Exšéf fotbalu Chvalovský dostal 10 let vězení za podvod

Domácí Domácí
28. 6. 2011 12:40
Chvalovský a další čtyři lidé podvodně získali od banky 1,5 miliardy korun

Praha - Městský soud v Praze potrestal bývalého šéfa Českomoravského fotbalového svazu Františka Chvalovského desetiletým odnětím svobody. Vyhověl tak požadavku státního zástupce.

Ostatní obžalovaní dostali nepodmíněné tresty v rozsahu 6 až 8 let. Bývalý předseda ČMFS se proti rozsudku odvolal.

Chvalovský byl odsouzen za případ, kdy koncem 90. let společně se čtyřmi dalšími lidmi provedl úvěrové podvody, když z Komerční banky díky nepravdivým informacím vylákali v přepočtu celkem téměř 1,5 miliardy korun. Všichni muži vinu odmítli.

Úvěrových podvodů se podle úterního rozhodnutí vedle bývalého šéfa ČMFS a funkcionáře a sponzora fotbalového klubu Chmel Blšany Chvalovského dopustili i další čtyři představitelé několika společností. 

Ladislavu Filipovi uložil trestní senát osm let, Zdeňku Mezerovi a Miloslavu Brodackému po sedmi letech a Petru Franclovi šest let vězení. Podle spisu jde o představitele různých firem, které byly personálně a majetkově propojeny. Muži mají zároveň zaplatit Komerční bance stamilionové náhrady škody.

Obžaloba muže viní z toho, že v letech 1998 až 1999 podali za různé společnosti u Komerční banky žádosti o financování obchodů.

Muži před bankou údajně předstírali, že peníze půjdou například na nákup zboží, masa nebo chmele a jeho vývoz do zahraničí. V jednom případě měly být peníze údajně určeny na zaplacení přípravných prací souvisejících s výstavbou obytného komplexu v pražském Střížkově.

Peníze použili na splacení dluhů

Půjčené finance ale podle obžaloby použili úplně jinak, především na splácení předchozích dluhů. Ty podle spisu vznikly například při předchozím financování jejich obchodů Komerční bankou, část peněz z úvěrů podle obžaloby putovala i jiným věřitelům. Na úvěrových podvodech měli podle žalobce podíl také zaměstnanci KB.

Obhajoba namítá, že nešlo o úvěrové smlouvy, ale o jiný druh financování - o odkup budoucí pohledávky, v tomto případě za zboží. Obhájci v květnu uvedli, že jde o běžný druh obchodu, u kterého nejsou poskytované finance vázány účelem použití, a příjemce tak s nimi může nakládat, jak chce.

Advokáti odmítli i napojení Chvalovského a spol. na některé zaměstnance Komerční banky nebo to, že by obžalovaní bance předložili nepravdivé údaje.

Mezera s Brodackým mají Komerční bance podle rozhodnutí senátu uhradit přes 633 milionů korun, Chvalovský s Filipem přes 465 milionů. Chvalovský s Filipem a Franclem mají zaplatit přes 200 milionů, Francl sám pak kolem 96 milionů.

 

Právě se děje

Další zprávy