Policie začala prověřovat, jak dostal Andrej Babiš dotace na své Čapí hnízdo

Marek Pokorný Petr Koděra Marek Pokorný, Petr Koděra
29. 12. 2015 18:30
Policie prověří, za jakých okolností farma Čapí hnízdo ze skupiny Agrofert Andreje Babiše získala padesátimilionovou dotaci z evropských fondů na podporu cestovního ruchu. Program byl totiž určen pro malý nebo středně velký podnik, který alespoň dva roky podniká v cestovním ruchu. Je přitom otázka, zda by na ně jako součást velkého a ziskového holdingu Agrofert měla nárok. Sama firma několik let tajila svého vlastníka - Agrofert se k ní přihlásil až loni na jaře.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Economia

Praha - Policie prověří, za jakých okolností farma Čapí hnízdo ze skupiny Agrofert Andreje Babiše získala padesátimilionovou dotaci z evropských fondů na podporu cestovního ruchu.

Podle pravidel uvedeného dotačního programu mohl tuto dotaci získat jen malý nebo středně velký podnik, který alespoň dva roky podniká v cestovním ruchu. Je přitom otázka, zda by na ně jako součást velkého a ziskového holdingu Agrofert měla nárok.

Trestní oznámení pro podezření na dotační podvod přišlo na státní zastupitelství koncem listopadu. A to došlo k tomu, že může mít reálné základy, a postoupilo ho proto těsně před vánočními svátky policii.

"Oznámení nyní prověřují kriminalisté Odboru hospodářské kriminality pro podezření z trestných činů dotační podvod a poškození finančních zájmů EU," potvrdil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. "Zatím nebyly zahájeny úkony trestního řízení," podotkl.

Vlastnil, nebo nevlastnil Agrofert?

Podezření na spáchání dotačního podvodu spočívá podle oznámení v tom, že firma si zažádala v roce 2008 o dotace jako neznámá společnost. Původně sice farma Čapí hnízdo do koncernu Agrofert patřila, krátce před podáním žádosti o dotaci ale vydala anonymní akcie a svého skutečného vlastníka za ně skryla – nebyl uveden ve výročních zprávách ani v zápisech z valných hromad.

Až v polovině roku 2014, když nový zákon anonymní akcie zakázal, farmu opět oficiálně převzal Agrofert a vložil ji do své dceřiné firmy IMOBA.

O tom, že za anonymními akciemi se po celou dobu mohl Agrofert skrývat, svědčí prý dokument Matrix AB o Andreji Babišovi, který nedávno odvysílala Česká televize. A vicepremiér a ministr financí se v něm chlubí, že farma je nejlepší projekt, co kdy vymyslel.

"Napadlo mě to, když jsem s dětmi čekal ve frontě v pražské zoo na krmení koz. Byla tam obrovská fronta a já nesnáším čekání. Tak jsem si řekl, že udělám podobný projekt," konstatoval v dokumentu.

Nevím, komu to patří

Babiš dříve vlastnictví Čapího hnízda popíral. Před dvěma lety například na dotaz Respektu řekl, že s firmou nemá nic společného. "Nevím, komu to patří," uvedl tehdy s tím, že společnosti jen půjčil přes 400 milionů na stavbu farmy, ale jméno majitele nezná. Podle něj šlo o "nějaké advokáty".

Nyní je pravděpodobné, že bude muset policii vysvětlit, kdo ji skutečně vlastnil, a od koho ji tedy koupil.

Sám Babiš již dříve řekl, že si není vědom žádného pochybení. "Projekt byl realizován zcela v souladu se zákonem a podle dotačních pravidel. Navíc byl v minulosti už několikrát ze strany úřadu kontrolován. Speciálně se o něj zajímala Evropská komise a nechala ho rovněž zkontrolovat," reagoval.

Čapí hnízdo je rozlehlá farma na Benešovsku v těsné blízkosti hlavního tahu z Prahy na České Budějovice, která byla dokončena před čtyřmi lety. Nabízí mimo jiné reprezentativní prostory pro pořádání konferencí a společenských akcí a jeho součástí je i malá zoologická zahrada. Dominantou farmy je jízdárna právě ve tvaru obřího čapího hnízda.

 

Právě se děje

Další zprávy