Vědec

Krátce po svých 90. narozeninách zemřel archeolog Vladimír Podborský

Krátce po svých 90. narozeninách v pondělí zemřel archeolog Vladimír Podborský, držitel několika ocenění a autor rozsáhlého díla. Působil na Masarykově univerzitě, zabýval se archeologií střední Evropy, například problematikou neolitických rondelů a prehistorických náboženství. Dlouhodobě zkoumal neolitické sídliště Těšetice-Kyjovice na Znojemsku. Smuteční oznámení zveřejnil brněnský Ústav archeologie a muzeologie.

Poslední rozloučení se koná v pátek v 9:30 v obřadní síni brněnského krematoria, informují na webu Pohřební a hřbitovní služby města Brna. Rodák z Malhostovic na Brněnsku oslavil devadesátku 10. září. Zemřel po krátké nemoci.

Podborský napsal řadu odborných publikací, například Náboženství pravěkých Evropanů, byl také editorem a spoluautorem Pravěkých dějin Moravy. Podle jeho skript se učily generace historiků a archeologů.

Podborského žáci vzpomínají například na jeho odmítavý postoj k takzvané nahé archeologii, kdy firma pouze vykope nálezy a pak už se nesnaží o interpretaci, jen je nechá ležet v depozitáři. Podle Podborského je zapotřebí nálezy nejen vykopat, ale také interpretovat, a přispívat tak k poznání minulosti, jež může být klíčové i pro budoucnost.

"Nahá archeologie, to je cesta do pekel. Přistoupíme-li na ni, tak se z naší krásné vědy stane pouhé řemeslo," citovali nedávno Podborského na sociálních sítích jeho žáci a kolegové z archeologické lokality Těšetice-Kyjovice.

Podborský byl držitelem Ceny města Brna, čestným občanem Znojma, obdržel Zlatou medaili Masarykovy univerzity i další odborná ocenění. Donedávna se podílel na univerzitní výuce.

Zdroj: ČTK

Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého na Sibiři zadržela tajná služba

Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého tento týden na Sibiři zadržela ruská tajná služba FSB a odvezla do Moskvy, přestože byl v posledním stadiu rakoviny. Kolkerův právní zástupce to dnes řekl agentuře Reuters. Vědce FSB podezírala z vlastizrady.

"Zemřel  v sobotu. Zítra kvůli jeho zadržení podáme stížnost," řekl právní zástupce čtyřiapadesátiletého vědce Alexander Fedurov.

Kolkerova rodina ruskému serveru Tajga.info už dříve sdělila, že vědec trpí rakovinou slinivky břišní. FSB jej podle nich odvezla do moskevské vazební věznice Lefortovo ze soukromé kliniky, ačkoliv byl na infúzi. Tajná služba ho podezírala, že spolupracoval s bezpečnostními službami v Číně, uvedla rodina. Podle ní byl Kolker nevinný.

Fyzik a matematik Kolker byl vedoucím Laboratoře kvantových optických technologií na Novosibirské státní univerzitě.

Agentura TASS v sobotu informovala, že FSB na Sibiři zadržela Anatolije Maslova, což je další vědec, kterého rovněž podezírá z vlastizrady. I on byl převezen do Moskvy, podezřelý je podle zdroje blízkého vyšetřování z poskytování dat, která jsou státním tajemstvím.

Zdroj: ČTK
Pokračovat