Neplodné páry mají dostat pokus navíc. Ale má to háček

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
31. 7. 2014 5:30
Čtyři pokusy jsou málo, myslí si odborná lékařská společnost. Ministerstvo zdravotnictví je ke změně svolné, o navýšení chce jednat.
Dítě ze zkumavky.
Dítě ze zkumavky. | Foto: Thinkstock

Praha - Párům, které nemohou počít dítě přirozenou cestou, svitla nová naděje. Od příštího roku jim možná pojišťovny zaplatí jeden pokus o umělé oplodnění navíc. Celkem by se tak mohly podrobit až pěti zkouškám.

"Snažíme se s ministerstvem zdravotnictví dojednat navýšení počtu pokusů na pět," potvrdil redakci Aktuálně.cz předseda sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti David Rumpík.

Pokud se změnu podaří prosadit, pacientky budou moci podstoupit víc umělých oplodnění než dosud. Na druhou stranu ale pokaždé bude možno do těla ženy zavést jen jedno jediné embryo.

"Tím se sníží riziko komplikací s vícečetnými těhotenstvími. Ta jsou totiž problematická jak pro maminku, tak pro dvojčátka. Děti se totiž rodí nedonošené a jejich léčba je náročná," vysvětlil Rumpík.

Ministerstvo: schůdné je vše

Nové podmínky se podle něj odborná společnost pokusí prosadit ještě do konce léta. Do té doby má totiž ministerstvo zdravotnictví opustit novela zákona, která podmínky asistované reprodukce znovu upraví.

Vedení resortu zdravotnictví není proti. "Schůdné je všechno, co je únosné pro systém. Pokud takovou otázku odborná společnost zvedne, jsme ochotni se o změně bavit a do zákona ji zařadit," komentoval záměr odborníků náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp.

Současná novela zákona doposud počítala jen s menšími úpravami. Pacientky mají mít stále nárok jen na tři hrazené pokusy o početí, ve výjimečných případech ale mohou pojišťovny zaplatit i čtvrtý. Kromě toho návrh upřesňuje, do jakého věku ještě pojišťovny ženám umělé početí uhradí a kdy už si ho naopak musí zaplatit samy. Hranici novela stanoví na devětatřicáté narozeniny pacientky.

Co s přebytečnými embryi?

S novelou zákona se ale znovu zvedají hlasy kritiků, podle kterých by se mělo ministerstvo zaměřit i na to, jak lépe popsat podmínky při nakládání s nevyužitými embryi. Dnešní zákony jsou podle nich vágní.

"Žádné ustanovení dnes tuto citlivou etickou a náboženskou záležitost neřeší," objevilo se v připomínkách k novele zákona, kterou má redakce Aktuálně.cz k dispozici. Podle bývalého šéfa resortu a dnešního poslance Leoše Hegera podobná kritika zaznívala už v minulosti.

Podle průkopníka asistované reprodukce ve střední Evropě a brněnského lékaře Ladislava Pilky se ale právě díky "vágním" zákonům daří řadě neplodných párů pomoci.

"Je pravda, že u nás není zamrazení vajíček legislativně dopodrobna řešeno. Postupuje se tak, že pokud nepřekročíte zákon, tak jsou všechny kroky v této oblasti povoleny. Pro pacienty je to ale příznivé," hodnotí situaci profesor Pilka.

O tom, jak se s nevyužitými embryi naloží, totiž podle něj rozhodují výhradně rodiče. Ti mají několik možností: buď si nechají embrya zamrazit na později, nebo je darují dalším párům. "Pacientky také mohou dát souhlas k jejich likvidaci, nebo poslat embrya na výzkum," popisuje Pilka. O posledním jmenovaném řešení ale podle něj uvažuje jen asi desetina žen. 

Pětině párů musí pomoci lékař

Při každém cyklu umělého početí podle lékařů vznikne průměrně deset až patnáct embryí, tři až čtyři nakonec zůstanou nevyužita. Čtyřicet tuzemských pracovišť reprodukční medicíny přitom každoročně provede zhruba 25 600 léčebných cyklů.

Neplodných je v Česku stále více párů, poslední statistiky hovoří o 15 procentech. Lékaři dokážou pomoci až 90 procentům z nich. Zatímco dříve se s neplodností potýkaly spíše ženy, v posledních pěti letech se podle odborníků příčina přesouvá také na muže.

Jeden cyklus umělého oplodnění stojí podle lékařů 60 až 70 tisíc korun, zdravotní pojišťovna uhradí podle mluvčího VZP Oldřicha Tichého 26 tisíc. Jen za loňský rok dala VZP za umělé oplodnění svých klientů celkem 171,5 milionu korun.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy