Krvavý hrabě v bitvě u Slivice. Poslední boj války, který provází hororový mýtus

Pavel Švec Dan Poláček Pavel Švec, Dan Poláček
Aktualizováno 14. 5. 2023 14:28
Na pomezí středních a jižních Čech se několik dní po kapitulaci nacistického Německa v květnu 1945 odehrála jedna z úplně posledních bitev druhé světové války v Evropě. Velitel Waffen-SS v Čechách a na Moravě se nakonec v noci na 12. května vzdal a posléze se zastřelil. Bitva u Slivice si vyžádala více než tisíc padlých. Údajná svědectví Sovětů mluví o nepříteli jako o zombie vojácích.

V Památníku Vojna v Lešeticích u Příbrami je možné k tématu shlédnout výstavu "Poslední bitva 2. světové války v Evropě u Slivice na Příbramsku." Autorem výstavy je Josef Velfl.

Situace u tzv. demarkační čáry v Čimelicích 10. 5. –11. 5. 1945, kde si snažili zástupci německých jednotek marně vyjednat vstup do amerického zajetí.
Situace u tzv. demarkační čáry v Čimelicích 10. 5. –11. 5. 1945, kde si snažili zástupci německých jednotek marně vyjednat vstup do amerického zajetí. | Foto: Aktuálně.cz / Ukázka z výstavy „Poslední bitva 2. světové války v Evropě u Slivice na Příbramsku“, kterou je možné si prohlédnout až do 29. 12. 2023 v Památníku Vojna Lešetice / Archiv Historické Muzeum Příbram

Vyjednávání Němců a Američanů u demarkační čáry v Čimelicích

Když v Praze povstání vypuklo, německý generál se svými muži udržel okolí svého velitelství v budově Právnické fakulty UK na vltavském nábřeží, nechal ostřelovat Staroměstské náměstí a řídil postup dalších okupačních jednotek na Prahu. Vehementně se pak dožadoval masivního bombardování povstaleckých částí města zápalnými pumami.

 

Právě se děje

Další zprávy