Praha - Favorit sněmovních voleb jako první zveřejnil svůj volební program.
Sociální demokraté slibují, že vytvoří bezpečný sociální stát po evropském vzoru a jeho hospodářská politika povede nezadržitelně k přijetí eura.
Češi se takové budoucnosti dočkají, pokud budou splněny dvě podmínky. Sociální demokraté musí vyhrát ve volbách a zároveň se musí probudit evropská ekonomika, která potáhne českou.
Minimální mzdou k vyšším dávkám
Ekonomové dnes řeší na celém světě základní otázku, jak zvětšit rozdíl mezi sociálními dávkami a mzdou, aby se každému vyplatilo pracovat.
Jedni navrhují snížit sociální dávky, druzí doporučují zvýšit minimální mzdu. Volební program ČSSD s názvem "Volte změnu a naději" navrhuje zvýšit sociální dávky i minimální mzdu.
V krizovém období nemá sice žádný stát peníze, aby dávky zvyšoval, sociální demokraté ale pro Česko objevili prostor.
"Náklady českého sociálního státu patří v současnosti absolutně i relativně k nejnižším v Evropě," připomínají v jedné z klíčových vět programu. Tím upozorňují na statistiky, podle kterých stojí český sociální stát 20 procent národního HDP, zatímco v Německu přes čtvrtinu a ve Skandinávii skoro třetinu celkového ekonomického výkonu.
Severské sociální systémy jsou financovány z vyšších mezd. Aby se zvýšily i ty české, budou sociální demokraté právě zvyšovat minimální mzdu ročním tempem nejméně o 500 korun.
Topolánkův konec
Program ČSSD připouští, že vzestup sociálních jistot zajistí teprve nová ekonomická prosperita. Do Česka se podle sociálních demokratů vrátí, pokud se také politika vrátí k receptům vyzkoušeným před nástupem vlády pravice a premiéra Mirka Topolánka.
"Topolánkova a Kalouskova politika skončila naprostým neúspěchem," stojí v programu, který zároveň připomíná, že první propad ekonomického růstu způsobila rozpočtová reforma počátkem roku 2008.
Mimo jiné podle socialistů neuváženě snížila daně a způsobila tím rozpočtový schodek 225 miliard v minulém roce. Proto bude nutné vrátit daně před rok 2008 včetně zrušení superhrubé mzdy, rovné daňové sazby a zvýšení podnikové daně ze zisku z 19 na 21 procent.
Desítky miliard prý sociální demokraté získají lepší kontrolou veřejných zakázek, jmenovitě neefektivních investic do dopravní infrastruktury.
Na krizi s Jahnem i Švejnarem
Případná vláda sociálních demokratů opráší program ekonomického rozvoje, který v roce 2005 sepsal vicepremiér Martin Jahn a který se nepodařilo uskutečnit. Může pomoci i v boji s krizí.
Program se vyhýbá podrobnějším slibům, kdy se dostaví obrat k lepšímu. Vývoj Česka se přizpůsobí ekonomickému oživení v Evropě, připouštějí sociální demokraté, že bude záležet na vyšší moci.
Správnou reakci na vnější změny bude mít na starost národohospodářský odborník, pro kterého sociální demokraté rezervují místo vicepremiéra. ČSSD tento plán naznačila vypuštěním informace, že do své vlády počítá s ekonomem Janem Švejnarem.
Obecným cílem národohospodářské politiky je přijetí eura do roku 2016. Spolu s podporou výzkumu se tím zlepší podmínky pro export, na kterém bude Česká republika i v příštích letech závislá.
Důchod na 55 procentech
Program "změny a naděje" už ví, na které sociální výkony se příští vláda soustředí.
Nezpochybňuje, že některé výdaje porostou automaticky vlivem stárnutí populace: "S tím souvisí potřeba zkvalitňování lékařské péče a vyrovnávání nákladů našich sociálních služeb s vyspělým světem," upozorňují autoři.
ČSSD se proto pouze zaručuje, že zachová důchody na současné úrovni 55 procent čisté mzdy a že se nezvýší spoluúčast ve zdravotnictví.
Zároveň v penzích i zdravotnictví podpoří připojištění, kterými si občané dobrovolně mohou zajistit lepší příjmy ve stáří i nadstandardní služby lékařů.
Dítě neomezenou investici
Nečekaně dlouhý je výčet, jak se zlepší podpora mladých rodin: zvýhodněné půjčky na studium, vyšší stipendia pro studující, podpora na získání startovacích bytů, novomanželské půjčky na pořízení a modernizaci bytu s odpočtem při narození dítěte, vyšší podpora hypoték, rozšíření veřejných služeb v oblasti školek a jeslí, obnova společného zdanění manželů, vyšší dětské přídavky, vyšší sleva na dani za dítě, víc možností na čerpání rodičovského příspěvku.
"Je to investice do budoucnosti," zdůvodňují zvýšení dávek sociální demokraté.
Oproti skandinávským sociálním systémům nemají v úmyslu motivovat k práci matky s malými dětmi.
Dálnice pro Moravu
Na rozdíl od dosud zveřejněných programových vizí ODS nemají sociální demokraté v úmyslu privatizovat státní podniky.
Shodnou se s nimi však na tom, kam zaměřit veřejné investice.
V první řadě půjde o dálnice. Za nejdůležitější považují sociální demokraté dostavbu několika kilometrů dálnice D47 z Ostravy do Polska a posílení tras z Čech na Moravu.
Chtějí rozšířit dálnici D1 mezi Prahou a Brnem a zároveň stavět R35 z Pardubic do Olomouce. Sílu moravského křídla ČSSD dokumentuje slib, že se postaví silnice R52 z Brna na rakouskou hranici a R49 mezi Hulínem a Zlínem. V Čechách se dokončí pouze pražský okruh.
Stavět se budou i železnice a nové plavební stupně na Labi v Děčíně. Kromě dopravy se podpoří energetické investice v čele s dvěma novými reaktory v Temelíně.
Stejně jako ODS hodlají i sociální demokraté využít pro financování nových dálnic soukromé peníze v tzv. PPP projektech.