Zeman ocenil práci zpravodajců. Jen těch, kteří hájí české zájmy, zdůraznil mluvčí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
11. 12. 2018 16:06
Prezident Miloš Zeman ocenil při setkání s bývalým ředitelem Bezpečnostní informační služby Jiřím Langem práci zpravodajců. Minulý týden přitom kritizoval jejich výroční zprávu a označil je za "čučkaře". Na dotaz Aktuálně.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček upřesnil, že prezident si váží "kvalitních příslušníků tajných služeb", ale neváží si "politických aktivistů" v jejich vedení.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

"Pan prezident si váží všech kvalitních příslušníků tajných služeb, kteří pracují pro svou vlast. Neváží si politických aktivistů, kteří devalvují práci svých podřízených," odpověděl mluvčí na dotaz redakce, zda aktuální výrok nerozporuje předchozí prezidentovo vyjádření stran zpravodajské služby.

Zeman se sešel s Langem, který je nyní ředitelem Národního bezpečnostní úřadu, aby s ním probral "aktuální úkoly" instituce. Lang vedl kontrarozvědku v letech 2003-2016.

Prezident kritizoval BIS minulý týden v pořadu TV Barrandov kvůli výroční zprávě, v níž zpravodajci varují před ruskými a čínskými špiony, kteří působí mimo jiné na velvyslanectvích obou zemí v České republice. Zeman označil zprávu za "plácání" a zpravodajce za "čučkaře".

Kontrarozvědka v reakci nařčení odmítla a poukázala na výsledky své práce - mimo jiné se pochlubila rozbitím sítě jedné z ruských zpravodajských služeb na českém území. S výjimkou komunistů se BIS zastali zástupci všech stran ve sněmovně včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).

Do konfliktu s BIS se Zeman dostal opakovaně, naposledy letos v říjnu, kdy už podruhé odmítl jmenovat do generálské hodnosti šéfa zpravodajců Michala Koudelku. Důvod přitom neuvedl, podle dřívějších spekulací médií jím však mohl být postoj BIS ke kauze otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala novičokem.

Čučkaři z BIS? Zeman si vyřizuje účty, BIS ohrožuje jeho zájmy v Rusku a Číně, říká Žáček:

Zeman je světová rarita, nechápe, že se jeho výroky dotýkají národní bezpečnosti. Má pocit, že BIS ohrožuje zájmy jeho přátel do Ruska a Číny | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 40 minutami

Bývalý trenér Atlética, který vedl i Bejbla, zemřel ve věku 71 let

Bývalý srbský fotbalista a trenér Radomir Antič zemřel v Madridu ve věku 71 let. O jeho úmrtí bez bližších podrobností jako první informovalo na svém webu Atlético Madrid, s nímž mimo jiné slavil double. Ve Španělsku trénoval i velké rivaly Real Madrid a Barcelonu.

V Atléticu, v němž vedl i českého reprezentanta Radka Bejbla, působil natřikrát v letech 1995 až 2000. V první sezoně 1995/96 s klubem triumfoval v lize i v domácím poháru. Celkem ve Španělsku strávil 16 let ze své trenérské kariéry.

V letech 2008 až 2010 vedl Antič srbský národní tým, poté si vyzkoušel angažmá v čínské lize. Naposledy trénoval v roce 2015 tým Che-pej China Fortune.

Zdroj: ČTK
Další zprávy