Chalupa se přetahuje s miliardáři o uhlí pro teplárny

Pavel Baroch
4. 3. 2011 10:49
Ve sporu, zda 60 procent uhlí z dolu Vršany dostanou teplárny, jde i o těžební limity
Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Most - Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se krátce po převzetí funkce dostal do svého prvního ostrého sporu - s vlivnou společností Czech Coal privatizačního miliardáře Pavla Tykače.

Rozepře se týká Chalupova požadavku, aby většina uhlí z dolu Vršany u Mostu směřovala do tepláren, které se v následujících letech budou potýkat s nedostatkem paliva. Czech Coal to odmítá.

Konflikt se rozhořel poté, co těžaři požádali Obvodní báňský úřad v Mostě, aby jim povolil těžit v tomto dole až do roku 2052.

V následném posuzování vlivu tohoto plánu na životní prostředí (EIA) si Chalupův úřad dal jednu zásadní podmínku - minimálně 60 procent uhlí musí získat "zdroje zajišťující dodávky tepla pro systémy centrálního zásobování teplem".

Hraje se o těžební limity

Jenže ministerské požadavky v rámci procesu EIA nejsou pro ostatní úřady závazné, jde pouze o doporučení. Obvodní báňský úřad v Mostě ostatně povolil skupině Czech Coal v dole Vršany další těžbu bez podmínky "60 procent pro teplárny". Kauza tím ovšem neskončila.

Proti rozhodnutí mosteckého báňského úřadu se odvolal majitel teplárny v Komořanech a rovněž litvínovské občanské sdružení Kořeny, jejímž cílem je zachování těžebních limitů v severozápadních Čechách.

Proč právě toto hnutí, když Vršany za těžební limity nemíří? Protože ve Vršanech se hraje rovněž o budoucnost těžebních limitů a osud severočeského Horního Jiřetína a přilehlých Černic. Ty ohrožuje důl ČSA, kde uhlí těžá rovněž Czech Coal.

Uhlí přednostně pro teplárny

Jako jeden z hlavních argumentů, proč by se hranice těžby z roku 1991 měla vymazat z mapy, slouží zastáncům prolomení limitů i to, že bude chybět uhlí pro české teplárny, pokud se velkorypadla zastaví na hranici těžby. Naposledy se to objevilo ve zprávě expertní komise, kterou ustavilo ministerstvo průmyslu - čtěte ZDE.

Plán těžby uhlí v severozápadních Čechách
Plán těžby uhlí v severozápadních Čechách | Foto: Czech Coal

Nevládní organizace proto navrhují, aby se část uhlí před limity použila výhradně pro teplárny a vytvořil se tak dostatek času k přechodu na jiný typ vytápění, než je uhlí. K tomu by měly posloužit právě Vršany.

Ostatně i v platné státní energetické koncepci, kterou vypracoval ještě ministr průmyslu Vladimír Tošovský v úřednické vládě Jana Fischera, se hovoří o přednostním využití části uhelných zásob pro velké teplárny.

A k tomuto konceptu se teď přihlásilo i ministerstvo životního prostředí. Důl Vršany přitom zatím slouží především jako zásobárna paliva pro elektrárnu Počerady společnosti ČEZ.

Je to nesplnitelné, tvrdí Czech Coal

Skupina Czech Coal považuje podmínku o výsadním postavení tepláren za nesplnitelnou. Také proto, že uhlí je "z krátkodobého horizontu smluvně prodáno stávajícím zákazníkům".

Tvrdí, že Chalupův požadavek nemá oporu v českých zákonech a není ani ekonomicky a technicky uskutečnitelná. Podle Czech Coal jde o neekologický krok, protože by se převážely velké objemy uhlí na delší vzdálenosti, než je tomu nyní.

"Je to jako bychom chtěli nařizovat zemědělci, že má 60 procent svého obilí dodávat k výrobě biopaliv. Je to nejen ekonomický nesmysl, který jde proti zájmu spotřebitele, ale i o kroky proti životnímu prostředí," řekl Jan Dienstl, místopředseda představenstva Czech Coal.

Společnost uvedla, že nízkovýhřevné uhlí z Vršan se vyplatí vozit jen do některých energetických zdrojů, které mají technologie schopné toto uhlí ekologicky a efektivně spalovat.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Teplárny stojí za Chalupou

Opačný pohled na uhlí ve Vršanech mají teplárny. "Požadavek, aby alespoň 60 procent roční těžby hnědého uhlí bylo dlouhodobě využito pro teplárenské zdroje, je podle našeho názoru opodstatněný a objektivně splnitelný," uvedlo Teplárenské sdružení.

Dodalo, že vozit uhlí elektrifikovanými vlaky do tepláren je naopak ekologičtější, než ho spálit v elektrárnách.

"Energetický obsah uhlí je při společné výrobě elektřiny a tepla v teplárnách využit přibližně s dvounásobnou účinností než v případě kondenzačních elektráren," poznamenalo sdružení, podle něhož neexistuje zásadní technický problém, aby se uhlí v teplárnách nemohlo spalovat.

Stát je majitelem, ať diktuje podmínky

Jan Rovenský z české pobočky Greenpeace připomněl, že majitelem nerostného bohatství je stát, který má tudíž právo si před zahájením těžby stanovit její podmínky. A může chtít i 60 procent uhlí pro teplárny.

"Stát si může diktovat podmínky. A má teď unikátní a neopakovatelnou příležitost, jak problém tepláren vyřešit," řekl Aktuálně.cz Rovenský. Poznamenal, že Czech Coal má smůlu, pokud má smlouvy na uhlí, které ještě nemůže těžit.

"Znovu opakuji, že uhlí patří státu. A pokud ho už Czech Coal prodává, je to stejné jako prodávat jablka ze sadu, který jsem si ještě nekoupil," konstatoval Rovenský.

Foto: Ludvík Hradilek

Chalupa žádá o pomoc Kocourka

O podmínkách těžby ve Vršanech bude v následujících dnech jednat Český báňský úřad v Praze. Jeho mluvčí Bohuslav Machek sice odmítl předjímat, jak rozhodne, ovšem z jeho vyjádření to je poměrně patrné.

"Báňský úřad stanovuje, jak technicky správně a bezpečně vytěžit uhlí. Nikdy nerozhodoval o tom, komu a za kolik se prodá," řekl Aktuálně.cz Machek.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa zatím dává najevo, že se nechce vzdát. "Požádal jsem o pomoc ministra průmyslu a rovněž jsem se obrátil na ředitele Českého báňského úřadu, aby v této věci respektoval podmínku souhlasného stanoviska EIA ohledně 60procentní dodávky uhlí teplárnám," řekl Chalupa.

Skupina Czech Coal se proti Chalupovým aktivitám ohradilo. Podle ní jde o nerespektování platných zákonů. "Doufám, že úřady dodrží standardní postupy a nebudou podléhat různým politickým či obchodním tlakům," dodal Jan Dienstl z vedení společnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy