Čapí hnízdo jsme si zašli i zkontrolovat. Vše má policie, říká šéf dotačního úřadu

Radek Nohl Radek Nohl
11. 3. 2016 16:40
Policie si podle ředitele Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy Václava Chytila odnesla všechny dokumenty, které se týkají projektu Čapí hnízdo ministra financí Andreje Babiše. Kromě auditů, které odhalily pochybení, si vyšetřovatelé odnesli i materiály z fyzické kontroly pracovníků středočeského dotačního úřadu. Při ní ale úředníci žádné chyby nezjistili.
Čapí hnízdo ministra financí Andreje Babiše.
Čapí hnízdo ministra financí Andreje Babiše. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Policie si na dotační úřad přišla pro kompletní dokumentaci, která se týká projektu Čapí hnízdo ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Kromě auditů, které odhalily pochybení, si vyšetřovatelé odnesli i materiály z kontroly pracovníků středočeského dotačního úřadu přímo na místě. Úředníci si areál prohlédli, chyby, kvůli nimž by firma musela peníze z dotace vracet, ale nenašli. 

"Protokol o výsledku této kontroly je obsahem složky projektu, která byla předána policii," řekl Aktuálně.cz ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy Václav Chytil.

Na farmu Evropská unie přispěla 54 miliony. Kvůli Čapímu hnízdu je Babiš nyní pod kritikou opozičních i vládních poslanců. Vedle policie projekt vyšetřuje také evropský Úřad pro boj s podvody.

Audit, o kterém informoval server Neovlivní.cz, uvádí, že Čapí hnízdo mělo zaplatit pokutu šest milionů korun. "Příjemce dotace v rámci žádosti o platbu předložil daňový doklad, který k datu podání žádosti o platbu nebyl uhrazen dodavateli stavebních prací," zdůvodnil Chytil, proč byla pokuta vyměřena.

Centrum ale muselo nakonec uhradit mnohem méně, jen 37 tisíc korun a penále. Chytil odpuštění 99 procent pokuty vysvětlil tím, že chybějící výdaj od stavební firmy byl proplacen hned dvanáct dní po připsání dotace. "Závadný stav tím byl prakticky napraven bez odkladu," dodal ředitel dotačního úřadu.

Čapí hnízdo vyšetřuje policie

Podezření z dotačního podvodu spočívá podle trestního oznámení v tom, že firma si zažádala v roce 2008 o dotace jako neznámá společnost. Původně sice farma Čapí hnízdo do koncernu Agrofert patřila, krátce před podáním žádosti o dotaci ale vydala anonymní akcie a svého skutečného vlastníka za ně skryla – nebyl uveden ve výročních zprávách ani v zápisech z valných hromad.

Až v polovině roku 2014, když nový zákon anonymní akcie zakázal, farmu opět oficiálně převzal Agrofert a vložil ji do své dceřiné firmy IMOBA.

Žadatel o dotace přitom musel splňovat ještě důležitou podmínku: musel nejméně dva roky podnikat v oblasti cestovního ruchu. "Doklady prokazující naplnění uvedené podmínky byly doloženy v rámci žádosti o dotaci, kde byla žadatelem Farma Čapí hnízdo. Konkrétní materiály jsou opět součástí složky předané policii," podotkl šéf dotačního úřadu.

Čapí hnízdo je rozlehlá farma na Benešovsku v těsné blízkosti hlavního tahu z Prahy na České Budějovice, která byla dokončena před čtyřmi lety. Nabízí mimo jiné reprezentativní prostory pro pořádání konferencí a společenských akcí a její součástí je i malá zoologická zahrada. Dominantou farmy je jízdárna právě ve tvaru obřího čapího hnízda. Babiš ji v loňském televizním dokumentu Matrix AB označil za "svůj nejlepší nápad".

Zatnout tipec je potřeba nejen Babišovu Čapímu hnízdu, ale i všem dalším loutkovým firmičkám, které žijí z dotací a jsou napojené na velkopodnikatele. | Video: David Klimeš
 

Právě se děje

Další zprávy