Pražští strážníci letos vybrali na pokutách 35 milionů

ČTK ČTK
10. 9. 2014 13:16
Jejich počet oproti loňskému roku vzrostl. Policisté v Praze dále zadrželi 300 celostátně hledaných osob.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Michaela Hasíková\Economia

Praha - Pražská městská policie odhalila letos 599 718 přestupků, což je o 48 577 případů více než loni. Strážníci udělili zhruba 105 tisíc blokových pokut za celkových 34,7 milionu korun. Novinářům to řekl ředitel strážníků Eduard Šuster.

Strážníci letos zkontrolovali téměř 391 609 lidí. To je zhruba o 50 tisíc více než loni. V rámci hlídkové činnosti zadržela městská policie 300 celostátně hledaných osob. Strážníci rovněž nařídili 18 396 odtahů aut, nejčastěji řešili parkování na přechodu nebo v křižovatce.

Mezi nejčastější patří přestupky při znečišťování veřejného prostranství. Více než dvojnásobně, na 400, se zvýšil počet přistižených pejskařů, kteří po zvířeti neuklidili.

Strážníci rovněž řešili 627 neoprávněně založených skládek a více než osm tisíc nelegálních záborů veřejného prostranství. Ve 195 případech museli řešit vstup lidí se psy na dětská hřiště.

"V jednotlivých kategoriích došlo ke zlepšení, a to s nižším počtem zaměstnanců. Městská policie má za sebou všechnu reorganizaci a nyní děláme kroky, které mají zajistit plný stav. Jde o to, aby se městská policie dostala do situace, kdy si může své zaměstnance vybírat," řekl Šuster.

Loni městská policie v rámci provozních výdajů uspořila téměř 60 milionů korun. Díky úsporám bylo možné převést část peněz do letošního rozpočtu nebo do fondu zaměstnavatele.

"Od roku 2009 docházelo k poklesu průměrného platu, až do loňského roku, kdy došlo k nárůstu, a v letošním roce v tom pokračujeme. Nyní máme vhodným uchazečům co nabídnout," řekl Šuster.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Piráti budou usilovat o předčasné volby, Bartoš chce jednat s ostatními stranami i se Zemanem

Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly předčasné volby. Předseda strany Ivan Bartoš ve sněmovně novinářům řekl, že kvůli tomu osloví k jednání ostatní strany včetně vládního ANO. O schůzku požádá i prezidenta Miloše Zemana. Rozpuštění sněmovny považuje za lepší variantu, než vyslovení nedůvěry kabinetu.

"Jako první krok se pokusíme vyvolat předčasné volby hned poté, co Senát schválí volební zákon a ten bude podepsán prezidentem. Podle nás je to jediná správná možnost, která umožní znovu rozdat politické karty," uvedl Bartoš. Pokud by sněmovna hlasovala o nedůvěře vládě, Piráti a STAN by kabinet nepodpořili, rozpuštění komory a nové volby ale pokládají za vhodnější.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy