To je dobrý rozpočet. Kdyby byl ovšem příští rok konec světa, kritizuje opozice vládu

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 12. 2018 14:45
Opoziční strany před středečním hlasováním sněmovny kritizují vládní návrh státního rozpočtu na příští rok. Například podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska by byl dobrý jen v případě, kdyby příští rok byl konec světa. Proti návrhu se staví i ODS, Starostové a nezávislí (STAN) či Svoboda a přímá demokracie (SPD).
Miroslav Kalousek.
Miroslav Kalousek. | Foto: Kateřina Frouzová

Piráti a lidovci podmiňují hlasy pro rozpočet schválením svých pozměňovacích návrhů. Vedení komunistů o víkendu přijalo usnesení, že by poslanci strany měli rozpočet pomoci vládě ANO a ČSSD prosadit, pokud uspějí klíčové pozměňovací návrhy s podporou KSČM.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura novinářům řekl, že rozpočet je v době dlouhodobého ekonomického růstu připraven bez priorit a občanští demokraté v něm dokázali najít 40,5 miliardy úspor. "Nebylo by tak složité sestavit vyrovnaný nebo přebytkový rozpočet," uvedl. Za smutnou realitu označil fakt, že podle něj mají ve třetím čtení šanci uspět jen pozměňovací návrhy KSČM.

Poslanec Mikuláš Ferjenčík (piráti) podmínil podporu ze strany pirátů úspěchem úsporného balíčku, který předložili. "Myslíme si, že (rozpočet) není dobře připraven, nevyřeší problémy České republiky jako například zaostávání státní správy," uvedl. Vyčítá mu i špatnou míru investic do vzdělání nebo pomalé budování infrastruktury.

Předseda SPD Tomio Okamura novinářům řekl, že podporu jeho hnutí rozpočet nemá, protože se v něm přidává politickým neziskovým organizacím, na neadresné sociální dávky či inkluzi ve školství. "Naopak chceme, aby se zvyšovaly důchody, rostla podpora pracujících rodin s dětmi, v tomto smyslu máme pozměňovací návrhy," řekl.

Lidovci chtějí poslat zhruba miliardu korun navíc na sociální služby, většinu do platů, klíčové jsou pro ně i změny ve školství a u policistů a hasičů, kde vidí problém v nástupních platech. "Budou-li tyto klíčové parametry splněny, jsme připraveni jednat o podpoře rozpočtu. Pokud ne, nepodpoříme ho," řekl šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek.

Bývalý ministr financí Kalousek připomněl, že TOP 09 pro zákon ruku nezvedne, i kdyby uspěly návrhy změn od středopravicových stran. "Nemůžeme rozpočet podpořit, byl by to dobrý rozpočet jen za předpokladu, že by byl příští rok konec světa," uvedl.

Místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová zopakovala, že TOP 09 chce zkrátit rozpočet prezidentské kanceláře o symbolických 450 000 korun, které by mohla stát plánovaná cesta prezidenta Miloše Zeman do Číny. Prezident chce podle ní vést ČR na východ, s čímž TOP 09 nesouhlasí.

STAN rozpočet nepodpoří. "Je to smutný pohled na nekompetenci, která je do něj ze strany vlády vložena," řekl šéf poslanců STAN Jan Farský.

Premiér Andrej Babiš (ANO) podle něj v rozpočtu "rozdává úplatky", aby před voliči zakryl své hříchy. STAN chce v rozpočtu v rámci změn dát 5,3 miliardy navíc na mzdy pedagogů a čtyři miliardy na silnice nižších tříd. V pozměňovacích návrzích chce zajistit i podporu mateřských škol či obnovu památek.

Rozpočet počítá se schodkem 40 miliard korun, což je proti letošku o deset miliard méně, a s celkovými výdaji 1505 miliard korun. Poslanci v něm chtějí přesunout přes 130 miliard korun, tedy téměř desetinu jeho výdajů. Hlasování by se ve sněmovně mělo uskutečnit ve středu.

Koalice chce obědy pro děti zdarma, opozice je proti:

Nevím, kde na to stát vezme, v rozpočtu máme sekeru 40 miliard, tvrdí Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 v duelu s Kateřinou Valachovou z ČSSD. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus byl opět hospitalizován. Vrátil se kvůli doléčení předchozích potíží

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šuráň po deseti letech končí jako prezident svazu minipivovarů, vystřídá ho Voldřich ze Zvíkova

Za nového prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů zvolila čtvrteční valná hromada Michala Voldřicha z Pivovarského dvoru Zvíkov. Po deseti letech vystřídá ve vedení Jana Šuráně, který byl v čele svazu od jeho vzniku. Na pozici už znovu nekandidoval, chce ale nadále organizovat hlavní svazové akce, jako je Festival minipivovarů na Pražském hradě a Jarní cenu sládků, která se koná právě na Zvíkově. Pro zvolení Voldřicha bylo všech 64 přítomných členů svazu.

Místopředsedy svazu se stali Radovan Koudelka ze Zámku Zábřeh - Ostrava a Miloš Hrabák z Pivovaru Welzl Zábřeh. "Bylo to hezkých deset let, podařilo se nám svaz založit a vybudovat to, že nás začali vnímat velcí (výrobci), malí i veřejnost," řekl končící prezident Šuráň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy