Bankovní úředníci jdou před soud kvůli kauze Chvalovský

ČTK ČTK
6. 1. 2012 10:24
Bývalý šéf českého fotbalu už byl odsouzen za úvěrové podvody na Komerční bance
Foto: Jan Langer

Praha - Další lidé mají v budoucnu stanout před soudem v souvislosti s kauzou bývalého šéfa Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Františka Chvalovského.

Ten už dříve dostal nepravomocně desetiletý trest za stamilionové úvěrové podvody na Komerční bance (KB) z konce 90. let.

Pražské vrchní státní zastupitelství (VSZ) v prosinci předalo Městskému soudu v Praze obžalobu na někdejší šéfku odboru financování obchodů KB Jiřinu Kaplanovou a další čtyři bývalé úředníky banky.

Žalobci pětici viní z toho, že se na podvodech Chvalovského a spol. podílela. Za to hrozí exúředníkům KB pět až deset let vězení, řekla mluvčí VSZ Iva Vojtková.

Při uzavírání kontraktů uvedli nepravdivé údaje

"Jedna z obžalovaných je bývalá ředitelka odboru 3050 (financování obchodu) centrály Komerční banky a čtyři další jsou její podřízení. Všechny tyto osoby byly obžalovány pro trestný čin úvěrového podvodu," uvedla Vojtková.

Na koho byla obžaloba podána, neupřesnila. Podle oficiálně neověřených informací jde vedle Kaplanové o Ivanu Neuhäuslovou, Klaudii Nerglovou, Evu Žižkovou a Zdeňka Husara.

Kaplanová a spol. se podle žalobců v letech 1998 až 1999 podíleli na uzavírání úvěrových smluv s firmami kolem Chvalovského, aniž například zohlednili rizikovost obchodů, a při uzavírání kontraktů uvedli nepravdivé údaje. Podíleli se tak prý na škodě, která bance vznikla - v celkové výši a v přepočtu téměř 1,5 miliardy korun.

Státní zastupitelství v listopadu podle Vojtkové také rozhodlo o částečném zastavení stíhání. "Bylo shledáno, že pro část jednání není některé obviněné na místě postavit před soud. Vzhledem k tomu, že usnesení o zastavení trestního stíhání zatím není v právní moci, nelze uvést další podrobnosti," řekla Vojtková.

Koho se zastavení stíhání týká, neupřesnila, v obžalobě ovšem nefigurují zbylé dvě původně obviněné - Pavla Puršová a Hana Suntichová.

Kaplanová a spol. už v minulosti v této kauze před soudem stáli. Od počátku vinu odmítali.

Pražský městský soud v srpnu 2006 uložil Kaplanové pětiletý trest. Z úvěrového podvodu uznal vinnými také Neuhäuslovou, Nerglovou, Žižkovou a Husara, od jejich potrestání ale upustil. Puršovou a Suntichovou osvobodil. Odvolací Vrchní soud v Praze pak ale v neveřejném jednání rozsudek zrušil a kauzu vrátil na počátek, policie musela úředníky dokonce znovu obvinit.

Chvalovský už dostal 10 let

Koncem loňského června padl nepravomocný verdikt v samotné kauze Chvalovský. Soud exšéfovi ČMFS uložil za stamilionové úvěrové podvody desetiletý trest vězení. Nepodmíněné tresty od šesti do osmi let vyměřil trestní senát i zbylým čtyřem mužům.

Obžalovaní si podle soudu od KB nabrali úvěry v celkové výši téměř 1,5 miliardy korun. Podle verdiktu předstírali, že půjčené peníze půjdou na financování jejich obchodů, platili jimi ale něco úplně jiného, především své předchozí dluhy. Bance podle soudu způsobili škodu skoro 1,4 miliardy.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy