Chce vám policie zabavit auto? Soud řekl, co musí udělat

Tomáš Fránek
6. 12. 2014 6:59
Policisté chybovali, když řidiči přesně nezdůvodnili, proč mu zakazují další jízdu a berou mu vozidlo. Soud teď proto vydal přesný návod, jak má hlídka postupovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jaroslav Jiřička

Brno Policisté dostali přesný návod, jak mají opilým nebo zfetovaným řidičům zabavovat přímo na silnicích auta. Po sporech s šoféry, kterým se chování hlídek nelíbilo, teď policii postup nadiktoval Nejvyšší správní soud.

Ve svém precedenčním rozhodnutí řekl, že zákaz jízdy a nařízení odtahu vozidla na policejní parkoviště musí policie především jasně a srozumitelně zdůvodnit. To se dosud ne ve všech případech dělo.

Do písemného příkazu pak nadto musí policie napsat i datum, přesně označení řidiče i auta, odkaz na příslušný zákon, podle kterého postupuje, a chybět nesmějí podpisy zasahujících policistů.

Nařídit odtah auta mohou policisté při podezření, že řidič před jízdou pil nebo užil drogy. A také pokud si nejsou jistí, zda se dotyčný nebude vyhýbat trestu.

Policista musí uvést důvod

"O zabránění pokračování v jízdě je policista povinen vydat řidiči písemné potvrzení, v němž musí být uvedeny alespoň stručně objektivní důvody, které zakládají důvodné podezření, že se řidič bude vyhýbat přestupkovému řízení," uvedl ve svém verdiktu senát vedený soudcem Jiřím Pallou. Rozhodnutí poté zařadil do sbírky nejdůležitější soudních případů.

Soudci posuzovali případ muže, kterému policie v Brně před jeho bydlištěm zabavila Škodu Fabia a zakázala řídit poté, co odmítl dechovou i krevní zkoušku na alkohol. Muž nechtěl podepsat ani listinu o zabavení řidičského průkazu.

Podle policistů se muž snažil vyhýbat přestupkovému řízení a nechali mu vůz odtáhnout. Do příkazu k zabavení auta však neuvedli důvody, proč to udělali. Napsali jen, že muži byla uložena padesátitisícová kauce.

Řidič si proto na postup policie stěžoval u soudu. "Institut peněžitých kaucí pro řidiče je v českém právním řádu zejména jako reakce na faktickou nepostižitelnost protiprávního jednání cizích státních příslušníků na českých silnicích," uvedl v žalobě právní zástupce řidiče Vilém Kaprál.

Postup policie byl nezákonný

Podle něj se řidič nikdy nevyhýbal žádnému přestupkovému řízení, v kartě řidiče má pouze jeden starší přestupek.

Krajský soud v Brně později skutečně postup policie vyhodnotil jako nezákonný s tím, že řidič měl dostat písemné zdůvodnění rozhodnutí policistů. Muž tak dostal vůz zpět.

Krajské ředitelství jihomoravské policie s verdiktem nesouhlasilo a dalo podnět k Nejvyššímu správnímu soudu. Podle policejních právníků nemusí být na příkazu k zabránění jízdě řidiče a odtažení auta uvedeny konkrétní důvody. Stačí podezření, že se řidiči budou vyhýbat potrestání.

Policisté argumentovali i tím, že existuje velký počet případů, kdy se nepodaří řidiče potrestat. Zejména kvůli průtahům na úřadech, kam hříšníci nechodí na jednání o přestupku.

"To je dostatečným důkazem toho, že české občanství a trvalé bydliště podezřelého na území České republiky nejsou zárukou, že bude přestupek řádně projednán," uvedla policie v žalobě.

Senát Nejvyššího správního soudu ale rozhodl, že postup policistů byl skutečně nezákonný. Ze zákona sice podle soudců nevyplývá, že by policie měla vystavit u těchto případů písemné potvrzení, jde ale o podobnou situaci, jako je například zabavení řidičského průkazu. Při něm policie musí vydat písemné zdůvodnění.

Dokument je důležitý pro obě strany

Sepsaný dokument při zabavení auta je podle soudců podstatný jak pro řidiče, tak pro samotnou policii. Třeba kvůli ceně auta a citelnému omezení řidiče v běžném životě. Anebo kvůli přesnému záznamu všech událostí, které si po čase aktéři sporu už nemusí přesně pamatovat.

"I pro policii je vhodné, aby takovýto záznam existoval a nemohla být později neprávem osočována z nezákonného, nesprávného či neadekvátního postupu," uvedli soudci.

Ve zmiňovaném případu sice muž s policisty nespolupracoval, ale zároveň se nechoval arogantně. Podle soudu se tak nedá jednoznačně říci, že by se chtěl jednání o trestu vyhýbat.

"I kdyby se řidič vůči policistům choval nevhodným způsobem, to je arogantně, přezíravě a agresívně, ani z takového jednání by bez dalšího nebylo možné dovozovat podezření o vyhýbání se přestupkovému řízení," rozhodli soudci.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy