Poslanci couvli. Auta jim policie může odtahovat dál

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
23. 9. 2014 23:25
Návrh Stanislava Humla, který by poslancům zajistil neomezené parkování v placených zónách, ztroskotal. Sněmovna se podřídila kritice Senátu.
Foto: Jaroslav Jiřička

Praha - Policie může i nadále odtahovat auta poslanců, kteří neoprávněně zaparkují na placených zónách. Zákon, který by zákonodárcům zajistil neomezené parkování, napodruhé neprošel Sněmovnou.

Novelu silničního zákona schválila Sněmovna již v červnu tohoto roku. Norma však narazila u Senátu, který ji vrátil zpět do dolní komory. Poslanci se nakonec kritice senátorů podřídili a odhlasovali verzi, která jejich autům imunitu nezaručí.

Mimo jiné i proto, že by s nejvyšší pravděpodobností nenašli potřebných 101 hlasů pro přehlasování senátorů.

Humlův fígl

Zákon navrhoval zcela nová pravidla pro zóny placeného stání. Pokud by prošel, policie by už nemohla auta, která v nich neoprávněně parkují, rovnou odtáhnout.

Místo toho by jim musela nejdříve nasadit botičku. Pouze v případě, že by se řidič do 24 hodin nepřihlásil, by mohli policisté auto poslat na odtahové parkoviště. Fígl, který do vládní novely připsal sociálnědemokratický poslanec Stanislav Huml, spočívá v tom, že autům poslanců ze zákona nelze botičku nasadit.

Právě tuto pasáž navrhli senátoři ze zákona vyškrtnout. "Botička neřeší uvolnění parkovacího místa, naopak ho blokuje. Nemá smysl řešit nějakou situaci tím, že přivodím větší obtíže," řekl poslancům senátor Jiří Bis (ČSSD).

Proti zákonu vystoupil také ministr dopravy Antonín Prachař. Novinka by podle něj přinesla zbytečné komplikace a vyšší náklady pro městskou policii. Návrh Senátu podpořilo 82 poslanců.

"Primárně mi nešlo o poslaneckou imunitu, vůbec ne," bránil se Huml v úterý ve Sněmovně těsně před tím, než jeho návrh ztroskotal. Chtěl prý zabránit tomu, aby policie odtahovala například sanitky. Podle poslance a pražského starosty Jiřího Koubka (TOP 09) je to ale nesmysl a k podobnému případu v Praze nikdy nedošlo.

I další poslanci, kteří pro zákon v červnu zvedli ruku, popírají, že by si tím chtěli zajistit vlastní výhody. Řada z nich se ohání invalidy, jejichž auta by díky zákonu také nebylo možné odtáhnout.

Zákon chce Evropská unie

Vrácení zákona Senátem je nepříjemné zdržení - na co nejrychlejší přijetí novely silničního zákona totiž tlačí Evropská unie. Cílem původní vládní novely je ztížit zahraničním řidičům možnost vyhnout se trestu za dopravní přestupky spáchané v Česku. Počítá s tím, že cizinec bude muset obdržet informace o svých proviněních proti pravidlům dopravy v ČR ve svém rodném jazyce.

Povinnost podávat informace o majiteli vozidla by se měla týkat pouze taxativně vymezených, zejména nejzávažnějších protiprávních deliktů. Jde například o překročení povolené rychlosti, telefonování za jízdy, nezastavení auta na patřičný signál nebo jízdu pod vlivem alkoholu či drog.

Novela má změnit současný stav, kdy nelze majitele vozidla v zahraničí vypátrat podle registrační značky. Cizinci totiž zatím nemusí na české výzvy a žádosti odpovídat. Valná většina přestupků tak zůstává bez potrestání.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy