Zastavte nenávistné demonstrace, žádá premiéra výzva

Domácí Domácí
3. 7. 2015 16:28
K výzvě, která brojí proti odpůrcům uprchlíků, už připojilo svůj podpis přes 5 tisíc lidí.
Demonstrace proti imigrantům
Demonstrace proti imigrantům | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Iniciativa Stop nenávisti sesbírala v uplynulých dnech přes pět tisíc podpisů k výzvě, která upozorňuje na šířící se vlnu nenávisti vůči uprchlíkům, které by Česko mělo přijmout.

Podle autorů výzvy se demonstrace v posledních týdnech zvrhávají v nenávistné pochody, propagující ideologii, která není slučitelná s demokracií nebo právním státem.

Očividným příkladem byla podle iniciativy vztyčená šibenice na středeční demonstraci na Václavském náměstí, která byla jasným vzkazem pro "vlastizrádce", kteří by se rozhodli zastat "nájezdníků z cizích zemí".

V textu výzvy se také upozorňuje, že na jednu stranu byl v minulém roce s velkou pompou vyznamenán sir Nicholas Winton, který z Československa zachránil několik stovek židovských dětí, ale na druhou se čeští představitelé otevřeně stavějí zády k uprchlíkům, nebo dokonce ignorují zjevné projevy xenofobie a vylučování.

Autoři proto doufají, že dojde k prošetření výhrůžek smrti "vlastizrádcům" na demonstraci v Praze. Zároveň deklarují ochotu podílet se na pomoci uprchlíkům.  

Podle autorů výzvy je nezbytně nutné, aby došlo ke školení policistů a úředníků státní správy, aby dokázali včas identifikovat projevy, které směřují k potlačování práv a svobod.

Výzvu podpořilo mnoho osobností českého společenského života jako například dokumentaristka Apolena Rychlíková, porodní asistentka Iva Königsmarková, spisovatelka Radka Denemarková nebo senátor Václav Láska.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Irská komise prošetřuje Facebook kvůli únikům osobních dat uživatelů

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v souvislosti s rozsáhlým únikem osobních údajů uživatelů. Komise oznámila, že zkoumá, zda firma neporušila pravidla Evropské unie na ochranu soukromí.

Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevily soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození.

DPC uvedla, že se v souvislosti s touto zprávou obrátila na firmu Facebook. Dodala, že na základě informací, které od ní získala, dospěla k názoru, že mohlo dojít k porušení pravidel EU na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation). DPC je v EU hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí podniku se nachází v Irsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na Euro po porážce v Polsku nepostoupili

Čeští futsalisté se na mistrovství Evropy v příštím roce neprobojovali. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v závěrečném šestém utkání kvalifikace prohráli v Polsku 5:8 a ve čtyřčlenné skupině obsadili nepostupové třetí místo.

Po domácí remíze 3:3 s Polskem z minulého týdne potřeboval český celek k přímému postupu na šampionát zvítězit. Hosté, kteří byli mírným favoritem, začali náporem a už ve třetí minutě otevřel skóre s pomocí tyče Janovský. Poláci třemi góly otočili stav, ale ještě do pauzy srovnali David Drozd s Koudelkou.

Na začátku druhé dvacetiminutovky Seidlerova přízemní střela překvapivě zapadla do sítě a Češi znovu vedli. Poté ale začal zářit polský střelec Leszczak, který během minuty obrátil skóre. V 37. minutě z penalty zkompletoval hattrick a hosté už na zvrat neměli. Leszczak se nakonec pár sekund před závěrečným hvizdem dočkal čtvrté branky v zápase.

Český tým si ve skupině připsal dvě kontumační výhry 5:0 nad Norskem, v dalším průběhu už ale nezvítězil. Svěřenci trenéra Neumanna nenavázali na překvapivý postup na letošní mistrovství světa, které bude hostit Litva.Další zprávy