Praha, Hradec Králové - Stačí pár správně vpíchnutých akupunkturních jehel a pacient může ležet na operačním sále při plném vědomí. Bez anestezie. Bolest přitom žádnou necítí.
Přesně tak budou od podzimu vypadat některé operace ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Zákroky bez klasického "umrtvení" se budou provádět v novém centru čínské medicíny. To vznikne už na přelomu tohoto září a října.
"Vypadá to, že by k nám měli co nevidět přijet první dva čínští profesoři. Působit tady budou dva roky. První pacienti by se tak mohli na klinice čínské medicíny léčit už letos na podzim," potvrdil šéf královéhradecké nemocnice Roman Prymula. Poslední detaily je prý ale ještě třeba dojednat. Prymula proto jede příští týden spolu s šéfem resortu Svatoplukem Němečkem na služební cestu do Číny.
Dva háčky: lékařská komora a titul
Do budoucna by se měla nabídka východní medicíny v Česku ještě rozšířit. A nejen při léčbě a potlačování bolesti. Čínská medicína je totiž podle Prymuly pro tělo pacienta šetrnější a pro systém daleko levnější.
Nejprve je ale třeba změnit zákon. Podle současných norem totiž nemohou čínští lékaři v tuzemsku působit. Nejsou totiž zapsáni v naší lékařské komoře. To je přitom základní podmínka k tomu, aby mohli s pacientem jako lékaři pracovat.
"V současnosti se to často obchází tak, že když u nás operuje zahraniční tým, tak mu šéfuje český operatér," říká k tomu bývalý ministr zdravotnictví a náměstek pražské motolské nemocnice Martin Holcát, který byl v Číně domlouvat spolupráci už v loňském roce.
Odstranit se ale bude muset ještě jedna bariéra. Někteří experti tradiční čínské medicíny sice mají za sebou osm let studia a k tomu léta praxe, klasický lékařský titul jim ale chybí. Podle českých zákonů proto jako doktoři působit nemohou. "I to se ale snad dá ošetřit," věří Prymula. Univerzita Karlova už podle něj vyjednává o tom, že by dokonce čínští experti na českých lékařských fakultách přednášeli.
Češi na čínskou kliniku, Číňani zase na českou
Zvláštní nabídku ale připravuje česká strana i pro Čínu. Královéhradecká nemocnice na oplátku vybuduje čínským pacientům speciální pavilon. Tam se budou lidé naopak léčit klasickým západním způsobem.
"Uvažujeme o tom, že bychom upravili nebo rozšířili některý z pavilonů a vybavili ho nadstandardními pokoji. Ty by pak sloužily všem zahraničním pacientům, nejenom těm čínským. Poptávku po ošetření máme totiž z různých koutů světa," potvrdil Prymula.
Podle šéfa resortu Svatopluka Němečka má totiž pacientská turistika v Česku velký potenciál. Mohla by českým nemocnicím přinést příjmy navíc. Do tuzemských špitálů chce nalákat právě Číňany. A také Araby, Kazachy nebo další pacienty z Dálného východu.
Přivýdělek by se hodil, shodují se špitály
"Velkou perspektivu u nás vidíme v oblasti pacientské turistiky. Chtěli bychom, aby u nás zahraniční klientela využívala nejen českých lázní, což už se částečně děje, ale také ostatních zdravotnických zařízení," řekl na úterní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
České nemocnice nejsou proti. "Jakékoliv navýšení svých příjmů samozřejmě přivítáme," zhodnotil plán Stanislav Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic.
Volné kapacity totiž podle něj ve špitálech jsou. Pokud nemocnice nepřijímají víc českých pacientů, je to jen kvůli stropům od pojišťoven. "Čekací doby sice existují, nejsou ale způsobeny námi. Je to problém pojišťoven. Naše kapacity mohutně převyšují to, co pojišťovny platí. Například kloubních náhrad bychom mohli za rok vyměnit až o polovinu víc," vysvětlil Fiala. Pokud se tedy objeví zahraniční klientela, která se v Česku nechá operovat za přímou úhradu, nemocnice ji podle Fialy přijme.
Veškeré příjmy od cizinců pak nemocnice použije znovu na péči, tedy i pro české pacienty.