Zeman ocenil práci zpravodajců. Jen těch, kteří hájí české zájmy, zdůraznil mluvčí

Domácí ČTK Domácí , ČTK
11. 12. 2018 16:06
Prezident Miloš Zeman ocenil při setkání s bývalým ředitelem Bezpečnostní informační služby Jiřím Langem práci zpravodajců. Minulý týden přitom kritizoval jejich výroční zprávu a označil je za "čučkaře". Na dotaz Aktuálně.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček upřesnil, že prezident si váží "kvalitních příslušníků tajných služeb", ale neváží si "politických aktivistů" v jejich vedení.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

"Pan prezident si váží všech kvalitních příslušníků tajných služeb, kteří pracují pro svou vlast. Neváží si politických aktivistů, kteří devalvují práci svých podřízených," odpověděl mluvčí na dotaz redakce, zda aktuální výrok nerozporuje předchozí prezidentovo vyjádření stran zpravodajské služby.

Zeman se sešel s Langem, který je nyní ředitelem Národního bezpečnostní úřadu, aby s ním probral "aktuální úkoly" instituce. Lang vedl kontrarozvědku v letech 2003-2016.

Prezident kritizoval BIS minulý týden v pořadu TV Barrandov kvůli výroční zprávě, v níž zpravodajci varují před ruskými a čínskými špiony, kteří působí mimo jiné na velvyslanectvích obou zemí v České republice. Zeman označil zprávu za "plácání" a zpravodajce za "čučkaře".

Kontrarozvědka v reakci nařčení odmítla a poukázala na výsledky své práce - mimo jiné se pochlubila rozbitím sítě jedné z ruských zpravodajských služeb na českém území. S výjimkou komunistů se BIS zastali zástupci všech stran ve sněmovně včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).

Do konfliktu s BIS se Zeman dostal opakovaně, naposledy letos v říjnu, kdy už podruhé odmítl jmenovat do generálské hodnosti šéfa zpravodajců Michala Koudelku. Důvod přitom neuvedl, podle dřívějších spekulací médií jím však mohl být postoj BIS ke kauze otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala novičokem.

Čučkaři z BIS? Zeman si vyřizuje účty, BIS ohrožuje jeho zájmy v Rusku a Číně, říká Žáček:

Zeman je světová rarita, nechápe, že se jeho výroky dotýkají národní bezpečnosti. Má pocit, že BIS ohrožuje zájmy jeho přátel do Ruska a Číny | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 23 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy