Praha/Darjeeling - Čeští entomologové zadržení v Indii za sběr chráněných larev se dnes s konečnou platností dozvěděli své tresty.
Indický soud jednoho z nich, Petra Šváchu, zprostil obžaloby.
Druhého, Emila Kučeru, odsoudil k nepodmíněnému tříletému trestu vězení.
Kučera se proti verdiktu na místě odvolal. Nový soudní proces by měl začít v listopadu.
Rozsudek ve výši tří let vězení si oba muži vyslechli už v pondělí. Dnes se k němu však mohl vyjádřit i jejich právník. Ten entomologům navrhoval, aby podepsali jím připravenou žádost o milost. S jejím zněním však vědci nesouhlasili.
"Odmítli jsme podepsat naším právníkem připravenou petici soudu, kde z různých důvodů žádáme o co nejmírnější trest. V podstatě tento text zároveň přiznával vinu," informoval Švácha z Indie. Místo toho Češi společně s ambasádou připravili text jiný, který jasně říkal, že se necítí vinni.
Souvislosti na Aktuálně.cz
- Indický soud poslal české vědce na tři roky za mříže
- Čeští entomologové si soudu stěžovali na padělky
- Čeští entomologové v Indii se podle obžaloby přiznali
- Propusťte české vědce, žádají Indii stovky akademiků
- Čeští entomologové v Indii jsou na svobodě
- Čeští vědci exkluzivně z Indie: Brouky nepašujeme
- Trestu asi neujdeme, připouštějí čeští vědci v Indii
"Po určitých dalších akcích pracovníků naší ambasády došlo k podstatnému obratu, i když výsledek zůstává jen na půli cesty," uvedl Švácha. Ambasáda bude podle jeho slov i nadále usilovat o to, aby se i Emil Kučera dostal co nejdříve domů.
Šváchovi pomohlo jeho vědecké postavení
Právě k němu od počátku procesu směřovaly pochybnosti indické strany, u níž si Kučera jako amatérský entomolog nezískal důvěru. Podle indických úřadů hmyz sbíral ke komerčním účelům. Šváchovi naopak pomohla jeho vědecká reputace a členství v Akademii věd ČR.
Kučera i nadále zůstává na svobodě. Rozsudek je zatím nepravomocný.
"Já jsem byl potrestán pokutou dvacet tisíc rupií (zhruba 8 tisíc korun) a po jejím zaplacení osvobozen," uvedl Švácha, který může z Indie vycestovat až poté, co úřady uvolní jeho pas. To může podle českého velvyslance v Indii Hynka Kmoníčka trvat tři až čtyři týdny.
Češi, kteří byli zadrženi 22. června, se nedovoleného sběru údajně dopustili v indickém parku Singalia. Zároveň byli obviněni z toho, že chtěli bez povolení odvézt ze země přes 200 vzácných brouků a larev motýlů.
To však oba muži od začátku popírají. Do národního parku vůbec nevstoupili a hmyz nesbírali pro komerční účely.
Jako hlavní důkaz obžaloba používala přiznání podepsané Kučerou i Šváchou.
Podle obhájců je však dokument podvržený. Prázdné papíry přiměli vyšetřovatelé entomology podepsat s tím, že je použijí k soupisu zadrženého materiálu.