Babiš zpochybňuje důvěryhodnost Transparency International od loňského léta. Tehdy organizace upozornila na podezření, že premiér stále uplatňuje vliv v holdingu Agrofert, i když jej formálně převedl do svěřenských fondů. Když Evropská komise letos v květnu po podnětu právě od Transparency International v předběžné auditní zprávě konstatovala, že je Babiš skutečně ve střetu zájmů, premiérovy verbální útoky se znásobily. Naposledy nařkl organizaci z korupce v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi.
"Vy tady mluvíte o zkorumpované neziskovce, ale zatím jste nedoložil žádným argumentem, že by byla zkorumpovaná," oponoval moderátor premiérovi. Babiš v odpovědi přiblížil, proč má potřebu organizaci takto hodnotit. "Tak se podívejte na jejich výroční zprávy, odkud mají peníze - od ministerstva vnitra, zahraničí, od Evropské komise, od (George) Sorose," uvedl předseda vlády a šéf hnutí ANO.
Už skoro dva týdny měl přitom v rukou výzvu od právníků organizace, aby se podobných útoků na ni zdržel. Ta obratem potvrdila, že o omluvu už si nyní řekne u soudu. "Tímto krokem chceme chránit naše roky budované dobré jméno, prověřené řadou kauz napříč politickým spektrem a nesčetným množstvím kvalitních a ověřených datových analýz a expertních projektů," sdělil Aktuálně.cz mluvčí Transparency International David Kotora.
Za stejnou pozornost jako avizované podání žaloby stojí to, jak premiér uvažuje o korupci. Za zkorumpovanou považuje organizaci, která se v soutěžích uchází o veřejné peníze. Je to však standardní způsob, jak si takové společnosti dohlížející na veřejnou správu zajišťují příjmy. Granty jsou pořádané v souladu se zákonem, stejně jako se podle zákona kontroluje jejich plnění.
Tři pilíře financování
"Transparency má široký vějíř finančních zdrojů, naše roční příjmy jsou zhruba devět milionů korun," přibližuje mluvčí Kotora. Financování organizace stojí na třech pilířích. První jsou grantové programy od státních institucí, soukromých fondů či evropských orgánů. Transparency International takto třeba úspěšně soutěží o peníze na projekty spjaté s protikorupčními aktivitami od ministerstva vnitra, Evropské komise či Open Society Foundations finančníka George Sorose.
Vybrané projekty Transparency
Od českých resortů vysoutěžila Transparency International v loňském roce nejvíce peněz od ministerstva zahraničí, na tři projekty od něj dostala 2,897 milionu korun. Za tyto peníze školila protikorupční organizaci MATA v Myanmaru, podpořila whistleblowery v Arménii a pomáhala nastavit standardy transparentnosti v předvolební kampani v Kosovu. Ministerstvo vnitra jí zase na základě grantu poskytlo 872 tisíc na provozování právní poradny a whistleblowerského centra.
Dále své služby nabízí při veřejných zakázkách, v jejichž rámci poskytuje poradenství například o monitorování státní správy. Posledním zdrojem příjmů jsou dary od fyzických osob či firem, tento způsob financování se rozvinul po roce 2011. "Kombinace veřejných, soukromých, individuálních či firemních peněz jasně ilustruje, že neexistuje žádný dominantní peněžní tok. Nestojí za námi jeden miliardář či jedna firma," říká Kotora.
Od premiérem citovaných ministerstev vnitra a zahraničí se nezisková organizace úspěšně uchází o podporu od roku 2009. Oba resorty zdůrazňují, že peníze rozdělují veřejně. "Transparency International se účastní veřejných dotačních řízení, jejich přihlášené projekty jsou vyhodnocovány za účasti externích odborníků. Následně podléhají také kontrole nezávislých auditorů," řekla Aktuálně.cz mluvčí resortu zahraničí Zuzana Štíchová.
Babiš napadl i ministerstva vlastní vlády
Ministerstvo zahraničí například poskytlo organizaci peníze na nastavení protikorupčních opatření státních a městských firem v Srbsku, Kosovu či Barmě. Resort vnitra prostředky pro Transparency International a další podobné subjekty uvolňuje z kapitoly Prevence korupčního jednání. "Dotační řízení realizované v rámci ministerstva vnitra podléhá příslušným právním předpisům," sdělil Aktuálně.cz mluvčí resortu Ondřej Krátoška.
Na dotaz Aktuálně.cz, co přesně tedy na tomto zákonném principu financování neziskových organizací kritizuje, Babiš neodpověděl. Svým komentářem v pořadu Václava Moravce přitom napadl i resorty vlastní vlády. V důsledku řekl, že ministerstva jeho kabinetu uplácí.
Deník Aktuálně.cz proto oslovil dotčené ministry. Šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) nereagoval, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) komentář Babiše bere sportovně. "Korupce znamená, že někomu dáváte peníze za účelem získání nějakých výhod. Ministerstvo vnitra od Transparency International žádné výhody nemá, ba naopak," sdělil Aktuálně.cz. "Dotační tituly pro podporu protikorupčních organizací jsou pravidelně vyhodnocovány," dodal.
Kritika státu i za státní peníze
Na druhou stranu je legitimní otázkou, do jaké míry může být organizace čerpající peníze i od státu vůči němu kritická. Jinými slovy zda může být nezávislá. "Bohužel se zde ukazuje síla falešného zjednodušení, které má akorát za cíl najít 'vnitřního' nepřítele. Položme si jednoduchou otázku: ztrácí hasiči či policisté nezávislost, když jsou placení z prostředků státu? Ztrácí nezávislost domácnost, která získá kotlíkovou dotaci?" podotýká mluvčí Kotora.
"Transparency International má záměrně široký počet dárců a partnerů, nejsme závislí na jednom zdroji. Právě v tom vidím zdroj nezávislosti," řekl k tomu její ředitel David Ondráčka, který stojí v čele české pobočky od roku 2008.
Transparency International vs. Andrej Babiš
Transparency International (TI) je mezinárodní nevládní organizace, která upozorňuje na selhání veřejné správy, ukazuje na systémová rizika spjatá s péčí o veřejné rozpočty a mapuje možné případy korupce. V České republice působí od roku 1998. Organizace své financování zveřejňuje ve výročních zprávách, její hospodaření vedle nezávislých auditorů kontroluje i její mateřská centrála v Berlíně.
V případě Andreje Babiše poslala TI vedle podání Evropské komisi i podnět místně příslušnému Městskému úřadu v Černošicích, že premiér dál ovládá i svá média, primárně Mladou frontu DNES a Lidové noviny. Úřad Babišovi vyměřil pokutu ve výši 200 tisíc, ale Krajský úřad Středočeského kraje napodruhé řízení zastavil s tím, že se nic nestalo.
Pro odborníka na veřejnou správu z jiné podobné neziskové organizace Otevřená společnost Oldřicha Kužílka je měřítkem nezávislosti právě způsob, jakým se takové subjekty vůči státu chovají. "Pro organizace je to reálný problém, o kterém musí hodně přemýšlet. Moje zkušenost je, že takové přemýšlení vede k ještě větší razanci v kritice vůči státu," řekl deníku Aktuálně.cz Kužílek.
Příbuznými subjekty, které se snaží dohlížet na veřejnou správu, hlídat její slabiny a snažit se o její rozvoj, jsou vedle Transparency International třeba Rekonstrukce státu, Oživení či Otevřená společnost. Způsob naplňování jejich rozpočtu se od sebe výrazně neliší. "U neziskových organizací je to mix různých zdrojů, stejně jako když někdo investuje na burze, aby se zabezpečil proti propadu tam či onde," uzavírá Kužílek.