Politici o Zemanově vánočním poselství: Babiš chválí, Bartoš kritizuje výrok o Číně

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 12. 2018 16:55
Středeční vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana bylo podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nekonfrontační a objektivní. Předseda vlády uvedl, že se mu projev líbil. Babiše potěšilo například to, že Zeman pochválil lídry ANO, ČSSD a KSČM za sestavení a podporu současné vlády nebo slova prezidenta na adresu vládního národního investičního plánu.
Foto: ČTK

Prezident podle Babiše mluvil k věci a zopakoval své všeobecně známé názory na politiku, ekonomiku a náladu ve společnosti. "Jsem rád, že ocenil práci V4, se kterou se nám v rámci Evropské unie podařilo zvrátit migrační kvóty a udržet tak naši svrchovanost," dodal Babiš.

Předseda vlády ocenil i Zemanovu podporu české vojenské misi v Afghánistánu. Vojáci podle Babiše bojují proti teroristům a chrání bezpečnost ČR. "To je jedna z priorit naší vlády," dodal.

Babiš souhlasí i s prezidentovou myšlenkou na zavedení přímé volby starostů, primátorů a hejtmanů. "Naše hnutí má hodně zkušeností, kdy nás poražené strany obešly a spojily se všechny proti nám," uvedl.

Předseda KSČM Vojtěch Filip považuje Zemanův projev za vyjádření konzistentních názorů českého prezidenta v politické i ekonomické oblasti. "Jsem rád, že ocenil roli KSČM pro stabilizaci českého politického prostředí v době vládní krize. Pokud jde o mezinárodní politiku, oceňuji odmítnutí 'špiónománie' a jen připomínám, že KSČM nesouhlasí s prezidentovým názorem na zahraniční mise armády," napsal Filip.

Opozice: Zeman pouze shrnul své známé názory

Předseda ODS Petr Fiala ocenil varování před zpomalením ekonomického růstu, upozorňuje ale na to, že současná vláda, kterou Zeman podporuje, situaci jen zhoršuje.

Zeman v projevu chválil předsedy ANO, ČSSD a KSČM, že díky nim vznikla vláda. Petr Fiala připomíná, že právě prezident kabinet spolu s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO) sestavil a udržuje při životě. "(Zeman) zopakoval svoje návrhy na povinné volby a přímou volbu starostů, které rozhodně nesdílím," dodal Fiala. Zeman podle něj zkritizoval občanskou společnost, média a kritiky současné koalice, ale o svých představách o budoucnosti země neřekl nic.

Fiala ocenil, že Zeman podpořil vojenské mise a varoval před zpomalováním ekonomického růstu. "Nevidí však, že 'jeho' vláda situaci jen zhoršuje a ČR nepřipravuje na budoucí výzvy. Projev nebyl překvapivý a vlastně nebyl ani vánoční. Ale na to jsme už u prezidenta Zemana tak trochu zvykli," konstatoval Fiala.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš odmítl Zemanova slova, že nedávné protivládní demonstrace jsou v době svobodných voleb pohrdáním vůlí občanů. Občanská společnost má na podobné projevy právo, uvedl.

Bartoš letošní poselství považuje za standardní Zemanův projev. Ocenil akcent na digitalizaci a robotizaci. "Občanská společnost má na projevy právo, neboť demokracie se neredukuje jen na volby," uvedl k Zemanovým slovům ohledně demonstrantů.

Oponuje také prezidentově glose o tom, že Čína nemusí provádět v Česku technologickou špionáž, když v zemi jezdí vlaky rychlostí 300 kilometrů v hodině. "Když jsme u té Číny, tak jim asi vlaky jezdí rychle, ale mají tam také koncentrační tábory," upozornil Bartoš.

Předseda SPD Tomio Okamura napsal, že souhlasí s prezidentovou kritikou politické hysterie, práce médií či pokusů vyvolat špionážní mánii. "Naše hnutí také plně sdílí kritické názory prezidenta na vyplácení sociálních dávek osobám odmítajícím práci," řekl Okamura.

Vláda by podle něj měla ČR připravovat na horší ekonomické časy. "Současná vláda se místo efektivních hospodářských kroků zabývá vyhazováním čínských mobilních telefonů z úřadů," uvedl.

Kritický k projevu Zemana byl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil  "Čekal jsem filozofické zamyšlení nad uplynulým rokem, ale dočkal jsem se opět jen kontroverzních vyjádření," uvedl v tiskovém vyjádření. Zeman podle něj znovu systematicky dělil společnost. "To opravdu není projev, který bych čekal od prezidenta republiky," dodal.

Podle předsedy Starostů a nezávislých Petra Gazdíka bylo poselství uceleným shrnutí Zemanových známých názorů. "Jen to stmelující poselství nějak chybělo," uvedl. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek projev neslyšel. "Jsem na obědě u rodičů, takže tradičně dám přednost oslavě Vykupitelových a svých narozenin v rodinném kruhu a oželím nepochybně hluboký zážitek diváka projevu pana prezidenta," uvedl.

Video: Podívejte se na celý záznam vánočního poselství Miloše Zemana

Celý záznam vánočního poselství prezidenta republiky Miloše Zemana. | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 9 minutami

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň z pětibodové škály, znamená značné nebezpečí. Za posledních 24 hodin připadlo 25 centimetrů sněhu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy