Evropský úřad začal oficiálně vyšetřovat dotaci pro Babišovo Čapí hnízdo. Jde o 50 milionů

Domácí Domácí
2. 3. 2016 11:14
Firmě Agrofert vicepremiéra Andreje Babiše hrozí, že bude muset vrátit 50milionovou dotaci, kterou dostala na megalomanský projekt Čapí hnízdo. Okolnosti, za kterých byla dotace přidělena, začal oficiálně vyšetřovat Evropský úřad pro boj proti podvodům. Agrofert je podezřelý, že dotace získal neoprávněně. Pokud by to úřad prokázal, společnosti hrozí, že bude muset peníze vrátit.
Agrofert Holdingu vicepremiéra Andreje Babiše hrozí, že bude muset vracet 50milionovou dotaci za projekt Čapí hnízdo.
Agrofert Holdingu vicepremiéra Andreje Babiše hrozí, že bude muset vracet 50milionovou dotaci za projekt Čapí hnízdo. | Foto: Economia

Praha - Evropský úřad proti podvodům (OLAF) zahájil oficiální vyšetřování okolností, za kterých Babišova společnost Agrofert získala dotace ve výši 50 milionů korun na projekt Čapí hnízdo. Firma je podezřelá, že dotace získala neoprávněně. Pokud by to úřad prokázal, společnosti hrozí, že by peníze musela vrátit.

Farma Čapí hnízdo, která původně spadala pod Babišův Agrofert, získala dotaci ve výši 50 milionů korun v rámci projektu pro malé a střední firmy. Před podáním žádosti v roce 2008 však firma své akcie převedla na anonymní firmu z důvodu, že Agrofert svou velikostí nesplňoval podmínku dotací být malou nebo střední firmou. O pět let později, kdy už společnost Čapí hnízdo nemusela dodržovat podmínky dotace, se oficiálně opět vrátila pod křídla Agrofertu.

OLAF informaci, že dotace na luxusní benešovskou farmu zkoumá, potvrdil webu Neovlivní.cz. Úřad se dotacemi na Čapí hnízdo zabývá už od konce minulého roku, ale až nyní začal oficiální vyšetřování. “Po předběžné analýze OLAF zahájil šetření týkající se projektu v rámci firemní skupiny Agrofert,” uvádí stanovisko tiskového odboru OLAF, které zveřejnil web Neovlivní.cz.

Kromě případu s Čapím hnízdem OLAF ve spojitosti s Agrofertem vyšetřuje ještě podezření, že společnost prosadila změnu pravidel pro čerpání dotací pro velké firmy. Oficiální šetření však v tomto případě ještě nezačalo.

Nejlepší projekt, jaký jsem kdy vymyslel

V roce 2014 byla průměrná doba šetření OLAF 21 měsíců. “Od té doby se délka vyšetřování významně zkrátila,” upřesnil úřad ve zprávě. Kdy bude případ Čapího hnízda došetřen, však OLAF nesdělil.

Andrej Babiš i holding Agrofert fakt, že by došlo ke zneužívání dotací, opakovaně popřel. “Všechno proběhlo podle pravidel, bylo to kontrolováno víckrát. Nevím, proč to stále někdo živí,” prohlásil vicepremiér začátkem roku. Babiš se ze začátku k Čapímu hnízdu nehlásil a prohlašoval, že na megalomanský projekt si finance půjčil. Při natáčení dokumentu Víta Klusáka Matrix AB nečekaně přiznal: “Nejlepší projekt, jaký jsem kdy vymyslel.”

Projektem Čapí hnízdo se zabývá i policie. Ta prošetřuje do podrobností popsané trestní oznámení, které někdo anonymně podal. Policie však zatím nikoho neobvinila.

Propojení Agrofertu a ministra Andreje Babiše problém pro Českou republiku určitě je, u Čapího hnízda ale pravidla obešli, tvrdí Radim Bureš | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 41 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

před 1 hodinou

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.

Další zprávy