Bankovní úředníci jdou před soud kvůli kauze Chvalovský

ČTK ČTK
6. 1. 2012 10:24
Bývalý šéf českého fotbalu už byl odsouzen za úvěrové podvody na Komerční bance
Foto: Jan Langer

Praha - Další lidé mají v budoucnu stanout před soudem v souvislosti s kauzou bývalého šéfa Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Františka Chvalovského.

Ten už dříve dostal nepravomocně desetiletý trest za stamilionové úvěrové podvody na Komerční bance (KB) z konce 90. let.

Pražské vrchní státní zastupitelství (VSZ) v prosinci předalo Městskému soudu v Praze obžalobu na někdejší šéfku odboru financování obchodů KB Jiřinu Kaplanovou a další čtyři bývalé úředníky banky.

Žalobci pětici viní z toho, že se na podvodech Chvalovského a spol. podílela. Za to hrozí exúředníkům KB pět až deset let vězení, řekla mluvčí VSZ Iva Vojtková.

Při uzavírání kontraktů uvedli nepravdivé údaje

"Jedna z obžalovaných je bývalá ředitelka odboru 3050 (financování obchodu) centrály Komerční banky a čtyři další jsou její podřízení. Všechny tyto osoby byly obžalovány pro trestný čin úvěrového podvodu," uvedla Vojtková.

Na koho byla obžaloba podána, neupřesnila. Podle oficiálně neověřených informací jde vedle Kaplanové o Ivanu Neuhäuslovou, Klaudii Nerglovou, Evu Žižkovou a Zdeňka Husara.

Kaplanová a spol. se podle žalobců v letech 1998 až 1999 podíleli na uzavírání úvěrových smluv s firmami kolem Chvalovského, aniž například zohlednili rizikovost obchodů, a při uzavírání kontraktů uvedli nepravdivé údaje. Podíleli se tak prý na škodě, která bance vznikla - v celkové výši a v přepočtu téměř 1,5 miliardy korun.

Státní zastupitelství v listopadu podle Vojtkové také rozhodlo o částečném zastavení stíhání. "Bylo shledáno, že pro část jednání není některé obviněné na místě postavit před soud. Vzhledem k tomu, že usnesení o zastavení trestního stíhání zatím není v právní moci, nelze uvést další podrobnosti," řekla Vojtková.

Koho se zastavení stíhání týká, neupřesnila, v obžalobě ovšem nefigurují zbylé dvě původně obviněné - Pavla Puršová a Hana Suntichová.

Kaplanová a spol. už v minulosti v této kauze před soudem stáli. Od počátku vinu odmítali.

Pražský městský soud v srpnu 2006 uložil Kaplanové pětiletý trest. Z úvěrového podvodu uznal vinnými také Neuhäuslovou, Nerglovou, Žižkovou a Husara, od jejich potrestání ale upustil. Puršovou a Suntichovou osvobodil. Odvolací Vrchní soud v Praze pak ale v neveřejném jednání rozsudek zrušil a kauzu vrátil na počátek, policie musela úředníky dokonce znovu obvinit.

Chvalovský už dostal 10 let

Koncem loňského června padl nepravomocný verdikt v samotné kauze Chvalovský. Soud exšéfovi ČMFS uložil za stamilionové úvěrové podvody desetiletý trest vězení. Nepodmíněné tresty od šesti do osmi let vyměřil trestní senát i zbylým čtyřem mužům.

Obžalovaní si podle soudu od KB nabrali úvěry v celkové výši téměř 1,5 miliardy korun. Podle verdiktu předstírali, že půjčené peníze půjdou na financování jejich obchodů, platili jimi ale něco úplně jiného, především své předchozí dluhy. Bance podle soudu způsobili škodu skoro 1,4 miliardy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy