Zeman ocenil práci zpravodajců. Jen těch, kteří hájí české zájmy, zdůraznil mluvčí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
11. 12. 2018 16:06
Prezident Miloš Zeman ocenil při setkání s bývalým ředitelem Bezpečnostní informační služby Jiřím Langem práci zpravodajců. Minulý týden přitom kritizoval jejich výroční zprávu a označil je za "čučkaře". Na dotaz Aktuálně.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček upřesnil, že prezident si váží "kvalitních příslušníků tajných služeb", ale neváží si "politických aktivistů" v jejich vedení.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

"Pan prezident si váží všech kvalitních příslušníků tajných služeb, kteří pracují pro svou vlast. Neváží si politických aktivistů, kteří devalvují práci svých podřízených," odpověděl mluvčí na dotaz redakce, zda aktuální výrok nerozporuje předchozí prezidentovo vyjádření stran zpravodajské služby.

Zeman se sešel s Langem, který je nyní ředitelem Národního bezpečnostní úřadu, aby s ním probral "aktuální úkoly" instituce. Lang vedl kontrarozvědku v letech 2003-2016.

Prezident kritizoval BIS minulý týden v pořadu TV Barrandov kvůli výroční zprávě, v níž zpravodajci varují před ruskými a čínskými špiony, kteří působí mimo jiné na velvyslanectvích obou zemí v České republice. Zeman označil zprávu za "plácání" a zpravodajce za "čučkaře".

Kontrarozvědka v reakci nařčení odmítla a poukázala na výsledky své práce - mimo jiné se pochlubila rozbitím sítě jedné z ruských zpravodajských služeb na českém území. S výjimkou komunistů se BIS zastali zástupci všech stran ve sněmovně včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).

Do konfliktu s BIS se Zeman dostal opakovaně, naposledy letos v říjnu, kdy už podruhé odmítl jmenovat do generálské hodnosti šéfa zpravodajců Michala Koudelku. Důvod přitom neuvedl, podle dřívějších spekulací médií jím však mohl být postoj BIS ke kauze otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala novičokem.

Čučkaři z BIS? Zeman si vyřizuje účty, BIS ohrožuje jeho zájmy v Rusku a Číně, říká Žáček:

Zeman je světová rarita, nechápe, že se jeho výroky dotýkají národní bezpečnosti. Má pocit, že BIS ohrožuje zájmy jeho přátel do Ruska a Číny | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 17 minutami

Petříček odstoupil z pražské kandidátky ČSSD do sněmovních voleb. Kritizuje narušení demokratické tvorby listiny či kšeftování s hlasy a trafikami

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

V elektrárně Dukovany se smrtelně zranil pracovník, propadl střechou skladu

V Jaderné elektrárně Dukovany se ve středu smrtelně zranil zaměstnanec dodavatelské firmy. Propadl střechou pomocného skladu, která nebyla určená k pohybu osob. Ani přes okamžitý zásah kolegů a záchranářů se ho nepodařilo zachránit, sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Okolnosti neštěstí prověřuje firma ČEZ, inspektorát práce i policie.

"Oznámení jsme přijali," uvedla mluvčí krajské policie Dana Čírtková. Elektrárna je podle mluvčího připravená poskytnout veškerou součinnost a možnou podporu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy