Řešte Babišovo Čapí hnízdo, vyzvala premiéra opozice. Není to věc vlády, ale Babiše, opáčil Sobotka

Lucie Stuchlíková Radek Bartoníček Lucie Stuchlíková, Radek Bartoníček
3. 3. 2016 15:21
Možný dotační podvod v rámci koncernu Agrofert vyšetřuje policie a nově také Evropský úřad pro boj proti podvodům. Podle opozice kauza kolem Babišova Čapího hnízda ohrožuje důvěryhodnost vlády a premiér by měl situaci řešit. "Je potřeba vyčkat na výsledek vyšetřování," řekl premiér. Připomněl také, že ke spornému čerpání dotací došlo v době, kdy Andrej Babiš ještě nebyl ministrem.
Čapí hnízdo.
Čapí hnízdo. | Foto: ČTK

Praha - Opozice požaduje, aby premiér Bohuslav Sobotka začal řešit pochybnosti kolem evropské dotace na farmu Čapí hnízdo spadající pod koncern Agrofert vicepremiéra Andreje Babiše.

Kvůli podezření z dotačního podvodu začal Babišovu firmu oficiálně vyšetřovat Evropský úřad pro boj proti podvodům. Případem se zabývá i česká policie.

"Jak můžou občané věřit cílům vaší vlády v boji proti závažné hospodářské kriminalitě a proti obcházení daňových předpisů, když jsou firmy vašeho prvního místopředsedy vyšetřované z úmyslného podvodu při čerpání evropských dotací?" tázal se předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Upozornil, že oficiální vyšetřování evropského úřadu nezačíná na udání, ale až po předběžném šetření. "Pokud jsou informace závažné, generální ředitel rozhodne o vyšetřování. A to se v tomto případě stalo," dodal Fiala.

Sobotka ovšem opozici vzkázal, že si počká na výsledky vyšetřování. "Trvám na tom, aby to bylo důsledně a nezávisle vyšetřeno. Tento případ se týká věcí, které se odehrály ještě předtím, než tato vláda nastoupila. Nesouvisí to s činností vlády," obhajoval se Sobotka.

Nechtěl spekulovat ani o tom, jak by postupoval v případě, že by se podvod s dotací prokázal. Naznačil ale, že očekává, že by věc řešil sám Babiš. "Pokud budou konkrétní závěry, měl by podle nich jednat ten, kdo je s touto záležitostí spojen," řekl premiér.

Pro předsedu ANO a ministra financí je to problém, který právě nyní potřebuje ze všeho nejméně. Do krajských voleb zbývá jen několik měsíců a sociální demokraté proti němu vytáhli se sloganem Stát není firma a navíc zvažují podporu několika zákonů, které by omezily Babišovo podnikání.

Můj nejlepší projekt

Ministr financí se ze čtvrtečních interpelací omluvil. V minulosti vždy reagoval strohým tvrzením, že všechny možné kontroly ohledně Čapího hnízda nic nezákonného nezjistily a za vším je jen politika.

Farma Čapí hnízdo, která původně spadala pod Babišův Agrofert, získala dotaci ve výši 50 milionů korun v rámci projektu pro malé a střední firmy. Před podáním žádosti v roce 2008 však firma své akcie převedla na anonymní firmu z důvodu, že Agrofert svou velikostí nesplňoval podmínku dotací být malou nebo střední firmou.

O pět let později, kdy už společnost Čapí hnízdo nemusela dodržovat podmínky dotace, se oficiálně opět vrátila pod křídla Agrofertu. Babiš navíc v televizním dokumentu prohlásil, že jde o "nejlepší projekt, jaký kdy vymyslel".

 

Právě se děje

před 8 minutami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve čtvrtek od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

Další zprávy