Audit NKÚ oživil kauzu armádní korupce s 19 obviněnými

Petr Koděra Petr Koděra
19. 7. 2014 19:50
Protikorupční policie stíhá i někdejší pravou ruku exministra obrany Martina Bartáka za údajné machinace se zakázkami. Vyšetřování ale po více než třech letech zatím nevede k soudu.
Foto: René Volfík/Economia

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad v tomto týdnu nepřímo oživil velkou korupční kauzu, na kterou se v záplavě jiných případů málem zapomnělo. Protikorupční detektivové už přes tři roky stíhají devatenáct lidí za údajnou manipulaci zakázek na opravu armádních budov v hodnotě více než 40 milionů korun.

"Případ je stále ve fázi vyšetřování," řekl mluvčí jednotky Jaroslav Ibehej, aniž by uvedl další detaily – třeba zda už policie chystá návrh na obžalobu téměř dvacítky obviněných.

Podle deníku Insider jsou však minimálně dva důležité důvody pro to, aby tento příběh, právě v kontextu závěrů auditorů z NKÚ, nezapadl.

Zaprvé: Nejvyšší kontrolní úřad je kromě policie další autoritou, která jasně řekla, že se v armádě před nástupem Nečasovy vlády pochybně utrácelo. A že tehdejší Správa vojenského bytového fondu (nyní přejmenovaná na Armádní Servisní) trojici stavebních zakázek soutěžila hodně podezřele.

Ostatně i mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek v pondělí v reakci na zjištění nejvyšších kontrolorů řekl, že šlo o "klasické příklady tunelování".

A zadruhé: je dobré připomenout, že mezi devatenácti stíhanými je podle dřívějších zpráv deníku MF Dnes bývalý šéf armádního bytového fondu Roman Hošta. Svého času pravá ruka exministra obrany Martina Bartáka souzeného za korupci rovněž kvůli armádní zakázce (nákup nákladních vozidel Tatra), ovšem pro nedostatek přesvědčivých důkazů zatím nepravomocně osvobozeného.

Vyhrály firmy s čerstvou živností

Jen ve zkratce, kvůli čemu policie stíhá nejen Hoštu, ale i další úředníky a také podnikatele, kteří zakázky za 45,5 milionu korun měli získat: jde o dva tendry na rekonstrukci vojenských ubytoven (v Chotusicích u Čáslavi a v Táboře) a jeden na zateplení bytových domů v Kozlově.

Zakázky vyhrály dvě firmy s čerstvým živnostenským listem, které si záhy najaly subdodavatele. Kontroloři objevili třímilionové faktury za práce, které údajně nikdo neodvedl.

A nadto ještě ubytovnu v Chotusicích, jejíž opravy nebyly ukončené a vyšly dosud na 18 milionů, nakonec armáda vůbec nepoužívá. "A ani s tím v budoucnu nepočítá," podotkla mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu Olga Málková.

Úředník: Nic jsem nemanipuloval

Mužem, který měl v servisní organizaci ministerstva obrany manipulaci zakázek krýt, byl podle verze vyšetřovatelů zmiňovaný Roman Hošta. Podle policie měl Hošta z pozice ředitele správy armádních nemovitostí umožnit, aby stavební zakázky zprostředkovaně získala firma, v níž měl podíl jeho podřízený – úředník a podnikatel v jedné osobě Kajetán Kalivoda.

Kalivoda a po něm i Hošta už dříve odmítli, že by měli s manipulacemi zakázek cokoliv společného. "Řádně jsme vypsali tendr a zveřejnili ho na internetu. Nezávislá komise poté vybrala nejlevnější nabídku. Pan Kalivoda neměl na rozhodování žádný vliv," tvrdil Hošta před čtyřmi lety v MF Dnes, která tehdy jako první na podezřelé zakázky upozornila.

Na žádost o vyjádření k novým zjištěním auditorů NKÚ však Hošta dosud nereagoval. Neodpověděl na e-mail a během pondělka nikdo nezvedal telefon v advokátní kanceláři chomutovského advokáta Daniela Teleckého.

Obviněný hájí obviněného

U Teleckého Hošta pracuje jako koncipient a v současné době je tak jedním z právníků, který se, ač sám stíhaný, zapojil do obhajoby v jiné živé korupční kauze: Teleckého advokátní kancelář zastupuje bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého, nedávno obviněného z manipulace zakázky na skenování chorobopisů za 174 milionů korun.

Roman Hošta je bývalý policista z Kladna, který prošel i protikorupční jednotkou. Předtím dělal tajemníka kladenskému exprimátorovi Milanu Volfovi, kterého soud zbavil obžaloby ze zpronevěry desítek milionů korun.

Na ministerstvo obrany přišel Hošta v roce 2007 za lidovecké ministryně Vlasty Parkanové, dnes členky TOP 09. Jejím náměstkem byl Martin Barták, sám později ministr ve Fischerově úřednické vládě, pod nímž se Hošta vypracoval až na šéfa odboru dohledu nad akvizicemi.

Vyhazov od Vondry

Po sněmovních volbách na jaře 2010 však jeho kariérní růst zarazil nový ministr Nečasova kabinetu Alexandr Vondra z ODS. Hoštu odvolal hned v červenci po svém nástupu – právě kvůli podpisu sporných zakázek na ubytovny. Podivnosti v hospodaření pak odhalil i pozdější audit, na jehož základě ministerstvo odvolalo další úředníky a podalo trestní oznámení.

"Svým způsobem se bude krást vždycky, ale jde o to zmenšit příležitosti. Proto je důležitá systémová změna," zdůvodňoval exministr Vondra personální změny ve správě budov, kde se podle auditu ministerstva předražovalo a manipulovalo.

Na Romana Hoštu po prověrkách dopadlo ještě jedno obvinění. Jak loni v lednu uvedl týdeník Euro, policie obvinila Hoštu a jeho nástupce Petra Dubravského z pletich při výběru firem, které měly vojenské ubytovny a další objekty uklízet a poskytovat ještě další služby. Letos v dubnu však policie tento případ odložila.

Článek vyšel v úterý 15. července 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy