Místo mandelinky bramborové tu máme čínské mobily, řekl Zeman o varování před Huawei

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 26. 12. 2018 13:54
Prezident Miloš Zeman pronesl svůj tradiční projev ze zámku v Lánech. Ve vánočním poselství zkritizoval demonstranty, kteří na podzim požadovali demisi vlády Andreje Babiše. Zároveň se vyjádřil k varování českých úřadů před špionáží ze strany Ruska a Číny.
Zeman vzkázal ve vánočním poselství Čechům, aby ignorovali “lepšolidi”. | Video: Aktuálně.cz

"Ti, kdo nás neustále varují před špiony, z nás tak trochu dělají nesvéprávné a manipulovatelné bytosti, které se nedokáží samy ubránit. Někdy jsem se domníval při vzpomínce na staré špatné časy, že se objeví mandelinka bramborová. Neobjevila se, ale místo ní se objevily čínské mobily," zdůraznil prezident (celý přepis projevu naleznete ZDE).

Na rozsáhlou aktivitu čínských zpravodajských služeb upozorňovala ve výroční zprávě za loňský rok Bezpečnostní informační služba (BIS), kterou poté Zeman kritizoval. Minulý týden varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE.

Prezident v té souvislosti mluvil o "špionománii", kterou označil vedle protestů proti vládě za jednu z hysterických vln, které se objevily v republice v závěru roku.

Zeman v projevu slíbil, že bude dál podporovat ekonomickou diplomacii a setkávat se v krajích s občany. Zároveň se vyslovil pro povinnou volební účast.

"Před třemi lety jsem vám říkal, že skočila blbá nálada. Všichni jsme se radovali a dosud radujeme nad ekonomickým růstem. Dnes poprvé bych chtěl naopak poněkud varovat, varovat před zpomalením ekonomického růstu," řekl prezident v projevu s tím, že výkon hospodářství brzdí nedostatek pracovních sil. "Zdravým lidem, kteří odmítnou nabízenou práci, by měly být odňaty sociální dávky," zopakoval Zeman.

Podpora pro českou misi v Afghánistánu

Prezident zároveň podpořil české vojáky v Afghánistánu. "Když se mě lidé ptají, proč z Afghánistánu neodejdeme, odpovídám jim, že v takovém případě, kdyby odešly spojenecké jednotky, by afghánské území nepochybně znovu ovládl Tálibán, který již jednou vytvořil z této země základnu k teroristickým útokům," prohlásil.

V projevu také zkritizoval podzimní demonstrace, které požadovaly demisi vlády premiéra Andreje Babiše. "Jsem toho názoru, že demonstrovat za svržení vlády má plné oprávnění v situaci totalitního režimu. A sám jsem se dvou takových demonstrací zúčastnil," uvedl prezident. Za oprávněné považuje protesty proti něčemu konkrétnímu, například ve Francii proti zdražení pohonných hmot nebo v Maďarsku proti novele zákoníku práce. "Ale demonstrovat za svržení čili demisi vlády v podmínkách svobodných voleb je podle mého názoru pohrdáním vůlí voličů," prohlásil Zeman.

Za primitivní hlupáky považuje Zeman ty, kteří při letošních oslavách 17. listopadu na Národní třídě vyhodili do odpadkového koše kytice politiků. Kritizoval i takzvané lepšolidi, kteří sami sebe považují za lepší, všem radí, své názory považují za nadřazené, a přitom sami nic nedokázali.

Ve vánočním poselství Zeman rovněž ocenil premiéra Andreje Babiše a předsedy ČSSD Jana Hamáčka a KSČM Vojtěcha Filipa, že našli odvahu k vytvoření a podpoře současné vlády. Popřál jim úspěch v jejich práci, opozici zase popřál to, aby byla konstruktivním kritikem vládních návrhů a dokázala předkládat vlastní alternativní řešení.

Kvůli varování NÚKIB před mobily Huawei se před svátky sešel premiér Andrej Babiš (ANO) s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. "Čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí, a bude účinně chránit legitimní práva a zájmy čínských firem," napsala poté ambasáda.

NÚKIB minulý týden uvedl, že jeho varování nemíří na běžné uživatele. Dotýká se informačních a komunikačních systémů subjektů, na které dopadá zákon o kybernetické bezpečnosti. 

Video: Podívejte se na záznam celého vánočního poselství prezidenta Zemana

Celý záznam vánočního poselství prezidenta republiky Miloše Zemana. | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy