Konec tajností. Pojišťovny budou muset dát smlouvy na web

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
4. 8. 2014 14:00
Ministerstvo zdravotnictví připravilo novelu zákona, podle které budou hrozit pojišťovnám tučné pokuty za to, že nezveřejní smlouvy. Na požádání ale budou muset povinně předávat i další interní data.
Smlouvy zdravotních pojišťoven budou muset viset na webu. Další interní informace předají pojišťovny ministerstvu na požádání.
Smlouvy zdravotních pojišťoven budou muset viset na webu. Další interní informace předají pojišťovny ministerstvu na požádání. | Foto: Reuters

Praha - Šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček začíná tlačit na pojišťovny. Nejenže budou muset zveřejňovat smlouvy na internetu, ale ministerstvo vepsalo do novely zákona i to, že budou muset na požádání předložit i další interní informace. Dosud se totiž některé z nich důkladnější kontrole bránily.

"Rozhodli jsme se vepsat některé věci do zákona jasně a přímo, aby už nevznikaly žádné pochybnosti a různé právní výklady. Pojišťovny jsou totiž do jisté míry svébytné a zveřejňování některých informací se bránily. Ministerstvo přitom jejich data potřebuje pro svou práci a své analýzy," vysvětlil náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp.

Novela zákona, která míří koncem léta do vlády, proto obsahuje několik zásadních změn. Veškeré smlouvy, které pojišťovny uzavřou, budou muset nově vyvěsit i se všemi dodatky na internetu. A to nejpozději do patnácti dnů od jejich uzavření.

Pokud pojišťovna některý z kontraktů nezveřejní, dopustí se správního deliktu. Za to jí bude hrozit tučná pokuta. "Může dostat až deset milionů korun," doplňuje náměstek Tom Philipp.

Pojišťovny hrály hry

Další interní data bude muset pojišťovna posílat přímo ministerstvu. Stačí, aby si o ně úřad požádal.

"Pojišťovna je povinna bezplatně předat ministerstvu zdravotnictví informace o tvorbě úhradových mechanismů, sledování místní a časové dostupnosti nebo přerozdělování pojistného," píše se přímo v novele zákona, kterou má deník Insider k dispozici.

Podle současného i bývalého vedení resortu se totiž pojišťovny kvůli posílání dat kroutily. "Hrály se s tím nepříjemné hry," potvrzuje třeba někdejší ministr zdravotnictví a současný poslanec Leoš Heger.

Některé pojišťovny podle něj údaje dávat nechtěly, aby jim ministr neviděl příliš "pod prsty". Další měly jednoduše líné úředníky. "Získat určitá data proto vyžadovalo dlouhá jednání, na konci kterých sice pojišťovna data ministerstvu pustila, ale v naprosto nevhodném formátu," vzpomíná Heger. Podobnou normu už prý proto připravoval jeho tým.

Pokuty jsou žádoucí

Podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála už měly pojišťovny povinnost zveřejňovat smlouvy a informace podle současných zákonů. Vedení resortu jen nebylo při vymáhání dostatečně důsledné.

"Je ale pravda, že doposud nebyla za porušení povinnosti stanovena žádná sankce. Takže pokud ji teď ministerstvo do zákona vepsalo, je to velmi žádoucí," zhodnotil Dostál.

Samy zdravotní pojišťovny změny v zákoně příliš komentovat nechtějí. "Obecně nekomentujeme návrhy norem, které zatím neplatí," řekl například mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý. Jedním dechem ale dodal, že nové vedení pojišťovny v čele s ředitelem Zdeňkem Kabátkem s ministerstvem spolupracuje v maximální možné míře. "Pokud se přesto norma dále jakýmkoliv způsobem upraví či zpřesní, VZP samozřejmě platné legislativě vyhoví," uzavřel Tichý.

Článek vyšel 4. srpna 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy