Chovanec: Šibenice k demokracii nepatří, policie měla konat

Domácí Domácí
Aktualizováno 2. 7. 2015 16:04
Ministr vnitra se ohradil vůči středeční demonstraci proti imigrantům. Někteří lidé nesli šibenice a vyzývali k likvidaci politiků.
Demonstrace proti imigrantům.
Demonstrace proti imigrantům. | Foto: Pavel Dobrovský

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požaduje od vedení policie vysvětlení, proč nezasáhla proti účastníkům středeční demonstrace proti islámu a migraci v centru Prahy, kteří nesli makety šibenic.

I policie si podle ministra musí uvědomit, že šibenice ani vyhrožování smrtí k demokracii nepatří. Zásah policie prověřuje odbor vnitřní kontroly.

Nošení šibenic na demonstrace je však podle policie novým prvkem, u kterého se musí posoudit, jak postupovat. to dnes sdělila mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

"Již v průběhu zásahu jsem se spojil s policií a požadoval po ní důsledné vyšetření zásahu a případné vyvození personálních postihů. Šibenice k demokracii nepatří, to si musí uvědomit i policie jako orgán demokratického státu," napsal Chovanec na Twitteru.

Policie podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana zatím nepřijala žádnou stížnost, která by se zásahu týkala. Na policejní služebně skončili čtyři lidé.

Aktivisté chtěli zabránit pochodu odpůrců kvót směrem k Úřadu vlády tím, že si jich zhruba deset sedlo na chodník do trasy pochodu. Policisté je podle Hulana vyzvali, aby toho nechali, protože mohou porušovat shromažďovací zákon. Tři lidé to odmítli.

Policisté je pak předvedli na služebnu kvůli přestupku. Při zákroku policisty údajně napadla devětadvacetiletá žena, která rovněž skončila na policejní stanici.

Nošení šibenic na demonstrace podle Macalíkové musí posoudit analyticko-legislativní odbor policie, který by měl vyřešit, jak v těchto případech postupovat.

Zásah a postupy police prověřuje také odbor vnitřní kontroly, který se zabývá mimo jiné kamerovými záznamy. "Výsledek prošetření postupu policie vedení sdělí do konce příštího týdne," sdělila Macalíková.

Politici kritizují policejní zákrok

"Obrázky z médií, kde policisté nechávají demonstranty s rasistickými hesly a šibenicemi bez povšimnutí a zasahují u levicových aktivistů, kteří pochodu bránili, působí hrozivě," komentovala to ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová.

Postup vlastních lidí by policie měla přezkoumat i podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. "Všichni slušní lidé by se měli postavit takovýmto snahám o fašizaci společnosti," uvedl Dienstbier.

Demonstrace proti imigraci, proti kvótám a za vystoupení z EU začala ve čtvrtek odpoledne na Václavském náměstí, zhruba sedm stovek demonstrantů se pak přesunulo k Úřadu vlády. Průvod vedl poslanec Tomio Okamura z hnutí Svoboda a přímá demokracie.

"Šibenice? Hesla uprchlíky do moře a vezmeme zákon do vlastních rukou? Copak tu chce Okamura Divoký západ? Vrchol populismu Okamury," odsoudil jeho účast lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka. Jeho stranický šéf, vicepremiér Pavel Bělobrádek, nechce událost komentovat, aby demonstrantům "nedělal reklamu".

Podobně se vyjádřil i ministr obrany Martin Stropnický. "Získávat politické body parazitováním na radikalizaci společnosti a přispívat k rozdmýchávání vášní je politicky laciné i nebezpečné. A lidsky je to ubohé," napsal v sms zprávě.

"Konkurenční" demonstrace

Od Okamury i středeční demonstrace se distancovali politici z jeho někdejší strany Úsvit přímé demokracie, kteří podpořili "konkurenční" úterní protest Bloku proti islámu. "Tohle kategoricky odsuzujeme. Je to pro nás nepřípustné, nechceme vyvolávat nenávist. Demonstrace je legitimní způsob vyjádření názoru, ale nesmí to jít za hranu. S Okamurou už nemáme nic společného," uvedl poslanec Úsvitu Marek Černoch.

Podle vicepremiéra Andreje Babiše se Okamura pouze snaží nahnat politické body poté, co se mu rozpadla strana. "Populistické honění politických bodů postavené na rasismu a nenávisti nic neřeší a je nebezpečné," uvedl Babiš. První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil dění na demonstraci za nechutné. Žádný politik, který se chce nazývat demokratickým, by se podle něj podobné akce účastnit neměl.

Předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga nepřekvapuje, že se najde pár lidí, kteří se vyjadřují ostudně. "Problém je, aby nenastala stejná situace jako v Dejvicích. Aby se z těch splašek z hajzlu nedostalo něco do čisté vody, aby se demokratické strany nenechaly nakazit," uvedl Schwarzenberg.

Účastníci vykřikovali hesla jako "Čechy Čechům", "My jsme národ" nebo "My jsme tady doma" a varovali před "hordami nadržených černochů". Někteří třímali  makety šibenic s nápisem "Za vlastizradu", které se prý dopustili někteří čeští politici.

Často mezi nimi zaznívalo zejména jméno premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který se minulý týden účastnil jednání Evropské rady o kvótách pro přijímání uprchlíků. "Sobotko, táhni", skandoval v jednu dobu dav.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Německé strany začaly formálně jednat o koalici, kancléře chtějí volit na Mikuláše

Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberálové (FDP) chtějí koaliční smlouvu o budoucí vládě vypracovat do konce listopadu, uvedli zástupci těchto politických uskupení. Ve čtvrtek formálně začínají koaliční vyjednávání. Volbu nového spolkového kancléře plánují v týdnu od 6. prosince.

Příští středu začnou fungovat pracovní skupiny zabývající se jednotlivými tématy. Současnou šéfku německé vlády Angelu Merkelovou má na tomto postu nahradit Olaf Scholz z SPD. Kancléře volí poslanci Spolkového sněmu (Bundestagu), potřebná je většina všech členů této komory parlamentu.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU s 24,1 procenta hlasů. Rozhodující slovo v dalším politickém vývoji připadlo dvěma menším stranám, FDP a Zeleným, které by byly schopné sestavit koalici jak se sociálními demokraty, tak s křesťanskými demokraty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy