Praha – Obrazně řečeno vytváří tým profesora Tomáše Vampoly hudební nástroj – snaží se najít vhodný materiál a tvar, aby co nejlépe zněl a fungoval. Tím nástrojem jsou ale lidské hlasivky. Tým vědců z různých ústavů Akademie věd a vysokých škol vyvíjí umělý orgán, který bude moci lidem postiženým rakovinou hrtanu navrátit po náročné operaci hlas.
A experti dokonce pracují na tom, aby zněl stejně jako jejich původní. "Než se dostanou výsledky do praxe, bude ještě několik let trvat. Ale postup jsme úspěšně patentovali a hned den nato se nám ozvaly firmy, které by měly zájem umělé hlasivky vyvíjet a vyrábět," řekl Vampola.
Za výzkum nyní jako jeden ze čtyř oceněných získal Cenu předsedy Grantové agentury, jež se každoročně uděluje nejlepším výsledkům základního výzkumu, který stát prostřednictvím své agentury podpořil.
Jak přimět křemík svítit
Společně s ním letos získala ocenění i mladá fyzička Kateřina Kůsová, která přišla společně se svými spolupracovníky z Fyzikálního ústavu Akademie věd na přelomový způsob, jak přimět miniaturní krystaly křemíku svítit. Což by v budoucnu mohlo pomoct například při vývoji léků nebo ve strojírenství jako součást mikročipů.
"Křemík jakožto velký krystal nesvítí, ale pokud se připraví ve formě nanokrystalů, je to jinak. Šlo nám i o překonání psychologické hranice," uvedla mladá vědkyně, která se během svého bádání zvládá starat také o dvě malé děti. Její mentor profesor Ivan Pelant, který ji k oboru přivedl, upozorňuje, že mají její výsledky světový význam.
Ocenění získal i řecký badatel z Biologického ústavu Akademie věd, Michail Kotsyfakis, jehož tým podrobně zkoumá klíšťata a snaží se popsat jejich biologické fungování tak, aby mohli dát jednou základ látce, jež bude malé parazity z těla hostitele odpuzovat.
"V Česku jsem sedm let, a přestože je zdejší způsob práce volnější a méně pedantský než třeba v Americe, velmi mi vyhovuje," říká parazitolog.
Alena Hadravová z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR byla oceněna za interdisciplinární výzkum historického vývoje představ o hvězdné sféře od středověku po raný novověk. Při přebírání ceny poděkovala i svému manželovi Petru Hadravovi a připomněla, že s ním bádá už třicet let.
Jedno z nejprestižnějších českých vědeckých ocenění se uděluje od roku 2003, získalo jej už 55 vědců.