muničními sklady. Posily od armády prý nepotřebují.
Stát bude muset zbylou munici soukromníkům zabavit, pokud ji firmy samy nepřepraví.
Stát bude muset zbylou munici soukromníkům zabavit, pokud ji firmy samy nepřepraví. | Foto: Policie ČR

Praha/Vrbětice - Na služebních cestách to leckdy bývá i o večerních mejdanech a zábavě s kolegy. Osmička policejních pyrotechniků, kteří už téměř dva měsíce pročesávají bývalý armádní areál u Vrbětic, však na jakýkoliv večírek nemůže ani pomyslet.

Jejich služební mise je jen a jen o práci. A také o spánku. Potřebují být svěží, když hledají a zneškodňují granáty a rakety rozmetané stovky metrů od vybuchlých dvou skladů s municí soukromé ostravské firmy Imex Group.

"Kdepak zábava. Nikdo na nic už po práci nemá náladu. Brzy ráno vstaneme a jdeme do terénu a kolem sedmé hodiny večer se vracíme. Každý je unavený a rád, že se navečeří a usne. Spánek je pro nás hodně důležitý," líčí šéf pyrotechnického týmu Jiří Lačňák.

Ubytovaní jsou nedaleko Vrbětic. "V dojezdové vzdálenosti," říká bez dalších detailů. Přesné místo odmítá prozradit. Stejně jako mnoho dalších věcí ze své práce. Zkrátka policejní taktika. Nepřítel prý nikdy nespí.

Nejnebezpečnější akce

Za jednadvacet let v policejní uniformě nezažil tenhle policejní plukovník nebezpečnější akci, než do které byl před necelými dvěma měsíci nasazen.

On i sedm jeho kolegů hledají nevybuchlou rozházenou munici mezi domy a v lesích bez zvláštních těžkých čtyřicetikilových ochranných obleků - chodí jen v kevlarové přilbě a v neprůstřelné vestě.

"Lépe se v tom pohybujeme. To je ochrana víceméně vůči střepinám. Ochranné obleky si bereme až ve chvíli, kdy něco objevíme a chceme munici zlikvidovat," říká Lačňák.

Sedm lidí plus on prý na průzkum terénu a pyrotechnickou práci bohatě stačí. Lačňák tak odmítá, že by byli potřeba další specialisté, které nabízela armáda. Policie ji o posílení nepožádala a zřejmě ani nepožádá. Podle Lačňáka to práci neurychlí. A víc pyrotechniků by se - zjednodušeně řečeno - jen mezi sebou pletlo. A není to ani bezpečné, aby do terénu vyrazil houf mužů.

"Není tu prostor pro to, aby se zde pohyboval větší počet osob. My sami tam vstupujeme v úplně minimalistickém počtu tak, abychom dodrželi zásady bezpečnosti," tvrdí Lačňák.

V areálu muničních skladů se najednou pohybuje maximálně sedm pyrotechniků najednou, to když prováděli průzkum a hledali munici po okolí. "Řekl bych, že standardní počet je zhruba čtyři osoby," dodává policejní expert.

Granát ve střeše

Nejzásadnější operaci zvládli Lačňákovi experti v sobotu. Vyjmuli uvízlý granát ze střechy jedné z hal. Ministr vnitra Milan Chovanec řekl, že pyrotechnici šli vstříc smrti.

Policisté totiž nejsou zvyklí sundávat trhaviny z výšky. " Běžně bývá munice na zemi, nebo v zemi," potvrzuje Jiří Lačňák.

Při zásahu navíc pracovala pětice pyrotechniků (jeden čekal v evakuačním vozidle v bezpečné zóně) prakticky bez jakékoli ochrany. Stejně jako při pohybu v terénu šli vyndat granát jen v přilbě a neprůstřelné vestě. Speciální pyrotechnická kombinéza, takzvaný EOD oblek, totiž poskytuje ochranu jen do určitého množství trhaviny a také do určité vzdálenosti od výbuchu.

"Vzhledem k tomu, že jsme s tím granátem pracovali napřímo, bylo vyloučené, že by nás mohl ochránit. Navíc ten oblek také omezuje v pohybu," popsal hlavní pyrotechnik.

Kdyby granát explodoval, nebyl by žádný oblek pyrotechnikům platný. "V případě výbuchu by pro nás byly následky fatální. Především pokud by se případně rozšířil požár do dalšího skladu s municí," dodal Lačňák.

A obavy? Při zásahu se prý nebál víc než obvykle. "Samozřejmě, riziko tam bylo poměrně značné, ale každá činnost s municí, která prošla výbuchem a nachází se v tomto areálu, je velmi nebezpečná," řekl pyrotechnik.

 

Právě se děje

Další zprávy