České továrny mohou ušetřit energii dvou Dukovan

Pavel Baroch
29. 6. 2008 20:00
Ukazuje to studie nevládních organizací
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - I přes neustálé modernizace jsou české továrny stále příliš hladové a spotřebovávají zbytečně až pětinu energie.

"Český průmysl může už se současnými technologiemi rozumně vylepšit energetickou efektivnost o 23 procent - tedy o ekvivalent dvou jaderných elektráren v Dukovanech nebo trojnásobku každoroční těžby uhlí za takzvanými územními limity těžby," uvedly se společné zprávě Greenpeace, Hnutí Duha a Calla.

Sdružení vycházela z výsledků studie, kterou si objednaly u renomovaných společností CityPlan a EkoWatt - Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie. Průmysl nyní pohltí zhruba 40 procent české spotřeby energie - uhlí, ropy, uranu či plynu.

  • Čtěte dále: Žít všichni na Zemi jako Češi, potřebujeme tři planety

"Česká ekonomika je energeticky mimořádně náročná - na každou vydělanou korunu spotřebuje o téměř sedmdesát procent energie více, než je evropský průměr. Zdaleka ne všechno lze svádět na fakt, že máme více průmyslu než ostatní evropské země," konstatoval Jan Rovenský z české kanceláře Greenpeace.

Foto: Ludvík Hradilek

Fabriky ušetří ročně miliardy

Efektivnější výroba by ušetřila podnikům miliardy korun ročně, zvýšila jejich konkurenceschopnost a zároveň snížila emise oxidu uhličitého i dovoz paliv z rizikových zemí.

Studie zjistila, že největší příležitost pro zvýšení efektivity má potravinářský průmysl, který může snížit spotřebu asi o třetinu. Dalšími odvětvími s vysokým potenciálem jsou papírnictví, výroba textilu či strojírenství.

"Vysoká energetická náročnost je závaží, které česká ekonomika táhne za sebou," poznamenal Martin Mikeska z Hnutí Duha. Dodal, že mnohá úsporná opatření se podnikům mohou vrátit poměrně rychle - za několik let.

"Vláda musí o problému přestat jen mluvit a raději pomoci novou legislativou anebo daňovými reformami," dodal Mikeska.

Foto: Ondřej Besperát

Potřebujeme nový Temelín?

Studie rovněž ukázala, že do roku 2020 lze zvýšit výrobu elektřiny v kombinované výrobě s teplem o 5,6 terawathhodin navíc. To je zhruba desetina současné spotřeby.

Výsledky studie podle nevládních organizací ukazují, že by ani nebylo nutné stavět novou velkou elektrárnu, o níž se nyní diskutuje. Ekologickým hnutím vadí především plány na rozšíření Temelína.

"Debata o energetické bezpečnosti České republiky se zvrhla v nepokryté prosazování zájmů jaderného průmyslu," řekl Edvard Sequens ze sdružení Calla.

  • Čtěte dále: Ohrozí zemětřesení Temelín? Rakušané si vyžádali výzkum

"Přitom bezpečnost dodávek energie mohou výrazně zvýšit decentralizované kogenerační jednotky schopné provozu i při rozpadu elektroenergetické sítě. Oproti velkým centrálním zdrojům šetří palivo, vypouštějí méně škodlivin a dokáží pružněji reagovat na poptávku," dodal Sequens.

 

Právě se děje

Další zprávy