V kauze Chvalovský chce policie obžalobu úředníků banky

ČTK ČTK
18. 8. 2011 16:28
Za úvěrové podvody pro Chvalovského firmy jim hrozí až deset let vězení

Praha - Policie v pondělí navrhla obžalovat někdejší šéfku odboru financování obchodů Komerční banky (KB) Jiřinu Kaplanovou a dalších šest úředníků kvůli pochybným úvěrům pro firmy kolem bývalého šéfa Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Františka Chvalovského.

Kaplanová a další sice už v minulosti stáli před soudem, který dokonce vynesl i prvoinstanční rozsudek, odvolací senát pak ale verdikt zrušil a případ navíc vrátil prakticky na začátek - do fáze prověřování.

Všech sedm lidí - Kaplanovou, Ivanu Neuhäuslovou, Klaudii Nerglovou, Evu Žižkovou, Zdeňka Husara, Pavlu Puršovou a Hanu Suntichovou - policie podle Válové viní z úvěrového podvodu, hrozí jim pět až deset let vězení.

"Vrchní státní zastupitelství v Praze od policejního orgánu obdrželo uzavřený a ucelený vyšetřovací spis s meritorním návrhem. Obsahem toho návrhu je návrh na podání obžaloby a v některých částech, tam, kde již soud dříve dva obžalované zprostil obžaloby, je to návrh na zastavení trestního stíhání," uvedla mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová.

Návrh na částečné zastavení stíhání se týká Puršové a Suntichové, které soud před lety obžaloby zprostil. Státní zástupce podle Válové o návrhu rozhodne v následujících měsících.

Chvalovský už dostal 10 let

Koncem června padl nepravomocný verdikt v samotné kauze Chvalovský. Soud exšéfovi ČMFS uložil za stamilionové úvěrové podvody z konce 90. let desetiletý trest vězení. Nepodmíněné tresty od šesti do osmi let vyměřil trestní senát i zbylým čtyřem mužům.

Obžalovaní si podle soudu od KB nabrali úvěry v celkové výši téměř 1,5 miliardy korun. Podle verdiktu předstírali, že půjčené peníze půjdou na financování jejich obchodů, platili jimi ale něco úplně jiného, především své předchozí dluhy. Bance podle soudu způsobili škodu skoro 1,4 miliardy.

Všichni vinu popírají. Městský soud v Praze zároveň konstatoval, že se na úvěrových podvodech podíleli i Kaplanová a spol.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy