Indický soud poslal české vědce na tři roky za mříže

pra
8. 9. 2008 15:20
Entomologové se proti rozsudku odvolají

Praha - Čeští entomologové, kteří byli v indickém Darjeelingu souzeni kvůli nezákonnému sběr hmyzu, dostali tříletý trest vězení. Online deník Aktuálně.cz o tom informoval odsouzený Petr Švácha.

"Soud přijal prakticky všechny argumenty obžaloby. I ty absurdní a zcela nepodložené. A navrhl trest tři roky nepodmíněně a pokutu zhruba deset tisíc rupií," sdělil Švácha.

Soud sice rozhodl už ve čtvrtek, verdikt ale oficiálně oznámil až nyní.

Další stání proběhne ve středu, kde má právník Petra Šváchy a Emila Kučery podat vyjádření k navrženému rozsudku. "Soudce nás může na základě tohoto vyjádření propustit, nebo trvat na vykonání rozsudku. V takovém případě se odvoláme k vyššímu soudu v Darjeelingu. Případ se zřejmě dále potáhne," sdělil Švácha.

Ještě v pondělí přitom český velvyslanec v Indii Hynek Kmoníček České televizi řekl, že situace vypadá dobře. Podle předběžných informací měli vědci být v horším případě odsouzeni jen na tři měsíce, v tom lepším měli být propuštěni na svobodu.

Češi, kteří byli zadrženi 22. června, se nedovoleného sběru údajně dopustili v indickém parku Singalia. Zároveň byli obviněni z toho, že chtěli bez povolení odvézt ze země přes 200 vzácných brouků a larev motýlů.

To však oba muži od začátku popírají. Do národního parku vůbec nevstoupili a hmyz nesbírali pro komerční účely.

Jako hlavní důkaz obžaloba používala přiznání podepsané Kučerou i Šváchou. Podle obhájců je však dokument podvržený. Prázdné papíry přiměli vyšetřovatelé entomology podepsat s tím, že je použijí k soupisu zadrženého materiálu.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann. Třetí čtvrtinu Češi vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy