Zeman ocenil práci zpravodajců. Jen těch, kteří hájí české zájmy, zdůraznil mluvčí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
11. 12. 2018 16:06
Prezident Miloš Zeman ocenil při setkání s bývalým ředitelem Bezpečnostní informační služby Jiřím Langem práci zpravodajců. Minulý týden přitom kritizoval jejich výroční zprávu a označil je za "čučkaře". Na dotaz Aktuálně.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček upřesnil, že prezident si váží "kvalitních příslušníků tajných služeb", ale neváží si "politických aktivistů" v jejich vedení.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

"Pan prezident si váží všech kvalitních příslušníků tajných služeb, kteří pracují pro svou vlast. Neváží si politických aktivistů, kteří devalvují práci svých podřízených," odpověděl mluvčí na dotaz redakce, zda aktuální výrok nerozporuje předchozí prezidentovo vyjádření stran zpravodajské služby.

Zeman se sešel s Langem, který je nyní ředitelem Národního bezpečnostní úřadu, aby s ním probral "aktuální úkoly" instituce. Lang vedl kontrarozvědku v letech 2003-2016.

Prezident kritizoval BIS minulý týden v pořadu TV Barrandov kvůli výroční zprávě, v níž zpravodajci varují před ruskými a čínskými špiony, kteří působí mimo jiné na velvyslanectvích obou zemí v České republice. Zeman označil zprávu za "plácání" a zpravodajce za "čučkaře".

Kontrarozvědka v reakci nařčení odmítla a poukázala na výsledky své práce - mimo jiné se pochlubila rozbitím sítě jedné z ruských zpravodajských služeb na českém území. S výjimkou komunistů se BIS zastali zástupci všech stran ve sněmovně včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).

Do konfliktu s BIS se Zeman dostal opakovaně, naposledy letos v říjnu, kdy už podruhé odmítl jmenovat do generálské hodnosti šéfa zpravodajců Michala Koudelku. Důvod přitom neuvedl, podle dřívějších spekulací médií jím však mohl být postoj BIS ke kauze otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala novičokem.

Čučkaři z BIS? Zeman si vyřizuje účty, BIS ohrožuje jeho zájmy v Rusku a Číně, říká Žáček:

Zeman je světová rarita, nechápe, že se jeho výroky dotýkají národní bezpečnosti. Má pocit, že BIS ohrožuje zájmy jeho přátel do Ruska a Číny | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy