Ať vězně ošetřují odsouzení doktoři, žádá lékařská komora

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
23. 6. 2014 5:00
Ministerstvo spravedlnosti s návrhem souhlasí, české věznice totiž trpí akutním nedostatkem lékařů.
Odsouzení doktoři budou moci za mřížemi pokračovat v lékařské praxi. (ilustrační foto)
Odsouzení doktoři budou moci za mřížemi pokračovat v lékařské praxi. (ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ordinace vězeňských nemocnic zejí prázdnotou, lékaři se do nich příliš nehrnou. Česká lékařská komora proto přichází s převratnou novinkou: ať pacienty z věznic ošetřují odsouzení lékaři. Vězeňské službě, která bojuje s nedostatkem personálu, to vytrhne trn z paty. Lékaři za mřížemi neztratí kontakt s oborem. A nemocným vězňům to pomůže. 

"Ve vězení není k dispozici dostatek kvalifikovaných lékařů, tato místa nejsou pro kolegy moc atraktivní. Na druhou stranu tady máme lékaře, kteří se ve vězení ocitnou. Pokud nejsou odsouzeni za odbornou chybu a pokud jim soud jako součást trestu neuloží zákaz výkonu povolání, tak nevidím žádný rozumný důvod, proč by tito lidé nemohli i ve vězení ve své profesi pokračovat," říká šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Změnu už prý konzultoval s právníky i s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou. Všichni s návrhem souhlasí. "Ostatně za komunistů v padesátých letech už to takto fungovalo, tak proč ne teď," uzavírá Kubek. Lékaři podle něj neztratí kontakt se svou profesí a vězeňským nemocnicím se zase personálně uleví.

Úskalí: lékař má přístup k lékům a skalpelu

Vedení resortu spravedlnosti a Vězeňská služba jsou skutečně pro. "Pro nás by to byl samozřejmě přínos. Máme tady na Pankráci nemocnici s poliklinikou, k dispozici je interna i chirurgie. Lékařů je ale nedostatek," potvrzuje mluvčí pankrácké věznice Jiří Dolejší.

Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřiny Hrochové je ale nejprve potřeba vyřešit několik problémů. Například to, nakolik by mohl mít odsouzený lékař přístup k medikamentům či zdravotnické technice a pomůckám – třeba ostrému skalpelu. "Hrozí totiž vážné bezpečnostní riziko, že by mohl být lékař vydíratelný ze strany ostatních odsouzených," vysvětluje Hrochová.

Sporné je podle ní také nahlížení odsouzeného doktora do zdravotnické dokumentace spoluvězňů či nepřetržitý přístup k internetu a telefonu. Ten musí mít lékař kvůli jednání s pojišťovnami nebo kvůli přivolání záchranky.

Ve vězení sedí jen několik lékařů

"A konečně nelze odhlédnout ani od dalších ustanovení zákona, podle kterého mají odsouzení pracovat pod dohledem zaměstnanců Vězeňské služby. Není například jasný vztah mezi odsouzeným lékařem a zdravotní sestrou, která je zaměstnankyní Vězeňské služby," připomíná další úskalí Hrochová. Nápad si proto podle ní nejprve vyžádá podrobnou debatu s pracovníky Vězeňské služby a později také úpravu zákona.

Lékařů, kteří se ocitli ve výkonu trestu, není mnoho. Podle Hany Löffelmannové z Vězeňské služby se pohybují řádově v jednotkách. Mezi nejznámější z nich patří například pražský lékař Jaroslav Barták, který si nyní odpykává čtrnáctiletý trest za znásilňování a vydírání svých deseti asistentek.

Před soudem stojí a čekají na ortel další známí lékaři. Až dvanáctileté vězení za korupci hrozí bývalému poslanci a středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi. Obžalováni jsou i jeho společníci a také lékaři Petr Kott a Kateřina Pancová.

Podle právníka Ondřeje Dostála by právě pro poslední tři jmenované odborníky byla práce ve vězeňské nemocnici vhodná. "Stejně dobře si dovedu představit, že ve své profesi pokračuje lékař, který někoho nehezky přejel na přechodu. Jen kvůli tomu ještě nemusí být horší chirurg," doplňuje Dostál. Zdravotníci, kteří mají na svědomí znásilnění, vraždu či prodej drog, by naopak podle něj do vězeňské nemocnice přístup mít neměli.

 

Právě se děje

před 45 minutami

V benešovské nemocnici bude omezený režim nejméně ještě v pondělí

Benešovská nemocnice bude fungovat v omezeném režimu přinejmenším ještě v pondělí. Po útoku kryptovirem v noci na středu nelze spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace byly zrušeny. Na nápravě budou přes víkend dál pracovat IT specialisté. Vedení kraje předpokládalo, že počátkem příštího týdne již nucené omezení skončí, aktuální zprávy z nemocnice tomu ale nenasvědčují. "Stále trvá nouzový stav nemocnice, a to zatím do pondělí 16. 12. včetně," řekl mluvčí zařízení Petr Ballek.

Lékaři mohou pacientovi například ošetřit odřeninu nebo zašít řeznou ránu, zvládnou běžné převazy a kontroly. Pokud ale bude potřeba rentgen, je to problém. Nemocnici se však podle mluvčího podařilo zajistit, že zaměstnanci dostanou výplaty standardní elektronickou cestou na své účty

Další zprávy