Praha - Téměř polovina Češek a Čechů, 42 procent, nesleduje svou hladinu cholesterolu v krvi a 32 procent nevěří, že ji mohou ovlivnit. I přesto si 85 procent dotázaných uvědomuje, že vysoká hladina cholesterolu je zdraví nebezpečná.
Vyplývá to z březnového průzkumu agentury STEM/MARK pro Českou společnost pro aterosklerózu. Podle lékařů data dokládají, že Češi podceňují důležitost prevence, když se o svou hladinu cholesterolu nestarají.
Ze srovnání s daty Eurostatu vyplývá, že v zemích západní Evropy zná svoji hladinu cholesterolu o téměř 11 procent lidí víc než v Česku. Téměř 90 procent západoevropanů věří, že je třeba pro snižování cholesterolu dělat víc. Téměř třetina obyvatel západní Evropy ale neměla nikdy změřenou hladinu cholesterolu v krvi. V ČR je měření cholesterolu součástí preventivních prohlídek hrazených zdravotní pojišťovnou.
Cholesterol v krvi si podle průzkumu, jehož se zúčastnilo 507 respondentů, dává měřit 57 procent lidí, z toho minimálně jednou ročně 31 procent. "Jedná se o poměrně vysoké procento, ale stále je zde velký prostor pro zlepšení. Lidé by si měli nechat měřit cholesterol pravidelně a řídit se radami lékaře," řekl předseda České internistické společnosti a vedoucí centra preventivní kardiologie 3. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice profesor Richard Češka.
Příznivým zjištěním podle něj je, že podle 90 procent dotázaných má na pokles hladiny cholesterolu vliv změna stravovacích návyků, podle 80 procent také zvýšené množství pohybu. Zanechání kouření si do souvislosti s poklesem hladiny cholesterolu dává jen 51 procent Čechů.
Vysoký cholesterol způsobuje kornatění tepen, které vede k nemocem srdce a cév. Riziko roste s věkem, ženy jsou více ohroženy po 55. roce života a po přechodu, muži již po 45. roce.
Podle průzkumu každý pátý Čech a Češka vědí, že mají hladinu cholesterolu v krvi zvýšenou. Znalost hladiny cholesterolu stoupá s věkem a vzděláním. Každý desátý soudí, že zvýšená hladina cholesterolu nepředstavuje riziko. Nemoci srdce a cév přitom patří k nejčastějším příčinám úmrtí, v Evropě na ně ročně zemřou čtyři miliony lidí.
"Ve většině zemí západní Evropy se dlouhodobě daří udržet úmrtnost na oběhová onemocnění na nižší úrovni než u nás. Jedním z faktorů, který k tomuto nepříznivému trendu přispívá, může být i neuspokojivá kontrola vysoké hladiny cholesterolu," shrnul předseda České společnosti pro aterosklerózu Michal Vrablík z 3.interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice.