Konec podlých praktik, Němeček zruší lov pojištěnců na ulici

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
29. 7. 2014 5:30
Ministerstvo zdravotnictví sepsalo dvě novely zákonů, ve kterých nepoctivé přetahování klientů přes firmy zakazuje.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Slibovali jí dárky a zajímavé výhody. Až nakonec podlehla. "Využili mojí naivity a důvěřivosti," vzpomíná na svůj přestup k jiné pojišťovně seniorka Jitka z Plzeňska. Smlouvu prý podepsala přímo mezi dveřmi svého bytu. Později litovala.

Podobných případů se v Česku najdou tisíce. Některé zdravotní pojišťovny jsou ochotny za nábor nových klientů utratit miliony – například Vojenská zdravotní pojišťovna poslala za poslední dva roky na lov nových oveček 140 milionů korun. Firmy, které v tom pojišťovnám pomáhají, navíc často používají nekalé praktiky. Vymýšlejí si či nabízejí lidem hotové peníze. Některé případy řešila dokonce policie.

Ministerstvo zdravotnictví se proto rozhodlo nábory přes prostředníky zakázat. Změnu vepsalo do novel dvou zákonů, kterými se provoz zdravotních pojišťoven řídí. "Pojišťovna nesmí provádět nábor pojištěnců prostřednictvím třetí osoby," píše se v dokumentu, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Peníze či dárky nesmí lidem za přestup nabízet ani sama pojišťovna.

Nemorální a nebezpečné

"Bylo to potřeba. S nábory klientů přes externisty jsou jenom potíže. Stojí to navíc nemalé peníze, které by se mohly použít na něco rozumného. Pokud spolu chtějí pojišťovny o pacienty bojovat, měly by to udělat kvalitní nabídkou služeb," komentuje ministerský návrh zákona náměstek pro zdravotní pojištění Tom Philipp.

Poslanci aktivitu vedení resortu vítají. "Je to správné. Praktiky těchto individuí jsou někdy až nemorální. Manipulují s lidmi, zejména se staršími osobami, které nejsou tolik orientované. V některých případech to může být až nebezpečné," souhlasí třeba onkolog a šéf zdravotního výboru Sněmovny Rostislav Vyzula. Novelu prý svým hlasem podpoří.

"Podobný návrh už jsme měli připravený i my, jenom už jsme ho nestihli předložit," kvituje návrh také bývalý ministr a současný poslanec Leoš Heger. V minulosti už vedení resortu pojišťovnám "uplácení" klientů zakázalo, ty si ale okamžitě našly kličku: začaly si najímat prostředníky. "Náboráři zastavovali lidi přímo na ulici. Tak by to nemělo fungovat," hodnotí Heger.

Vzájemné přetahování vyčerpává miliony

Podle mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřicha Tichého vzájemné přetahování klientů systému skutečně neprospívá. Naopak, stojí obrovské peníze.

Právě VZP měla se smlouvami na lov pojištěnců v minulosti velké potíže – bývalého ředitele pojišťovny Pavla Horáka loni v listopadu obvinila policie kvůli tomu, že poslal za nábor nových klientů půl miliardy korun. Dostala je společnost IZIP. Nejvyšší státní zastupitelství ale později vrátilo policistům případ k dopracování.

Nové vedení v čele se Zdeňkem Kabátkem už podle Tichého nikomu za lov klientů neplatí. "To, že konkurenční pojišťovny naopak v takové praxi pokračují, VZP poškozuje," dodal Tichý.

Za nekorektní chování při náborech nových klientů byla letos na jaře potrestána také Vojenská zdravotní pojišťovna - dostala od antimonopolního úřadu pokutu. Sankci ve výši 1,8 milionu korun si vysloužila za to, že během dvou let poslala na nákup pojištěnců až 140 milionů korun. Utracené peníze rozložila do pěti zakázek, které přidělila bez soutěže.

Nemrhejte penězi, vyzval pojišťovny Němeček

Dokud nebudou nová pravidla platit, vyzval alespoň ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček pojišťovny, aby penězi na nábor nových klientů nemrhaly. Pojišťovny oslovil v dopise. Uvedl v něm, že se na vedení resortu hojně obracejí se stížnostmi pojištěnci, kteří se stali při náboru k některé ze zdravotních pojišťoven terčem nekorektního jednání.

"V době, kdy české zdravotnictví zápasí s nedostatkem finančních prostředků, považuji vynakládání financí na akvizice za nepřijatelné a nepřípustné. Z hlediska celého systému veřejného zdravotního pojištění je to zcela zbytečný náklad," napsal šéfům pojišťoven Němeček.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy