NKÚ našel podezřelé rekonstrukce budov armády za 45 milionů

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 7. 2014 10:26
Armáda dala zakázky firmám, které získaly živnostenské oprávnění jen pár měsíců před výběrovým řízením.
Nejvyšší kontrolní úřad
Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Martin Svozílek/Economia

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) odhalil tři podezřelé rekonstrukce armádních budov za více než 45 milionů.

Armáda dala zakázky firmám, které získaly živnostenské oprávnění jen pár měsíců před výběrovým řízením. Ve dvou případech navíc firmy neoprávněně vyfakturovaly miliony korun.

Foto: Ondřej Toms

Kontrolované projekty v současnosti také vyšetřuje policie.

V roce 2010 proto stát obměnil vedení Správy vojenského bytového fondu (nyní Armádní Servisní), sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Kontrolní úřad prověřoval 13 investičních akcí ministerstva obrany za 1,2 miliardy korun a devět prodejů nepotřebných objektů za 566 milionů Kč v letech 2010 až 2013.

Zmíněné problematické rekonstrukce měla na starosti příspěvková organizace ministerstva Armádní Servisní.

Rekonstrukce objektu, který nikdo nevyužívá

Jedním z podezřelých projektů byla rekonstrukce ubytovny v Chotusicích. Smlouvu uzavřela Armádní Servisní v listopadu 2009 s firmou, která získala potřebné živnostenské oprávnění teprve v březnu téhož roku.

Přestavba ubytovny měla skončit v červenci 2010, ale technický dozor tehdy zjistil, že si stavitel neoprávněně fakturoval práce za 2,9 milionu korun.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

"Peníze dodavatel nevrátil a nepokračoval ani v práci, přestože mu do té doby bylo vyplaceno 17,4 milionu. Armádní Servisní odstoupila od smlouvy a vypsala novou zakázku na dokončení rekonstrukce. Ta ale nakonec dokončena nebyla, jak zjistili kontroloři, neboť armáda objekt nevyužívá, a ani s tím v budoucnu nepočítá," uvedla mluvčí úřadu Olga Málková.

Neoprávněné faktury za miliony

Naprosto stejný průběh měla rekonstrukce ubytovny v Táboře. Armádní Servisní v říjnu 2009 vybrala bez tendru firmu, která měla v obchodním rejstříku zapsáno jako předmět "provádění staveb" teprve od prosince 2008.

Firma v červnu 2010 přestala na stavbě pracovat a technický dozor pak zjistil, že byly opět neoprávněně vyfakturovány asi tři miliony. Staviteli pak Armádní Servisní vypověděla smlouvu, ovšem firma už mezitím inkasovala přes 14 milionů a státu nic nevrátila. Rekonstrukci pak musel dokončit za více než šest milionů jiný podnik.

Stejná firma, která prováděla přestavbu ubytovny v Chotusicích, pracovala pro Armádní Servisní také na zateplení bytových domů v Kozlově.

Foto: Ludvík Hradilek

Smlouva byla uzavřena v listopadu 2009 na práce za 13,6 milionu korun. Jenže v červnu 2010 nastal spor o kvalitu díla a firma s pracemi skončila. Zateplení dokončila až v červenci 2011 jiná firma, a to za dalších 800 000 korun a o rok později oproti původnímu termínu.

"Jde o případy staré pět let, které byly klasickým příkladem tunelování," komentoval výsledky kontroly mluvčí ministerstva obrany. "Také kvůli těmto pochybným zakázkám se v roce 2010 obměnilo vedení Správy vojenského bytového fondu - na Armádní servisní se tato příspěvková organizace přejmenovala později - a padla trestní oznámení," doplnil Pejšek.

"Co se týče investičních akcí, které mělo na starosti přímo ministerstvo, kontroloři prověřili osm z nich. U pěti byla navýšena cena, a to až o 19,4 milionu korun. Čtyři akce se protáhly, hlavně kvůli vícepracím způsobeným mimo jiné i nedostatečnou přípravou akcí," oznámila mluvčí NKÚ.

Prodej nemovitostí pod cenou

Kontroloři navíc zjistili, že v roce 2010 zadávalo ministerstvo zakázky u všech kontrolovaných akcí v užším řízení pro pět uchazečů. Pokud se uchazečů o zakázku sešlo více, snižovalo ministerstvo jejich počet losováním. Podle NKÚ tak ministerstvo omezovalo konkurenci i možnost dosáhnout výhodnější ceny.

Kontroloři kritizovali rovněž prodej nepotřebného armádního majetku.

"Ministerstvu na plánované investiční stavební akce chybí téměř tři miliardy korun. Resort zamýšlí chybějící prostředky získat mimo jiné i prodejem nepotřebných nemovitostí. U kontrolovaného vzorku prodejů však kontroloři zjistili, že o nemovitosti nebyl velký zájem," uvedla mluvčí.

Za nemovitosti s odhadní cenou dohromady 390 milionů korun ministerstvo nakonec získalo 218 milionů Kč, tedy jen něco přes polovinu odhadní ceny.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Na dálnici u Olomouce kvůli popraskané vozovce havarovala čtyři osobní auta a náklaďák

Kvůli nehodám čtyř osobních vozidel a nákladního automobilu policie uzavřela dálnici D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem na Olomoucku ve směru na Lipník nad Bečvou. Automobily narazily do popraskaného povrchu dálnice, který poškodily vysoké teploty, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Dvě nehody se na D35 u Přáslavic staly krátce před 16.hodinou. Podle ŘSD havarovala čtyři osobní vozidla a jedno nákladní. Okolnosti nehody vyšetřuje policie a zatím nezveřejnila, jestli byl někdo zraněn. Dopravu odklání na vedlejší silnici a odhaduje, že dálnice bude zavřená do 22 hodin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České vojenské vozidlo v Mali najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala česká armáda

České vojenské vozidlo v Mali v sobotu dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala na twitteru česká armáda.

"V sobotu 19. června v dopoledních hodinách najelo české vojenské vozidlo při plnění operačního úkolu mise Takuba na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku bez zranění. Další informace s ohledem na druh mise nebudeme sdělovat," uvedla armáda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy