Zeman ocenil práci zpravodajců. Jen těch, kteří hájí české zájmy, zdůraznil mluvčí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
11. 12. 2018 16:06
Prezident Miloš Zeman ocenil při setkání s bývalým ředitelem Bezpečnostní informační služby Jiřím Langem práci zpravodajců. Minulý týden přitom kritizoval jejich výroční zprávu a označil je za "čučkaře". Na dotaz Aktuálně.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček upřesnil, že prezident si váží "kvalitních příslušníků tajných služeb", ale neváží si "politických aktivistů" v jejich vedení.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

"Pan prezident si váží všech kvalitních příslušníků tajných služeb, kteří pracují pro svou vlast. Neváží si politických aktivistů, kteří devalvují práci svých podřízených," odpověděl mluvčí na dotaz redakce, zda aktuální výrok nerozporuje předchozí prezidentovo vyjádření stran zpravodajské služby.

Zeman se sešel s Langem, který je nyní ředitelem Národního bezpečnostní úřadu, aby s ním probral "aktuální úkoly" instituce. Lang vedl kontrarozvědku v letech 2003-2016.

Prezident kritizoval BIS minulý týden v pořadu TV Barrandov kvůli výroční zprávě, v níž zpravodajci varují před ruskými a čínskými špiony, kteří působí mimo jiné na velvyslanectvích obou zemí v České republice. Zeman označil zprávu za "plácání" a zpravodajce za "čučkaře".

Kontrarozvědka v reakci nařčení odmítla a poukázala na výsledky své práce - mimo jiné se pochlubila rozbitím sítě jedné z ruských zpravodajských služeb na českém území. S výjimkou komunistů se BIS zastali zástupci všech stran ve sněmovně včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).

Do konfliktu s BIS se Zeman dostal opakovaně, naposledy letos v říjnu, kdy už podruhé odmítl jmenovat do generálské hodnosti šéfa zpravodajců Michala Koudelku. Důvod přitom neuvedl, podle dřívějších spekulací médií jím však mohl být postoj BIS ke kauze otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala novičokem.

Čučkaři z BIS? Zeman si vyřizuje účty, BIS ohrožuje jeho zájmy v Rusku a Číně, říká Žáček:

Zeman je světová rarita, nechápe, že se jeho výroky dotýkají národní bezpečnosti. Má pocit, že BIS ohrožuje zájmy jeho přátel do Ruska a Číny | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy