Zastavte nenávistné demonstrace, žádá premiéra výzva

Domácí Domácí
3. 7. 2015 16:28
K výzvě, která brojí proti odpůrcům uprchlíků, už připojilo svůj podpis přes 5 tisíc lidí.
Demonstrace proti imigrantům
Demonstrace proti imigrantům | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Iniciativa Stop nenávisti sesbírala v uplynulých dnech přes pět tisíc podpisů k výzvě, která upozorňuje na šířící se vlnu nenávisti vůči uprchlíkům, které by Česko mělo přijmout.

Podle autorů výzvy se demonstrace v posledních týdnech zvrhávají v nenávistné pochody, propagující ideologii, která není slučitelná s demokracií nebo právním státem.

Očividným příkladem byla podle iniciativy vztyčená šibenice na středeční demonstraci na Václavském náměstí, která byla jasným vzkazem pro "vlastizrádce", kteří by se rozhodli zastat "nájezdníků z cizích zemí".

V textu výzvy se také upozorňuje, že na jednu stranu byl v minulém roce s velkou pompou vyznamenán sir Nicholas Winton, který z Československa zachránil několik stovek židovských dětí, ale na druhou se čeští představitelé otevřeně stavějí zády k uprchlíkům, nebo dokonce ignorují zjevné projevy xenofobie a vylučování.

Autoři proto doufají, že dojde k prošetření výhrůžek smrti "vlastizrádcům" na demonstraci v Praze. Zároveň deklarují ochotu podílet se na pomoci uprchlíkům.  

Podle autorů výzvy je nezbytně nutné, aby došlo ke školení policistů a úředníků státní správy, aby dokázali včas identifikovat projevy, které směřují k potlačování práv a svobod.

Výzvu podpořilo mnoho osobností českého společenského života jako například dokumentaristka Apolena Rychlíková, porodní asistentka Iva Königsmarková, spisovatelka Radka Denemarková nebo senátor Václav Láska.

 

Právě se děje

Další zprávy