Krvavý hrabě v bitvě u Slivice. Poslední boj války, který provází hororový mýtus

Pavel Švec Dan Poláček Pavel Švec, Dan Poláček
Aktualizováno 14. 5. 2023 14:28
Na pomezí středních a jižních Čech se několik dní po kapitulaci nacistického Německa v květnu 1945 odehrála jedna z úplně posledních bitev druhé světové války v Evropě. Velitel Waffen-SS v Čechách a na Moravě se nakonec v noci na 12. května vzdal a posléze se zastřelil. Bitva u Slivice si vyžádala více než tisíc padlých. Údajná svědectví Sovětů mluví o nepříteli jako o zombie vojácích.

V Památníku Vojna v Lešeticích u Příbrami je možné k tématu shlédnout výstavu "Poslední bitva 2. světové války v Evropě u Slivice na Příbramsku." Autorem výstavy je Josef Velfl.

SS-Gruppenführer a generálporučík Waffen-SS Carl Friedrich von Pückler-Burghaus (na snímku vlevo).
SS-Gruppenführer a generálporučík Waffen-SS Carl Friedrich von Pückler-Burghaus (na snímku vlevo). | Foto: Aktuálně.cz / Ukázka z výstavy „Poslední bitva 2. světové války v Evropě u Slivice na Příbramsku“, kterou je možné si prohlédnout až do 29. 12. 2023 v Památníku Vojna Lešetice / Archiv Hornické Muzeum Příbram

Generálporučík Waffen-SS Carl Friedrich von Pückler-Burghaus (na snímku vlevo).

Šlechtic, veterán první světové války a generál Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus si kvůli nepřehlédnutelnému šrámu na levé tváři vysloužil přezdívku Pan Jizva. Ale častěji je znám pod přízviskem Krvavý hrabě. Právem. V květnu 1945 byl velitelem posledních bojujících německých jednotek na území Československa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy