Smrt a nevratná poškození mozku. Test léku proti úzkosti se z neznámých důvodů změnil v tragédii

Martin Novák Martin Novák
18. 1. 2016 11:40
Francouz, hospitalizovaný ve městě Rennes po zkoušce nového léku, zemřel. Jde o nejhorší událost v evropské farmacii od roku 2006, kdy v Británii po testu nového preparátu proti artritidě skončilo šest mužů na jednotce intenzivní péče.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Paříž – Dvacet tisíc lidí se ročně hlásí ve Francii farmaceutickým firmám jako dobrovolníci, ochotní za peníze vyzkoušet účinky nově testovaných léků.

Pro šest z nich ale test na začátku roku dopadl tragicky. Při zkoušce léku, který má tlumit deprese a úzkosti, jeden člověk zemřel a dalších pět je v nemocnici.

Čtyři z těchto pěti zřejmě mají nevratná poškození mozku, uvedl neurolog Gilles Edan z nemocnice ve městě Rennes, kde jsou postižení hospitalizováni.

Francouzská ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová a neurolog Gilles Hedan.
Francouzská ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová a neurolog Gilles Hedan. | Foto: Reuters

Lék byl podán celkem devadesáti lidem. Čtyřiaosmdesáti z nich se nic nestalo. Podle francouzských médií ale skupina, v níž byl i mrtvý dobrovolník a pět hospitalizovaných, dostala vyšší dávky než zbývající lidé.

Na testovaný preparát neexistuje žádná protilátka. Ministerstvo zdravotnictví však popřelo informace, že testovaný medikament obsahuje konopí.

Jedná se o produkt portugalské farmaceutické společnosti Bial. Jedné z největších v zemi, existuje už od roku 1924.

Ředitel Bialu Antonio Portela prohlásil, že firma udělá vše pro to, aby se tragická nehoda objasnila.

Testy ve Francii prováděla firma Biotrial na lidech z oblastí Bretagne a Mayenne na severozápadě Francie. "Je to událost, pro kterou zatím nemáme vysvětlení," cituje list Libération ředitele Biotrialu Françoise Peaucella.

Šestice mužů začala brát léky ve čtvrtek 7. ledna. První měl zdravotní problémy o tři dny později, testy firma zastavila 11. ledna.

Lék byl vyzkoušen dříve na šimpanzích a jeho zkoušení bylo v takzvané fázi I. To znamená, že první lidští dobrovolníci testují, jaká je bezpečná dávka a zda preparát nemá vedlejší účinky.

V pozdější fázi II lék zkoušejí lidé, kterým je určen kvůli jejich onemocnění, a sleduje se, zda má vliv na zdravotní stav. Ve fázi III probíhá test na větším počtu lidí v případě, že první dvě fáze dopadly úspěšně.

"Přechod testů od zvířat na lidi je nejdůležitější a nejkritičtější, protože na léky mohou reagovat odlišně," uvedla pro list Figaro bývalá dobrovolnice a studentka medicíny, která se zúčastnila zkoušek nových medikamentů.

Podle Le Figaro obvykle testy probíhají po malých skupinách a mezi dobrovolníky jsou studenti či nezaměstnaní. Odměna se pohybuje kolem 150 eur za den. Každý podepisuje prohlášení, že ví o možných rizicích.

Další bývalý dobrovolník, právník Guy, listu řekl, že testoval léky proti cukrovce a cholesterolu. "Nevěděl jsem přesně, co vstřebávám, protože informace jsou velmi technického rázu," uvedl pro Le Figaro.

 

Právě se děje

Další zprávy